עורף חזק

העורף הוא חלקו האחורי של הצוואר, המקשר בין הגולגולת לגב. בעורף יש שבע חוליות, שהן קצהו העליון של עמוד השדרה. עם קשה עורף? נו, נו

ליד: נהוג לחשוב שפריצת דיסק כואבת יותר מבלט דיסק, אך זה לא נכון. לעתים בלט קטן יגרום לכאבים חזקים מאוד ולעומת זאת, פריצת דיסק יכולה להיות בלתי מורגשת לחלוטין. בהרבה מקרים, פגיעות בדיסק, פריצות ובלטים, יהיו ללא כאבים כלל

בימים האלה, למילה עורף יש כל כך הרבה משמעויות. על העורף שלנו בהחלט מונח משקל רב, אך מהו בעצם העורף? העורף הוא החלק האחורי של הצוואר. העורף מתחיל מתחת לגולגולת, ומגיע עד לכתפיים. בעורף נמצאות חוליות הצוואר המקשרות בין הגולגולת להמשך עמוד השדרה. 

עמוד השדרה שלנו מורכב מעשרים וארבע חוליות, שבע מהן נמצאות בעורף. החוליה העליונה ביותר נקראת חוליית אטלס וממוספרת C1, והתחתונה ביותר היא C7, שאחריה מתחילות חוליות הגב העליון. 

על פי המיתולוגיה היוונית, האל אטלס נענש ונאלץ לשאת את כיפת השמים על כתפו והוא מהווה סמל לנשיאת נטל כבד ולסיבולת. אכן העורף שלנו, הן הפיזי והן הרעיוני, נדרש לסיבולת גבוהה ולנשיאת נטל כבד וללא ספק הדבר משפיע על בריאותינו, הפיזיולוגית והרגשית. 

פריצות דיסק, בלטים ומה שביניהם

בין חוליות עמוד השדרה, יש סחוסים מיוחדים הנקראים דיסקים, שתפקידם למנוע חיכוך בין החוליות. הדיסקים מורכבים ממעין ג’ל העטוף בקרומים. כאשר הלחץ בין החוליות גבוה הקרום נקרע והתוכן פורץ החוצה. זוהי פריצת דיסק. לעתים, הקרום איננו נקרע והנוזל הפנימי “רק” בולט החוצה. זהו בלט דיסק. 

נהוג לחשוב שפריצת דיסק כואבת יותר מבלט דיסק, אך זה לא נכון. לעתים בלט קטן יגרום לכאבים חזקים מאוד ולעומת זאת, פריצת דיסק יכולה להיות בלתי מורגשת לחלוטין. בהרבה מקרים, פגיעות בדיסק, פריצות ובלטים, יהיו ללא כאבים כלל. כאב ייגרם רק אם נוצר לחץ על העצבים והרקמות שמסביב לדיסק. אם יש לחץ שאיננו על עצב, לא יהיה כאב. 

מהם הסימפטומים?

הסימפטומים יהיו כאבי צוואר חזקים, הקרנה לכתף וליד, הגבלה בתנועה, כאבים בכתפיים ובשכמות, כאבי ראש, נימול וחוסר תחושה בידיים ובאצבעות, נימול המופיע בהטיה של הראש, קושי לנהוג, תחושת חולשה בכף היד עם קושי בהחזקת חפצים כבדים ועוד. 

מה גורם לכך?

ישנם גורמים רבים לפגיעות בדיסק: שרירי גב חלשים (ואז העומס הוא בעיקר על הדיסקים), הרמת משקלים כבדים, ישיבה ממושכת (בעיקר בנהיגה), ישיבה או עמידה לאורך זמן ברכינה קדימה, חוסר פעילות גופנית ועוד. אם אתם רצים, או פעילים מבחינה גופנית, אך אינכם מבצעים מתיחות לצוואר, זה לא נחשב פעילות גופנית המיטיבה עם הצוואר. יוגה, פילאטיס וכדומה הן פעילויות המומלצות במיוחד. 

דרכי טיפול

הטיפול ברפואה הסינית מתייחס למצב המטופל ולרמת הכאב. בשלב האקוטי, בו יש כאבים חמורים וחדים, המטרה להפחית את רמת הכאב, לשפר את ההגבלה בתנועה ולשכך את הדלקת המקומית שנוצרה. בשלב הזה, אני משתמשת בדיקור סיני ובסוטאי – שיטת טיפול המבוססת על תרגילים עדינים ללא כאב. אני לא ממליצה על עיסוי בשלב האקוטי. 

לאחר שהשגנו את המטרה הזו, נמשיך לעבוד על ההגבלה בתנועה ועל שיפור זרימת הדם לאזור על ידי דיקור סיני בשילוב של טווינה ושיאצו, שהן שיטות מגע עדינות. בשלב הכרוני, מטרת הטיפול תהיה לשקם את האזור ולמנוע התפרצות נוספת ולכן בנוסף לטיפול בקליניקה, אני ממליצה על תרגילי יוגה ביתיים ופעילות גופנית תחזוקתית. 

הרבה בריאות ועורף חזק, קרן מיכאלי

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?