פיקוח עליון

המטרה העיקרית של הפיקוח העליון היא מתן הוראות, הדרכות והסברים לקבלן ולמפקח הנוכחים באתר, על מנת שהביצוע יתקדם באופן המדויק ביותר שניתן, כך על פי חוק


אמיר שלוש – אדריכלות ועיצוב פנים

בבנייה פרטית, רבים שוכרים מפקח שילווה אותם בתהליך, ידאג שהקבלן מיישם חומרים איכותיים ובצורה איכותית ואף ידאג ויעזור להם להתנהל במסגרת תקציבית סגורה וללא חריגות וצורת העבודה הזו אכן מבורכת.

חשוב לדעת כי לכל פרויקט ישנם מספר בעלי תפקידים נוספים שמגיעים לבקר באתר, בזמנים שהם מוצאים לנכון, בצמתי זמן/שלב עיקריים, על מנת לבחון כי העבודה מתקדמת בהתאם לתכנון. בפרויקט לבנייה פרטית, על פי רוב, אלה יהיו האדריכל והמהנדס

אולם, חשוב לדעת כי לכל פרויקט ישנם מספר בעלי תפקידים נוספים שמגיעים לבקר באתר, בזמנים שהם מוצאים לנכון, בצמתי זמן/שלב עיקריים, על מנת לבחון כי העבודה מתקדמת בהתאם לתכנון. בפרויקט לבנייה פרטית, על פי רוב, אלה יהיו האדריכל והמהנדס, אולם בפרוייקטים אחרים, ישנם גם מהנדסי בטיחות ונגישות, יועץ חנייה, מעליות וכו‘, שידרשו לקבל את התכניות לביצוע ויגיעו לבחון את התקדמות הביצוע בהתאם.

הביקורים באתר אינם נובעים מרצון בלבד, אלא הם חובה, על פי התקנות לתכנון ובנייה, כמופיע בפרק העוסק בפיקוח עליון על הבנייה:

חובת קיום פיקוח עליון:

מורשה להיתר [הכוונה לאדריכל/הנדסאי אדריכלות, א.ש.], מתכנן שלד, או מומחה לדבר בתחום שהוא תכנן, חייבים בקיום פיקוח עליון, כל אחד בתחומו“.

מכאן אנו מבינים, כי המחוקק קבע את הצורך והחשיבות של ביקור בשטח וקיבע את הביקורים בחוק, כדבר מחייב. המטרה העיקרית של הפיקוח העליון היא מתן הוראות, הדרכות והסברים לקבלן ולמפקח הנוכחים באתר, על מנת שהביצוע יתקדם באופן המדויק ביותר שניתן.

אז מהי מהות הפיקוח העליון על פי התקנות?

1. מעקב אחר בדיקות מעבדה מאושרות (ובמידה שאינן מאושרות, פעולות נדרשות על מנת לאשרן)

2. בקרה להבטחת התאמת ביצוע הבנייה באתר למסמכי ההיתר על נספחיו ובכללה, התאמה לתכניות הקונסטרוקיצה ולתכנית הסידורים הסניטרייםשירותים מקלחות כיורים וכד

3. הדרכה ומתן הנחיותלאחראי לביצוע השלד, לקבלן הראשי וכד‘.

ביקור במועדו

כמו כן, על המהנדס להגיע ולבצעביקורת של אופן ביצוע האלמנטים הראשיים של שלד המבנה בכל קומה מקומותיו, לרבות הרכבתם ומתן אישור ליציקת התקרות, או הרכבתן, בכל קומה בנפרד. לעניין זהאלמנט ראשי‘ – כפי שהוגדר בידי מתכנן שלד הבניין בתכנית הקונסטרוקציה“.

אלמנטים ראשיים הם התקרה, העמודים והקורות המשמעותיות בשלד הבית, שבלעדיהם תתרחש חו קריסה של אלמנט משמעותי בבית.

אם כן, כעת, אנו יודעים מהי מהות הביקורים בשטח ומהם הזמנים שחשוב לבקר על מנת למנוע טעות.

ביקור פיקוח, שיתבצע בזמן לא מתאים, לא ישיג את המטרה שלשמה נועדלמנוע טעות קריטית, או ביצועית, במהלך הביצוע.

יש הבדל גדול בין לראות שורת בלוקים ראשונה שאינה מונחת במקום, או כראוי לבין להגיע לאחר ביצוע קיר מלא, שכבר קיים כעובדה מוגמרת בשטח. קלות/קושי ומשך התיקון יהיו בהתאם.

בררו מראש מהם המועדים הרצויים על המתכננים השונים בפרויקט שלכם. דאגו להזכיר ולהזמין אותם, כדי שהפיקוח, וכמובן הבנייה, יתנהלו בצורה הטובה ביותר.

בהצלחה!

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?