עצמאות בצל מלחמה

יום העצמאות תשפ”ד, כמו כל הימים בשנה הזאת, הוא אחר. אנחנו אחרים. הכול מרגיש אחרת. כל אחד לוקח את המועקה למקום הפרטי מאוד שלו. כאב לאומי ששואל: לחגוג? לא לחגוג? לחגוג בקטן? ויום הזיכרון? שאלנו את האנשים

איך חוגגים עצמאות בצל המלחמה ארוכה, עם כל כך הרבה נופלים, חטופים שנמצאים בשבי וחיילים שמחרפים את נפשם למול האויב? שאלה לא פשוטה שכולנו מתעסקים בה בימים אלו. אהוד מנור מתאר בשירו, כל כך יפה:

“אין לי ארץ אחרת
גם אם אדמתי בוערת
רק מילה בעברית חודרת
אל עורקיי, אל נשמתי
בגוף כואב, בלב רעב
כאן הוא ביתי”.

בעיניי, חייבים לציין 76 שנות עצמאות ולהתפלל לימים טובים לניצחון ושלום, בקרוב. יצאנו לשמוע קצת את רחשי הלב של אנשי הגולן בימים אלו.

“חוגגים עם מפונים”

רינה אפלבוים, נטור
אמנית זכוכית בעלת מתחם סטודיו “מנדרינה”

איך משפיעה עלייך המלחמה?

“מיד בתחילת המלחמה, כשהאיש שלי ושני הגדולים גויסו, קיבלנו החלטה לא לסגור את העסק ולהמשיך בפעילות של הסדנאות ובית הקפה. למרות שבהתחלה רק חילקנו קפה למילואימניקים, אנחנו מאמינים שיגיעו ימים טובים”.

איך תחגגו השנה את יום העצמאות?

“מושב נטור מאמץ קהילת מפונים ואנו חוגגים כולנו יחד”.

דמות מעוררת השראה להדליק משואה

“אחותי אסנת גרה הרבה שנים בווינה. בכל התקופה, מתחילת המלחמה, היא מובילה את כל נושא ההסברה, כולל מיצבים גדולים שסוקרו בהרחבה ברשתות התקשורת השונות של אוסטריה, הקהילה בווינה תרמה כספים עבור פעילות לנשות המגויסים בגולן. לא פשוט כיום להיות יהודי בחו”ל. למרות כל גילויי האנטישמיות, אחותי ממשיכה לעסוק בהסברה חשובה”.

שיר ישראלי אהוב

“עברי לידר – ‘האהבה הזאת שלנו'”.

מסר ליום העצמאות בצל מלחמה

“משפט מתוך נאומו של אורי אליצור, שהיה תלוי על קיר ביתה של סבתי, ניצולת שואה: ‘נס מתרחש לנגד עינינו ואנו חיים כאילו זו דרך הטבע'”.

“הנס שנקרא מדינת ישראל”

יעקב שה-לבן, יונתן
סגן ראש המועצה האזורית גולן

איך משפיעה עליך המלחמה?

“שירתי במילואים בדרום, עד הבחירות, וזה היה כמו לחזור לשירות קבע על סטרואידים. מאז הבחירות, כל היום-יום במועצה מושפע מהמלחמה. מעבר לאירועים מתפרצים, שברגע משנים את כל סדר היום, קיבלנו החלטה ערכית ואסטרטגית שהגולן לא יפונה ויש לנו אחריות לגבות את זה במעשים.

“גיוס משאבים לתחומי המיגון, החוסן, רתימת משרדי ממשלה, המהלכים שתומכים בבעלי העסקים – אין לנו רגע דל”.

איך תחגגו השנה את יום העצמאות?

“למרות הקושי ויום הזיכרון שיהיה בהחלט מאתגר השנה, אבל נציין את יום העצמאות באחד מהטיולים שמארגן המרכז הקהילתי ברחבי הגולן היפהפה שלנו ונעשה ‘על האש’, כמנהג החג”.

דמות מעוררת השראה בתקופה להדליק משואה

“עימאד חבקה, אביו של חברי היקר סלמן ז”ל, שנפל בעזה. מחנך ואדם מעורר השראה, שלמרות האובדן, לא מפסיק לפעול כדי לחזק את הרוח הישראלית”.

שיר ישראלי אהוב

“‘מודה אני’ – מאיר אריאל”.

