“בחרתי להיות יהודי, כמו רות”

הוא יועץ משכנתאות, מומחה במערכות סיוע וטכנולוגיות רכב לנהיגה עצמית, עבד בחברות גדולות, בארץ ובחו”ל, אבל המעשה הכי גדול שלו הוא: “החלטתי ללכת צעד קדימה ולהתגייר ובגיל 33, עליתי לארץ”. האורח שלנו לחג הוא יואל מנצן, מיונתן

קצת על עצמך

“יואל מנצן, בן 49, נשוי לרחל, אב לתמר (שמונה), שקד (חמש) וכרם (שנה וחצי) וליובל, בתי מנישואיי הראשונים, שגרה בדרום”.

איפה נולדת וגדלת?

“נולדתי בהמבורג, גרמניה, למשפחה גרמנית עם היסטוריה ארוכה בחברות עם יהודים. סבא-רבא שלי היה גנן ונהג של בעל מפעל יהודי בעיר קאסל, מצפון לפרנקפורט, לפני השואה. סבי הפך להיות חברו של המעסיק, מר הופמן. הם שוחחו רבות והיו בקשר טוב. כשהזמנים הפכו להיות פחות נוחים בגרמניה, ככל שהמפלגה הנאצית והיטלר עלו לשלטון, מר הופמן תמיד אמר: ‘שום דבר לא יקרה לי, כי אני מעסיק מאות אנשים ותורם הרבה כסף לעיר’. אבל בליל הבדולח, מר הופמן ראה מה קרה והבין שהוא ייאלץ לעזוב. בזמן שיהודים כבר לא ממש הצליחו לעבור את הגבולות, סבא, כנהג, לקח את כל משפחת הופמן במכונית להולנד, משם הם שטו במעבורת לאמריקה והצליחו לשרוד. סבתי הייתה בקשר עם משפחת הופמן עד שנפטרה בסוף שנות ה-90′ וכילדים, שמענו את הסיפורים האלו.

“בנוסף לכך, אימא שלי למדה קורס ספָּריות במספרה יהודית אורתודוקסית. היא גם עבדה כמטפלת של הילדים של המורה והייתה אצלם בבית בשבתות ובמועדים. היא סיפרה לנו עליהם ועל החיים שלהם. אני מאמין שזה עוד זרע שנזרע אצלי וצמח מאוחר יותר…

“בעקבות הסיפורים שסיפרו אצלנו במשפחה על היהודים, כשהייתי בן 26, ומתוך סקרנות, רציתי להכיר יותר את היהדות. ממש לא חשבתי על גיור, פשוט התעניינתי. יצרתי קשר עם הקהילה היהודית באזור שלנו, כדי לשמוע ולהכיר. אנשי הקהילה הזמינו אותי לבוא אליהם ביום שישי בערב, לקבלת שבת. שם פגשתי אנשים ודיברתי אתם ומשפחה אחת הזמינה אותי לביתם לארוחה שבת. ככה התחלתי ללמוד על היהדות מקרוב, הכרתי חברים, נוצרו קשרים ובהמשך, גם התנדבתי בקהילה.

“אחרי שלוש שנים, החלטתי ללכת צעד קדימה ולהתגייר ובגיל 33, עליתי לארץ עם הסוכנות היהודית. מסע העלייה שלי התחיל בדרום בקיבוץ רביבים, שם למדתי באולפן. עבדתי בלול, ברפת ואחר כך במכולת, שהיא די מרכז החיים בקיבוץ ושם הכרתי הרבה אנשים. כעבור שנה בארץ, הבנתי שהגיור שלי בחו”ל לא התקבל ברבנות ואז החלטתי לעבור שוב את כל התהליך, הפעם בארץ ישראל, בבאר שבע”.

מגורים

“אנחנו גרים במושב יונתן. יש לנו בית קטן וגינה עם דשא ועצי פרי ועופות בחצר ובסלון שלנו גר אתנו ארנבון לבן… במקום כלב! וזה המקום הכי טוב בשבילנו”.

עיסוק

“יועץ משכנתאות ומומחה לרכב אוטונומי – רכב שנוסע בלי נהג. בגרמניה, עבדתי ביחסי ציבור בחברת הסרטים הגדולה ‘Warner Bros’. עבדתי גם כיועץ ביטוח וקרנות פנסיה עצמאית.

“בארץ, בקיבוץ, בין השאר עבדתי במכולת, שם הכרתי את כל אנשי הקיבוץ וגם את אנשי המפתח החשובים וביניהם את מנהל מפעל הזרקת הפלסטיק, שהוא ספק ישיר של קבוצת ‘פולקסווגן’. המנכ”ל הבין שאני מגרמניה ושיש לי רקע שיווקי ומכירות. הם שכרו אותי להיות מנהל מכירות עבור פרויקטים עם קבוצת ‘פולקסווגן’. מאז, אני מחובר לתעשיית הרכב.

“בהמשך, הפכתי למומחה במערכות סיוע וטכנולוגיות רכב לנהיגה עצמית. עבדתי ב’מובילאיי’ ובכמה סטארטאפים קטנים יותר, כמנהל מכירות. הייתי לעתים קרובות בחו”ל, באירופה ובסין. בתפקידי האחרון, הייתי מנכ”ל הישות הגרמנית של חברה ישראלית בתעשיית הרכב. עשיתי את זה בהצלחה, אבל זה היה מאוד קשה ולחוץ: טסתי כמעט כל שבוע לגרמניה. לא פעם, התקשרתי לאשתי רחל ביום שישי בבוקר, שנתקעתי בחו”ל ולא יכול לחזור לשבת.

