תלמידי הגולן – גיבורים בגמלא

תלמידי שכבה ו’, מכל הגולן, יצאו ליום שיא בנושא “גבורה וזהות יהודית”, בשמורת הטבע גמלא. בין התלמידים, התנהל שיח מרגש על הגבורה


לפני כשבועיים, יצאו תלמידי שכבה ו’, מכל בתי הספר בגולן, ליום פעילות משותף בנושא “גבורה וזהות יהודית”, בשמורת הטבע גמלא. יום זה הפך כבר למסורת ויוצא לפועל זו השנה השלישית. יום השיא, שאמור להתקיים בין סוכות חנוכה, בין יום נפילתה של גמלא לחג המכבים המסמל גבורה, נדחה השנה מטעמי מזג אוויר, מנובמבר למאי. אלה הימים שאחרי ימי הזיכרון ויום העצמאות, אותם ימים בהם נדרש העם היהודי לגבורות ואומץ, לעמוד על שלהו, על דתו, אמונתו והצביון הלאומי שלו, ימים שאין ראוי מהם לצאת יחד למפגש משותף ומעורב של תלמידי שכבה ו’ מכלל הקהילות הגולן – דתיות וחילוניות, מהצפון ומהדרום, מהקיבוץ או מהמושב, למפגש של שיח.

לקראת הפעילות המשותפת בשמורת גמלא, חולקו התלמידים לקבוצות מעורבות מכל בתי הספר ולכל קבוצה ניתן שם של גיבורה או גיבור של העם היהודי, בעבר ובהווה, עליהם חקרו ולמדו.

בתחילת השנה, הגיעו מדריכי רשות הטבע אל הכיתות והילדים ולמדו את סיפורה ההיסטורי של העיר גמלא, מימי הבית השני. יישוב יהודי מרכזי בגולן אשר ריכז אליו תושבים רבים, בתקופת המרד הגדול, במאה הראשונה לפנה”ס. תושבי גמלא בחרו לקחת חלק בהגנה על ירושלים ובמאבקה נגד השלטון הרומי וגייסו את מיטב הכוחות לכך.

בתחילת היום, פגשו התלמידים בדמותו של אספסינוס, מפקד הצבא הרומי, שריתק אותם בסיפורו על הרצון לכבוש את גמלא ועל ייחודה של העיר. לאחר מכן, התפזרו ברחבי השמורה למצוא מעט צל ולשבת יחד במעגלי שיח שהנחו המחנכים, המחנכות ומדריכי רט”ג.

במהלך הסיור בעיר העתיקה,  הציגו בפניהם מדריכי הרשות סוגיות ודילמות שעמדו בפני אנשי העיר מתקופת המרד: האם לברוח מהעיר, או להישאר ולהילחם? האם להכניס פליטים יהודים מהגליל שברחו מהרומאים? האם להיכנע כולם, או להמשיך להילחם?

מהי גבורה?

לאורך כל היום, נחשפו התלמידים לדעות השונות של חברי הקבוצה בתשובה לשאלה: “מהי גבורה, בעיניי? מתי אדם הופך לגיבור בעיני החברה?”. התשובות המרתקות, המשקפות את הערכים עליהם גדלים הילדים, לא איחרו לבוא ועוררו דיונים עמוקים וחשובים מאין כמותם בהיכרות בין אורחות החיים השונים. במהלך הסיור בעיר העתיקה,  הציגו בפניהם מדריכי הרשות סוגיות ודילמות שעמדו בפני אנשי העיר מתקופת המרד: האם לברוח מהעיר, או להישאר ולהילחם? האם להכניס פליטים יהודים מהגליל שברחו מהרומאים? האם להיכנע כולם, או להמשיך להילחם? וביקשו מהם לחוות דעה ולהתמודד עם הדילמה.

אי אפשר היה שלא להתרגש מהמפגש האנושי הרב-גוני והמרתק בין ילדי הגולן, המגיעים מבתי גידול שונים ולא לזהות את הסקרנות וההתלהבות שעטפה את הילדים והובילה אותם לשיח מרתק ופורה בנושאים אלו של גבורה וזהות יהודית.

אי אפשר לטייל בגמלא ולא להתפעל מהדורסים המיוחדים הפוקדים את שמי השמורה היפים, שליוו אותנו לאורך כל היום, בגיחות יפות ומרשימות מעל מצוקי הנחל. בשמורה, סיפרו לנו כי לאורך המצוקים נצפו קינונם של עיט ניצי ובו גוזל צעיר שבקע, ושלושה קנונים של רחמים. לצערנו, אין כעת קנונים פעילים של נשרים בגמלא, אך הם מאוד פעילים במצוקים ומבקרים בכלובי האקלום ובתחנות האכלה.

תודה לכל השותפים – מחלקת החינוך במועצה האזורית גולן, נטע קציר, ממתנ”ס גולן, מורים ומחנכים שהנחו את התלמידים לפני ובמהלך האירוע, מדריכי רשות הטבע והגנים, השחקן אהודי ארץ הצבי, פקחי שמורת הטבע גמלא וכמובן, לתלמידים המקסימים.

שימרית מילר, מרכז חינוך והסברה גולן, רשות הטבע והגנים

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 1st דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st דצמבר
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?