מסר ליום העצמאות בצל מלחמה

“עם כל הקושי של השנה החולפת, אנחנו זוכים להיות חלק מהנס שנקרא מדינת ישראל. זו סיבה לחגוג וגם אחריות כבדה”.

“חוסן קהילתי”

דליה יוסף, עין זיוון
סגנית ראש המועצה האזורית גולן

איך משפיעה עלייך המלחמה?

“אנחנו נמצאים במלחמה, באירועי קיצון שמשפיעים על כולנו ברמה האישית, המשפחתית, הקהילתית והלאומית. המלחמה הזו נכנסה לכל בית בישראל, בתוך מצב של חוסר וודאות מתמשך. ברמה האישית, עבדתי בשדרות ובעוטף עזה במשך שנים. אני כואבת את אובדנם של חברים, עמיתים ואנשים שהכרתי לאורך השנים. מתפללת לחזרתם של החטופים הביתה.

“לצד הכאב והצער, מתחדדת ומתעצמת אצלי התחושה של משמעות התפקיד שלנו, להיות פרואקטיביים, לתרום ולפעול מתוך תחושת שליחות ומשמעות, במטרה לחזק את החוסן והיכולת שלנו לעמוד באתגרי העתיד”.

איך תחגגו השנה את יום העצמאות?

“ביום העצמאות, אני מתכננת לסמל את החג בצניעות, בחיק משפחתי”.

דמות מעוררת השראה להדליק משואה

“פרופסור מולי להד. אני מכירה אותו מעל 20 שנה. כל חייו המקצועיים הוא פועל ללא לאות עם ילדים, הורים, קהילות, אנשי מקצוע וארגונים במטרה אחת: לחזק את החוסן האישי והקהילתי. לתת כלים ומיומנויות להתמודד טוב יותר בזמני משבר וחירום ולדבר את ‘שפת ההתמודדות’. פיתח מודלים פורצי דרך. אני מוקירה תודה על תרומתו לאורך השנים, גם בתקופה בה הקמתי את מרכז החוסן, בשדרות”.

שיר ישראלי אהוב

“‘באת לי פתאום’, של קרן פלס”.

מסר ליום העצמאות בצל מלחמה

“אנו עוברים ימים קשים ומורכבים כעם, שמלווים בכאב וצער. לעתים, מרגיש שאין לזה סוף… אני מאמינה שאנו נצא מחוזקים, נמשיך לפתח ולצמוח, לחזק את הקהילות והחוסן שלנו, למען הדורות הבאים ובכלל”.

“עצב עמוק”

אבנר טלמון, מושב רמות
חקלאי מגדל זיתים, מנכ”ל ובעלים של קבוצת “Olea Essence” ובית הבד של הגולן בקצרין

איך משפיעה עליך המלחמה?

“עצב עמוק. ‘קום התנערה עם חייליך’. בהיותי צנחן בכיר לשעבר, למרות גילי, בא לי ללבוש מדים להיכנס לעזה כשהגהנום אתי”.

איך תחגגו השנה את יום העצמאות?

“לא. פשוט לא נחגוג. בלי הרבה פוזה וצידוקים. אין לי מצב רוח לחגיגות”.

דמות מעוררת השראה להדליק משואה

“‘האם העברייה’. זאת שהרתה וגידלה, שלחה לקרב ושכלה”.

שיר ישראלי אהוב

“‘לא לבד’ – ג’יין בורדו”.

מסר ליום העצמאות בצל מלחמה

“‘אנחנו צריכים עצמאות כדי שתהיה לנו עצמאות’, (משה דיין)”.

“חגיגות צנועות”

ויקטוריה קוגן, קצרין
מפקחת בנייה ומנהלת פרויקטים וסגנית ראש המועצה המקומית קצרין

איך משפיעה עלייך המלחמה?

“אני מאוד רגישה לעם היקר שלנו. כשחייל או אזרח נהרגים, כשמפנים יישובים בעלי משמעות התיישבותית וחשיבות לאומית, בצפון ובדרום, למועד לא מוגדר וכשחלק גדול מהעם נכנס לשגרת חיים בצל אזעקות והתקפות של ארגוני טרור, זה עצוב ומקומם, אך בסופו של יום, אנחנו חייבים להמשיך ולנסות לשמור על שגרה ולהמשיך לפתח ולבנות את הארץ ולחזק את הפריפריה. בסופו של יום, אנחנו כאן כדי להישאר וכך יהיה!”.

