פריצת הדיסק של בני איתן

בני איתן רוצה לעשות דיסק. אחרי יותר מעשרים שנות מקלדת בביקורת על אלבומים של אחרים, הוא מרגיש שזה הזמן להגיד את שלו. עכשיו הוא מריץ קמפיין בהדסטארט” – אתר למימון המונים, במטרה לגייס סכום שיאפשר לו להוציא לאור את שיריו


אחרי שכתב יותר מ-2000 סקירות על אלבומים ישראליים, בני איתן מגייס כל מה שאפשר כדי להוציא דיסק משלו. יושבים עם בני על הדֶק מאחורי ביתו שביונתן, השמש עומדת לשקוע והריאיון הזה מתחיל.

אילו שירים יהיו בדיסק?

בני: “בדיסק יהיו שירים על נושאים יהודיים. תמיד היו לי שאלות שקשורות ברעיון היהודי, בשורשים האלה שמשותפים לכולנו. התחנכתי במקום שעודד לשאול שאלות ולא להרפות גם כשמישהו עונה לךככה זה‘. אני לא מקבל תשובות כאלה ומחפש מענה במקורות, בספרים, בשיחות עם אח שלי, עם חברים, בתוך הראש שלי. מחפש עד שמוצא“.

איך השאלות האלה הפכו לשירים?

תמיד כתבתי. לפני חמש שנים, קצת יותר כבר, נפטרה אמי. קמתי מהשבעה ופתאום כל השאלות והחיפושים והתשובות התחילו לזרום החוצה אל הדף ואל עוד דף ועוד דף. ל-15 השירים שנכתבו, קראתי על שם אחד מהם – ‘לא בשמים היא‘”.

מה זהלא בשמים היא“?

“‘לא בשמים היאאמר הלמשה, שירגיע את בני ישראל כשהם חששו מכל החוקים והחובות שיש בתורה, שהוריד להם משה מסיני. אומר לו ה‘ – לא בשמים היא. התורה ירדה לארץ וביכולתכם לחיות על פיה. זה לא משהו רחוק ובלתי נגיש. לא בשמים.

השירים שמרכיבים את הפרויקט הזה שואלים בדרך כלל שאלה, מנסים לענות עליה ובדרך נותנים ביטוי לקו המחשבה המרהיב של חכמינו מהעת העתיקה. אנשי המשנה והתלמוד, התנאים והאמוראים, ידעו בעל פה מיליוניקבציםויכלו להתווכח ולהביא ראיות לשיטתם בלי להזדקק לגוגל‘”.

אז אלה שירים דתיים?

ממש לא. השירים לא כתובים בשפה דתית ולא מולחנים במוזיקה דתית. הנושא שלהם הוא יהודי. הם כתובים בשפת גובההעיניים ומולחנים פופרוקפולק, בלי פסוקים מולחנים ובלי ניגונים חסידיים, שכבודם

במקומם מונח.

מצד שני, אני לא מחלק פטורים ממחשבה. לא צריך להיות דתי בשביל להבין אותם, אבל חובה להתרכז ולחשוב. אני לא כותב שירים לרחבות הריקודים וגם בכבודם של אלה לא אפגע“.

אפשר דוגמה?

בבקשה. יש עניין פרדוקסלי בסיפור גן עדן, שם נאסר על אדם הראשון לאכול מפרי עץ הדעת טוב ורע. אם האדם לא יכול לאכול מהעץ הזה, מה תפקידו של העץ בגן העדן? לסמן את הבחירה החופשית שנתן הכבר לאדם הראשון. כלומר, אמרתי לך לא לאכול ואתה תבחר: או שתשמע בקולי, או שתיכנע ליצרך ותאכל, הבחירה שלך. לכאורה, מתנה יפה מאוד קיבל כאן אדם הראשון. הוא חופשי לבחור.

אלא מה? בימינו, אנחנו בוחרים כל דבר בחיים לפי מה שנראה לנו שטוב לנו, מבן זוג, דרך מקום עבודה ועד סרוויס. איך אנחנו יודעים מה טוב לנו? כי אדם הראשון אכל מהעץ ומאז כולנו יודעי טוב ורע.

אבל אז, כשעמד אדם הראשון מול עץ הדעת, הרי עדיין לא אכל, איך יבחר? הוא עדיין לא יודע מה זה טוב ומה זה רע, איך ישתמש במתנה היפה שקיבלהבחירה החופשית? כלומר, מתאפשר לו לבחור, אבל כיוון שטרם אכל, אין בידיו שום כלי, שום פרמטר על פיו יוכל באמת לבחור וזה הפרדוקס.

מצאנו לזה תשובה, לא אלאה. זו דוגמה טובה לסוג השאלות שיש בשירים שלי. צריך לחשוב. אי אפשר לקבל אכסיומטית כל דבר מבלי להבין אותו. בלי ידיעת טוב ורע, לעשות את דבר הזה סתם ציות עיוור“.

הוצאת הדיסקסתם כיף, או שיש לך מטרה?

אי אפשר להוציא מזה את הכיף, אבל המטרה  שלי חשובה הרבה יותר. אני מנסה להראות לאנשים את היופי שיש בשורש היהודי שלהם. המון אנשים מתרחקים מתולדותיהם, בגלל מונופול שאחרים תפסו על הדת והקצינו אותה לרמות מרתיעות. אדם שלא חי בשלום עם שורשיואיך יחיה בשלום עם זולתו? בשירים האלה אני משייף קצת את השפיצים הדוקרים האלה שהשתלטו על החברה הישראלית“.

ספר על הקמפיין בהדסטארט

“‘הדסטארטזו במה אינטרנטית לגיוס מימון המונים. אתה יכול לפתוח שם קמפיין, להסביר את העניין שלך ולבקש מההמונים שיתמכו בו, במדרגות תמיכה שאתה קובע ותשורות שאתה מציע בצדן. למשל, קיבלת קישורית לקמפיין שלי, אתה לוחץ על הקישורית, נכנס, מקשיב, מתרשם ורוצה לתמוך, נגיד ב-200 שח. לוחץ על מדרגת התמיכה המתאימה, תומך ואם הקמפיין ישיג את יעדיו, תחויב ותקבל את התשורה.

“‘הדסטארטעובדים בשיטתהכולאוכלום‘. אם הצלחת לאסוף מהציבור את הסכום שקבעת בזמן שקבעתתקבל את הכסף ותגשים את חלומך. עבר הזמן ולא גייסת את סכום היעדאיש לא מחויב, הקמפיין יורד ואתה לא מקבל מה שבכל זאת נאסף“.

כמה ביקשת לגייס?

עשיתי סקר מעמיק של מחירי אולפנים, שעות נגנים, עיבודים והפקה מוזיקלית וגם הדפסת מהדורה מינימלית של אלף עותקים. התעשייה הזאת לא זרה לי. אני מבקש לגייס 80,000 שח ותחמתי את זה בשלושים יום. בעזרת הוהתומכיםנעמוד בזה ונצליח.

המעוניינים יכולים לכתוב בגוגל‘ – ‘הדסטראט בני איתן‘, אולא בשמים היא הדסטארט‘. אפשר להיכנס,

להקשיב לקליפ שמסביר את העניין, לקרוא, לשמוע שירים לדוגמה, להתרשם וגם לתמוך“.

דנה הראל

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
אירועים שיתקיימו ב 1st נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th נובמבר
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?