“טכנולוגיית רכב ואגרוטק הם שני התחומים שאני מומחה בהם, אבל לפני כמה חודשים, למדתי קורס יועצי משכנתאות. כמו כל כך הרבה אנשים, גם אני שאלתי את עצמי, למה אחרי כל כך הרבה שנים של החזרי המשכנתא, הקרן לא הצטמצמה? אז הפכתי ללקוח הראשון שלי ושיניתי לחלוטין את חבילת המשכנתא שלנו: הפחתתי את תשלום הריבית ב-20% וגם את משך השנים וייצבתי את התשלומים החודשיים. אז חשבתי שאנשים רבים מקבלים משכנתא, שמחים שקיבלו אישור ושוכחים מזה. העצה שלי: לעולם אל תשכח את המשכנתא! תבדוק את המשכנתא כל שנה שנייה עם יועץ. הוא עלה כמה שקלים, אבל חוסך מאות אלפים.

“כיום, אני רשום בכל בנק כיועץ משכנתאות ומתמחה במקרים קשים. לדוגמה: יש אנשים עם הכנסה מצוינת, אבל בשנה שעברה חזרו להם שני צ’קים. הבנק דוחה אותם ולא נותן משכנתא, יועץ יכול לעזור. או שיש משפחות עם משכנתא וכמה הלוואות והם טובעים בהחזרים, יועץ יכול לעזור בארגון מחדש של ההלוואות יחד עם המשכנתא, כדי לעזור להם לנשום. אני אוהב את תעשיית הרכב והטכנולוגיה (ומחפש כרגע מקום עבודה חדש), אבל גיליתי שהלב שלי נמשך לעזור לאנשים לפתור בעיות עם המשכנתא ולכן, היום, אני עוסק בשני התחומים”.

מה אוכלים בשבת?

“בשבת בבוקר, אחרי בית הכנסת, מתחילים בקידוש על יין, שאני מייצר, גבינות וסלמון מעושן. אחר כך, ארוחת צהריים, עוף וחלות שאנחנו אופים בבית ועוד…”.

מה אתה הכי אוהב בשבת?

“26 השעות בלי טלוויזיה, בלי מחשב, בלי טלפון נייד… שבת היא מתנה בשבילי, להיות מרוכז במשפחה שלי ובחברים”.

ספרים, או עיתונים בשבת?

“אני מאוד נהנה מ’שישי בגולן’. הילדים תמיד סקרנים מי יהיה האורח… הספרים שאני קורא הם תמיד ספרי עיון – ספרים שאפשר ללמוד מהם”.

עם מי היית רוצה לשבת לקפה?

“עם הרב שלמה קרליבך, שנולד למעשה בברלין וכיוון שלמדתי הרבה הלכה, הייתי רוצה לשבת עם הרב יואל בן שמואל סירקיס, אחד מגדולי השולחן ערוך וידוע בשם הב”ח והוא הפוסק העיקרי של יהדות אשכנז. אני חושב שאולי קיבלתי השראה ממנו, כשבחרתי את השם שלי יואל… לפני הגיור, שמי היה טורבן”.

מה עושה בשעות הפנאי?

“בונה כל מיני דברים. מכין בעצמי יין מענבים מבנימינה. אני קונה את הענבים מאדם מאוד מעניין. הוא נלחם במלחמת יום הכיפורים כאן ברמת הגולן ואיבד כל כך הרבה חברים קרובים. בכל פעם שאנחנו מדברים, הוא מדבר על הגולן!”.

מהו חג השבועות בשבילך ואיך חוגגים?

“בשבועות, אנחנו חוגגים כמו כולם בבית הכנסת,, בבית המדרש ובאכילת גבינות. בין השאר, אנחנו לומדים על רות שהתגיירה. גם אני בחרתי להיות יהודי, כמו רות. יש הלכה שאומרת שאסור להזכיר לגר שהוא התגייר. כבר כל כך הרבה שנים שאני יהודי, שאני אפילו לא זוכר את זה בעצמי ואיכשהו, בשבועות, אני נזכר…”.

איך משפיע עליכם המלחמה?

“זה לא פשוט. מדינת ישראל זה הבית שלנו, המקום שבו אנחנו אמורים להיות בטוחים: ופתאום המחבלים הברבריים האלה מסתערים דרך הגדר וטובחים בכל כך הרבה. יש תחושה ושאלה עד כמה אנחנו באמת בטוחים כאן, עד כמה הנהגת הצבא באמת חזקה? חודש אחרי שהתחילה המלחמה, חברים מגרמניה שאלו אותי למה לא חזרתי לגרמניה עם המשפחה שלי? תשובתי הייתה ברורה: אני מרגיש בטוח יותר בישראל שבה נורים אלפי טילים, מאשר באירופה שבה האנטישמים אלימים והאוניברסיטאות מגנות על שונאי ישראל”.

מהו המוטו שלך בחיים?

“מה שהיה היה, העיקר להתחיל מהתחלה!”.

מהו החלום שלך?

“יש לי משאלה אחת: שאנחנו הישראלים נוכל לחיות בשלום. שהטרור האיסלאמיסטי ייגמר. אני מחכה לזה ומחכה למשיח…”.

מקום יפה שאתה אוהב בגולן?

“אני אוהב כל פינה. בגלל זה עברנו לגולן. אני מרגיש כל כך טוב כאן!”.

מה אתה מאחל לעצמך?

“בריאות!”.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?