תיווך

תיווך הוא הכוונה וקישור בין הילד והגירוי המזדמן, או המכוון. התיווך הוא הכלי המאפשר למבוגר לחשוף את הילד בצורה מכוונת וללמד אותו על העולם שסביבו


מהו תיווך ולמה הוא כל כך חשוב בגיל הרך? מה חשוב שנתווך, נכוון ונלמד את הקטנים שלנו? למה לא לתת להם ללמוד בכוחות עצמם את העולם? למה לא כדאי לאפשר להם מרחב למידה עצמאי ולא להתערב להם ולא לגלות להם מה עושים עכשיו? מתי חשוב לאפשר ורק להתבונן מהצד ומתי נכון להסביר לכוון ולהתערב?

הרבה אימהות בחופשת לידה והרבה מטפלות לתינוקות לא מדברות עם התינוק שאתן. מרגישות מובכות לדבר לילד שאולי לא מבין אותן, שלא מגיב ומתקשר אתן. מטפלות ואימהות לא תמיד מנהלות שיח ותקשורת עם התינוק, אלא פועלות טכנית ומעבירות את התינוק ממקום למקום, ללא תקשורת והתייחסות. לפעמים, התינוק נמצא שעות רבות ללא מילים, ללא הגנה וללא תיווך.

כבר בתקופת העוברות שלו, יש לתינוק חיווט למידה. כבר מיום היוולדו, הוא מסוגל ללמוד ולהבין מה שקורה בעולמו. בדרך שלו. חשוב להתייחס אליו כאל בן אדם שמבין ומקבל ולומד. מאוד חשוב לדבר ולשיים כל פעולה שעושים אתו

מה הוא התיווך הזה ולמה הוא כל כך חשוב בשנים המשמעותיות כל כך של הילד בתחילת חייו, בגיל הרך?

תיווך הוא בעצם הכוונה וקישור בין הילד והגירוי המזדמן, או המכוון. התיווך הוא הכלי המאפשר למבוגר לחשוף את הילד בצורה מכוונת וללמד אותו על העולם שסביבו ולעתים, לאפשר לו לממש את מרב הפוטנציאל שיש לו בנושאים שונים.

כבר בתקופת העוברות שלו, יש לתינוק חיווט למידה. כבר מיום היוולדו, הוא מסוגל ללמוד ולהבין מה שקורה בעולמו. בדרך שלו. חשוב להתייחס אליו כאל בן אדם שמבין ומקבל ולומד. מאוד חשוב לדבר ולשיים כל פעולה שעושים אתו, או שהוא עושה בעצמו. מאוד חשוב לתמלל מה הוא צריך עכשיו ומה הוא מבקש ומה עובר לו בגוף, כי כך הוא לומד. כך הוא לומד מה הוא מרגיש ומה הוא צריך לעשות עם ההרגשה הזו. כך הוא גם לומד לסמוך, להבין שרואים אותו, שמבינים אותו. כך הוא לומד תקשורת. כך הוא לומד להיות ורבלי ולתקשר.

מאוד חשוב ללמד את הילד שלנו לתקשר, לשוחח, להסתכל בעניים. להבין, לדבר. כבר מיומו הראשון, הוא לומד. הדרך בה נכיר לו את העולם ונתקשר אתו, כך הוא ילמד. כך הוא יהפוך תקשורתי וורבלי יותר, בטח בדור שהמדיה תופסת בו כל כך הרבה מקום וחסרה התקשורת הבין-אישית.

תקשורת

התיווך יכול להיות מתוך כוונה ללמד שכך וכך עושים ולכן נתאים את הלימוד שלנו לשלב ההתפתחות בו נמצא התינוק. לא ברמה גבוהה מדי, כי כך ניצור תסכול ונפגע במוטיבציה. לא ברמה נמוכה, כי לא נייצר חוויות הצלחה והגברת המוטיבציה.

התיווך יכול להיות במטרה ללמד משמעות לדברים שקורים סביבו. לשיים מה קורה פה ולהסביר שלכל דבר יש סיבה, תוצאה, תכלית ומטרה.

התיווך יכול להיות במטרה לחזק מסוגלות. כך, מתוך אמון במסוגלות שלו, נעודד את הילד ונחזק אותו שהוא מסוגל לבצע מטלות ואף להצליח להתגבר על קשיים.

התיווך יכול להיות במטרה לווסת את ההתנהגות הקיימת. לכוון אותו ולעדן את ההתנהגות, לאט לאט.

התיווך יכול להיות במטרה להרחיב את הידע וההבנה של התינוק, בין מה שקורה עכשיו לדברים שקורים מעבֶר. ליצור הקשרים ולצאת מכאן ועכשיו. להרחיב את עולם המושגים שלו.

אם נאמין בתינוק שלנו, או בזה שאנחנו מטפלות בו, שהוא מסוגל וצריך ללמוד את העולם כבר מיומו הראשון, נתַקשר ונדבר אתו על כל דבר מהפעולות שאנחנו עושים אתו ועד לאיך להתייחס למשחק, או לכל גירוי שנמצא מולו, בכל זמן נתון. כך, נעניק לו ביטחון במילים ותקשורת

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?