פרס עוז ציון ליהודה הראל

פרס עוז ציון” 2016 הוענק בשבוע שעבר ליהודה הראל, אבי ההתיישבות בגולן, יחד עם הרב בני אלון והעיתונאית קרוליין גליק. ועדת הפרס ציינה, כי גיבוריה האמיתיים של הציונות לא תמיד זוכים להכרה הממסדית לה הם ראויים, והפרס בא לתקן זאת


ברכות חמות ליהודה הראל, אבי ההתיישבות בגולן, על קבלתפרס עוז ציוןלשנת 2016 יחד עם הרב בני אלון והעיתונאית קרוליין גליק. הפרס ניתן במסגרת מפעל פרס מוסקוביץלציונות, למגשימי הציונות בחברה הישראלית, הפועלים לטובת צרכי הכלל, וכדי להבטיח את חוסנו של הבית הלאומי היהודי. הפרס מוענק לאזרחים ישראלים, המגלמים במעשיהם את הציונות המודרנית בישראל, ואת ההתמודדות עם האתגרים המורכבים הניצבים בפניה.

ועדת הפרס מדגישה, כי הצורך בפרס התעורר בשל התחושה, כי גיבוריה האמיתיים של הציונות בישראל של ימינואינם תמיד זוכים להכרה הממסדית ולהוקרה הציבורית להן הם ראויים.

בדברים המוקדשים להראל נכתב כי היה חבר באחדות העבודה“, קרובומקורבליצחקטבנקיןותמךמצעירותובהשגתשלמותהארץ

בדרך של התיישבות בכל חלקי ארץ ישראל.

ביולי 1967 היה ממקימי קיבוץ מרום גולן, מאז הוא פעיל בהקמת היישובים בגולן, בהקמת ועד יישובי הגולן ובכל המאבקים הפוליטיים והציבוריים נגד ויתור ונסיגה מהגולן. הוא יזם ודחף להחלת החוק הישראלי בגולן.

הראל היה מבין מקימי מפלגתהדרך השלישית“, והיה יושב ראש סיעתה בכנסת ה-14. הוא יזם והביא לחקיקת חוק היסוד המחייב משאל עם על כל ויתור בגולן ובירושלים.

באמצע שנות השמונים יצא עם משנה סדורה לשינויים מבניים בקיבוצים, וניהול המשק על פי כלכלת השוק, והקים את חברתוקטורשניהלה את השינוי בעשרות קיבוצים. את משנתו העלה על הכתב בספרוהקיבוץ החדששיצא בהוצאת כתר ב-1993.

במשך למעלה מעשור היה יור מכללתאוהלובקצרין והוא פעיל בה עד היום.

מאז סיום חברותו בכנסת הוא עוסק בתכנון אסטרטגי של יישובי הגולן וקצרין במסגרת המכון לחקר הגולן. היחידה האסטרטגית עסקה, בין השאר, באכלוס הגולן, בפתוח קצרין, בחינוך חדשני, בחקלאות, בהקמת הפקולטה לחקלאות בגליל ועוד.

ב-2010 יצא לאור ספרולהפריטהמנתח את הסיבות לכישלונן של האידיאולוגיות הגדולות במאה ה-20 והשיטה הקולקטיבית של הקיבוץ.

חיבור העם היהודי לאדמה, זה המהות של הציונות

בדברים לקראת קבלת הפרס בשבוע שעבר, אמר הראל: “התיישבות של יהודים בארץ ישראל, זה ציונות. באידיאולוגיה שאני בא ממנה מדינה זה לא מטרה, מדינה זה אמצעי. התיישבות של יהודים בארץ זו המטרה.

ארבעה ימים אחרי מלחמת ששת הימים, הזמינו אותי לפגישה של נציגי היישובים בגליל. הרעיון היה להקים יישוב על הרמה הסורית, ככה זה נקרא אז, כדי להבטיח שלא יקרה עם הרמה הסורית מה שקרה לסיני ורצועת עזה אחרי מבצע סיני. האישור שלנו היה להיות קבוצה לאיסוף בקר מטעם צהל ומזה התפתח קיבוץ.

בשנת 78-9 בגין החליט לוותר על היישובים של פתחת רפיח, אופירה וימית. ראינו שממשלה לא יכולה להקים יישובים אבל היא יכולה להרוס אותם. זה הביא את ההצעה להחיל את החוק הישראלי בגולן.

אחרי שלושת רבעי שנה ומניפולציות פוליטיות מורכבות שכנענו את בגין, והוא החיל את החוק הישראלי בגולן.

אני בדרך כלל לא מאמין בפוליטיקה, אבל בזמן שרבין היה ראש ממשלה בפעם השנייה, שלחו אותי ועד יישובי הגולן לארגן את השמאל בארץ שיתמוך בגולן. הקמנו תנועה שנקראתהדרך השלישית‘, זה תפס גובה, המון אנשים הצטרפו, ואז חשבנו לעצור את האפשרות, רבין היה במשא ומתן עם הסורים ואני ידעתי בדיוק איפה זה עומד. נלך לבחירות לכנסת ונקים סיעה שלא תיכנס לזה. המאמץ הגדול שלנו בגולן כך אני ראיתי את זה, זה להביא חיים נורמליים לגולן. אפשר להגדיר את המטרה שלי בנורמליזציה של האזור הזה, שיראו בו שדות, מטעים, בתים, ילדים ובתי ספר, והוא יתקשר בתודעה, במיתוג שלועם פירות, יין, ולא עם מלחמות ועם ביטחון. אני מאמין בהתיישבות, מאמין בארץ, אני לא חושב שאדמה זה פאשיזם, בעיניי החיבור של העם היהודי לאדמה, זה המהות של הציונות“.

דניאלה שאול


SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?