קצ’ה

הלך לעולמו קצה, שמעון כהנר, לוחם ומפקד מיתולוגי, איש יחידה 101 והצנחנים, איש קיבוץ נווה איתן, חקלאי, בוקר ורפתן, איש התיישבות, ידיד הגולן


אל שמו של קצה התוודעתי כילד, כאשר קראתי בשקיקה את הספרים על יחידה 101 והצנחנים; היחידה ששינתה את דמותו של צהל והפכה אותו לצבא יוזם, נחוש, דבק במשימה, חותר למגע, מעז ומנצח.

בנעוריי, כאשר חבריי ואני נסענו לטיולים בגולן, במסגרת התנועה, או באופן עצמאי, והמקומות האהובים עלינו היו הזוויתן והיָהודייה, התוודענו למושגהחווה של קצה“, שהייתה מוכרת לכל טייל ולכל טרמפיסט (כמובן שנסענו אז בטרמפים) – חוות הבקר של נווה איתן, סמוך ליהודייה ולזוויתן.

מספר קצה, בספרו האוטוביוגרפי שיצא בימים אלה לאור:

כדי שהעדר של נווה איתן יגדל ויתפתחנדרשו שטחי מרעה חדשים. המרעה הדל בעמק שלנו לא הספיק לכל החקלאים והבוקרים באזור. לאחר מלחמת ששת הימים, תרתי אחר אזורים נוספים למרעה. בין השטחים שהתאימו היה גם השטח ביער יהודייה שברמת הגולן, שהיה ריק מתושבים. את האזור הכרתי מפעילות מבצעית מעבר לגבול, בשנות ה-50′. ואכן, לאחר המלחמה, במקביל להקמת היישובים הראשונים בגולן, קיבלנו מרשות שמורות הטבע שטח בין כ-25,000 דונמים של מרעה משובח, עתיר בוואדיות, במפלים ובנחלים (ואדי זוויתן והנחלים יהודייה, משושים ועסליה) שטחים ובהם שיחים ועצים. מרעה מעולה הן בחורף והן בקיץ

שנה לפני שהעברנו את העדר שמנה כ-300 ראש לרמה, עלינו כל צוות הענף. יחד, הכנו את השטח לקליטת הבקר. מתחנו למעלה מ-30 קילומטרים של גדר תיל לגידור שטחי המרעה וחלוקתו ליחידות מרעה משניות, הכשרנו דרכים בתוך השטח ודרכי גישה אליו, הכנו פסי בידוד למניעת שריפות והקמנו מכלאה גדולה, שקתות ואבוסים

מתוך ספרו: “המסע והתוואי תוכננו והוכנו מבעוד מועד, כמו במבצע צבאי. בכל חנייה, קידם את פנינו שטח מגודר בגדר חשמלית ובו מזון ומים, כל התנאים הנדרשים לצרכי הבקר. שם, במקום העצירה הלילי, הפרות אכלו, נחו והיו מוכנות ליום המסע הבא…”

באוגוסט 1969, יצאנו כל בוקרי נווה איתן רכובים על סוסים, למסע בן ארבעה ימים עם למעלה מ-300 ראשי בקר, מעמק בית שאן עד לרמת הגולן, מרחק של 60 קמ. בכל יום, התקדמנו בממוצע כ-15 קמ. המסע והתוואי תוכננו והוכנו מבעוד מועד, כמו במבצע צבאי. בכל חנייה, קידם את פנינו שטח מגודר בגדר חשמלית ובו מזון ומים, כל התנאים הנדרשים לצרכי הבקר. שם, במקום העצירה הלילי, הפרות אכלו, נחו והיו מוכנות ליום המסע הבאביום השלישי, המשיך העדר לכפר עקב, בעמק הבטיחה. בסוף היום, הגענו עם עדר מותש, אך שלם, לשטחי המרעה ביהודייה“.

