התכנית הפדגוגית פורצת הדרך – “גוונים”

אבוהב

כבר 4 שנים פועלת התכנית “גוונים” ב”נופי גולן”, כשהיא מעבירה את התלמידים מלימוד פרונטלי לתפיסה שונה לגמרי של מרחב הלמידה ואופן הלימוד. בכירי  משרד החינוך באו לראות


מנכ”ל משרד החינוך, שמואל אבוהב והצוות הבכיר במשרד החינוך ומנהלת מחוז הצפון, ד”ר אורנה שמחון וצוותה, הגיעו לביקור במוסדות החינוך בגולן וקצרין. הבכירים נפגשו עם ראשי המועצות, אלי מלכה ודימי אפרצב ומנהלי אגפי החינוך במועצות והשתתפו במפגש עם כל מנהלי בתי הספר בגולן.

הסיור התמקד בהיכרות עם התכנית הפדגוגית “גוונים”, בבית ספר “נופי גולן”, על ייחודיותה ועל שיטות החינוך “גווני גוונים”, בבתי הספר היסודיים. מנהלת בית הספר נופי “גולן”, טליה הטפקה, רכזת תכנית “גוונים”, הילי מרום, מורי התכנית והתלמידים סיפרו בגאווה למנכ”ל משרד החינוך על השיטה החינוכית החדשה. “גוונים” פועלת כבר ארבע שנים בבית הספר ומהווה מודל ליתר בתי הספר בגולן, אשר שואבים ממנה את עקרונות ההוראה והלמידה החדשה.

תלמידי כיתות “גוונים”, מט’ ועד י”ב, סיפרו על החוויה האישית שלהם במעבר משיטת לימוד פרונטלית רגילה לשיטת החינוך החדשה. התכנית מובילה חדשנות פדגוגית ביישום תפיסה הוליסטית של תהליכי הוראה, למידה, חינוך והערכה. מטרת התכנית “גוונים” היא לפרוץ את המרחב הכיתתי המסורתי והמוכר, במבינה פדגוגית, צוותית ופיזית.

התכנית כבר מגובה במחקר חיובי, שהוצג על ידי ד”ר עירית ששון בפני המנכ”ל. המחקר בוצע על ידי הרשות הארצית למדידה והערכה במשרד החינוך, בנושא “אקלים וסביבה פדגוגית”. מהמחקר עולה כי התכנית החינוכית פורצת הדרך “גוונים”, מובילה למהפכה חינוכית בקרב תלמידי הגולן אל מול תלמידים בבתי ספר דומים בארץ.

בכל היבט אפשרי, הביעו תלמידי תכנית “גוונים” שביעות רצון גבוהה יותר מהסביבה הלימודית, החינוכית והחברתית. מטרת המחקר היא ללמוד על השלכות התכנית על תלמידי “גוונים”, בהיבטים שונים של האקלים והסביבה הפדגוגית. המידע שהתקבל יסייע למובילי “גוונים”, מהצד האחד ולמשרד החינוך, מהצד השני, להמשיך ולהתאים את התכנית לצורכי התלמידים ואולי אף להרחיבה למערכת החינוך בכלל. הדוח מציג דיווחים של תלמידי י’-י”א המשתתפים בתכנית, בשורה של מדדים נבחרים, תוך השוואה לנתונים הכלל-ארציים בחטיבות העליונות בפיקוח הממלכתי, המשתייכות למדד חברתי-כלכלי דומה.

בפגישה עם מנהלי אגפי החינוך ומנהלי בתי הספר, שוחח אבוהב ארוכות על שיטות החינוך החדשות בגולן והתרשם ממגוון אפשרויות הלמידה – מבית הספר הדמוקרטי, המשלב ועד התורני, כאשר בכל אחד מיושמת שיטת “גווני הגוונים” של המועצות, עם ייחודיות לכל בית ספר.

מטביעים חותם

ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, הציג את התפיסה החינוכית הכוללת של מרחב הגולן וקצרין, את שיתופי הפעולה והרצון גם להרחיב את המרחב לשיתוף פעולה חינוכי עם המועצות הדרוזיות.

מלכה: “בכל מוסדות החינוך בגולן ובקצרין, ישנה רוח חדשה ומרגשת, שנושבת ומביאה אתה בשורה לחינוך, לא רק בגולן, אלא כמודל שניתן להרחיבו למערכת החינוך הארצית. השותפות בין הרשויות וצוותי החינוך בקצרין והגולן, ההון האנושי המצוין שיש לנו פה והתלמידים וההורים, שנתנו בנו אמון, יחד עם השקעת משאבים רבים, גיבוש עקרונות התכנית החינוכית, הערכה ומדידה ומחקרים שמלווים את העבודה הגדולה של צוותי החינוך, הביאו לפריצת הדרך. לכל אורך התהליך, קיבלנו תמיכה מלאה ממשרד החינוך, בדגש על ד”ר אורנה שמחון, מנהלת מחוז הצפון, אשר האמינה בנו ונתנה לנו רוח גבית לצאת לדרך חדשה, שכעת אנו כבר נהנים מהפירות שלה”.

ראש המועצה המקומית קצרין, דימי אפרצב: “במהלך השנים, קהילת הגולן מהווה פתח  לחזון וחלומות. השותפות האיתנה והבלתי ניתנת לפירוק בין המועצה המקומית קצרין למועצה האזורית גולן היא סוד ההצלחה בכל תחומי חיינו ובמיוחד, בתחום החינוך. אי אפשר להתעלם מהצלחות החינוך בגולן, להן משרד החינוך הוא שותף מוביל. יחד, יצרנו מודל ייחודי בחינוך העל-יסודי, שנותן מענה לחזון החינוכי. אני סומך על שמואל אבוהב כאדם שמילותיו ועשייתו אחד הם”.

אבוהב אמר לראשי הרשויות ולמנהלים: “יש פה שילוב מיוחד של חבל ארץ מקסים, נוף, טבע והיסטוריה יהודית, אבל העבודה המיוחדת בהטבעת החותם זה הנוף האנושי, שבא לביטוי במערכת החינוך ואתם מטביעים חותם! ראיתי מקרוב את העשייה החינוכית המסורה והמאתגרת במועצות ואני שמח על השותפות והקשר הטוב, שנרקם עם משרד החינוך. מרשים לראות מגוון שיטות חינוך ייחודיות מצליחות. אני מביע הרבה הערכה ותודה לראשי הרשויות ולמובילי החינוך”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?