17 שנים ניהל קצה את העדר בגולן, עד שנבחר למזכיר של ארגון מגדלי הבקר לבשר. בשנת 2000, נמכר העדר. בכך, קצה היה שותף למעשה ההיסטורי של ההתיישבות בגולן ושל הקמת ענף הבקר בגולן. ומאז, נפשו נקשרה לגולן.

נוצֵר המורשת

שמחתי שהמועצה האזורית זכרה את קצה והזמינה אותו לאירוע הממלכתי של חגיגת היובל להתיישבות בגולן. ראיתי אותו עומד, נשען על מקלו, ליד חבל הגידור של אזור האחמים. הוא התבייש להיכנס אליו ולשבת. ליוויתי אותו למקומו. ותיקי הגולן שזיהו את האיש המזוקן, שהיה אגדה בחייו, ניגשו אליו ולחצו את ידו בחום. רוב האנשים שחלפו על פניו, צעירים זה מקרוב באו, לא הכירו אותו.

באופן אישי, הכרתי את קצה לפני כמעט שלושים שנה, בתקופת המאבק על הגולן. קצה היה שותף פעיל למאבק ולמועצה למען הגולן ובקעת הירדן. לאחר שנישאתי ליעל, שאביהאריק שליין, היה אף הוא לוחם ה-101 וחברו של קצה, ההיכרות העמיקה.

קצה היה נוצֵר המורשת של ה-101 והצנחנים והפיץ את בשורתה. הוא היה הפרויקטור של הקמת אתר הזיכרון של הצנחנים בגבעת התחמושת ומנהל האתר. זמן קצר לפני פתיחתו הרשמית, הוא הזמין את הנהלת ועד יישובי הגולן לסיור מרתק באתר, בהדרכתו

קצה היה נוצֵר המורשת של ה-101 והצנחנים והפיץ את בשורתה. הוא היה הפרויקטור של הקמת אתר הזיכרון של הצנחנים בגבעת התחמושת ומנהל האתר. זמן קצר לפני פתיחתו הרשמית, הוא הזמין את הנהלת ועד יישובי הגולן לסיור מרתק באתר, בהדרכתו (ומשם המשכנו לסיור במנהרת הכותל, שנפתחה שבועות אחדים קודם לכן).

לפני כשנה, יזם קצה והוביל אירוע לוותיקי יחידה 101, במחנה גדוד הצנחנים 101, בבית ליד (שבעקבותיו כתבתי למדור זה את מאמריאין משימה שהיא בלתי אפשרית“). לאירוע הוזמנו מפקדי הגדוד לשיח על מורשת היחידה, בחינת דור לדור יביע אומר. לאירוע הוזמנו אלמנות לוחמי היחידה, וכך יעל ואני השתתפנו על תקןהנהג של סבתא שלומית“, חמותי.

אני זוכר מספר פגישות חברים שקצה אירח בתחנת הדלק שהקים ליד קיבוצו. ישבנו סביב תנור ושוחחנו על ענייני השעה. אחת הפגישות הייתה בתחילת מתקפת הטרור המוכרת בשם החיבההאינתיפאדה השנייה“. בתחילתה, היא התמקדה עדיין באזורי ישע וכללה בעיקר אירועי ירי. קצה, אז בן 66, יזם הקמת יחידת מתנדבים שתסייר להפגנת נוכחות רכובה ולשמירות בהתיישבות בישע. בסופו של דבר, היוזמה לא התממשה.

ביום שישי האחרון, קניתי את האוטוביוגרפיה של קצה, שיצאה לאור לאחרונה – “להיות אחד מרבים“. הצגתי את הספר לשלומית חמותי והיא סיפרה לי שקצה חולה מאוד.

הצטערתי מאוד לשמוע על פטירתו. אלמ שמעון כהנרקצה, איש יקר, איש התיישבות וביטחון, אוהב ארץ ישראל, אוהב הגולן, אדם מגויס כל חייו למען מדינת ישראל. יהי זכרו ברוך!

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?