איך תחגגו השנה את יום העצמאות?

“המועצה בקצרין יצאה במשאל לתושבים והוחלט על ידי הרוב לחגיגות צנועות השנה, אני חושבת שזה הדבר הנכון, לאור מורכבות היום בתקופה הזו. אני כמובן אשאר ביישוב יחד עם כל בני קצרין ואשתתף בפעילות שנקבעה על פי רוב”.

דמות מעוררת השראה להדליק משואה

“מאז השבעה באוקטובר, אני נחשפת לכל הרבה סיפורי גבורה ועוז, לכל כך הרבה מעשים טובים שנעשו על ידי העם הנפלא שלנו, לפעילויות תמיכה להן העם התגייס בתחילת המלחמה ועוסק עד היום. אני חושבת שחייבים להדליק משואה אחת קולקטיבית, בשם העם שלנו, שמתוך הצער ומתוך האש, צמח, התעלה והתגלה במלוא תפארתו. יש לנו עם נפלא ואני גאה להיות חלק ממנו”.

שיר ישראלי אהוב

“‘גיבורי על, של התקווה 6′”.

מסר ליום העצמאות בצל מלחמה

“בכל שנה, אנו עוברים מיום הזיכרון ליום העצמאות ומדברים על המעבר בין השכול- הקורבן לבין היום בו קיבלנו את עצמאותנו. השנה, אין את המעבר הזה. יום העצמאות ייחגג במקביל למלחמה. הקרבנו לא מעט בכדי לזכות בעצמאותנו ואנו מקריבים לא מעט גם בימים אלה, בכדי לאחוז בה. עם זאת, צריך לזכור כי עצמאותנו היא עצם הישרדותנו ואנו רואים זאת גם בימים אלה. זו הסיבה שיום העצמאות השנה הוא המורכב ביותר, מחד אך העוצמתי ביותר, מאידך. יום שבו כל הרגשות מהולים זה בזה. אני חושבת שביום זה אסור לנו לעצור את הרגשות. אנו צריכים לאפשר להם למלא אותנו ולחוות את היום כפי שהם באמת, בעת הזו”.

“עם ישראל חי”

יוני גרוסמן, קצרין
חינוך

איך משפיעה עליך המלחמה?

“זכיתי להשתתף ולקחת חלק בלחימה בעזה, במשך 160 ימים ברציפות ובמקביל, המשפחה שלי אירחה אצלנו בבית את משפחתנו משתולה וקריית שמונה, שנאלצו להתפנות מביתם.

“עברתי הרבה חוויות במהלך הלחימה בתוך עזה וביישובי העוטף, בארי, כפר עזה, נחל עוז… כעת, משתדלים לחזור לשגרה, בבית ובעבודה. יש עוד דרך לעבור, אבל אנחנו חזקים ונעבור את הכול, בעזרת השם”.

איך תחגגו השנה את יום העצמאות?

“נשתדל לחגוג כבכל שנה, על אף ולמרות הקושי ואולי דווקא בגלל שהאויבים שלנו רוצים שנהיה עצובים, נעשה מאמץ להרים את הרוח. המשפחה המורחבת והחברים הקרובים מגיעים אלינו, הרבה אוכל, שירים, קריוקי, חידונים, משחקים ובעיקר – אווירה טובה”.

דמות מעוררת השראה להדליק משואה

“הרבה דמויות ראויות להדליק משואה ביום העצמאות, אבל דמות אחת מיוחדת, פחות מוכרת ומעוררת השראה בעיניי – נועם דוד, ממושב יונתן. תלמיד מכינה קדם-צבאית, ללא שום הכשרה קרבית, קם בבוקר השבת השחורה ויצא דרומה, יחד עם ראש המכינה שלו, ארז אשל, למסע חילוץ בלתי נתפס. ירדו יחד למוקדי הטבח והקרבות בעוטף, כשהם מצילים עשרות אנשים במוקדים המסוכנים ביותר”.

שיר ישראלי אהוב

“‘עם ישראל חי’, גרסת ‘חרבות ברזל'”.

מסר ליום העצמאות בצל המלחמה

“עם ישראל לא מפחד מדרך ארוכה”.

“יהיה טוב”

אפרת גת, גבעת יואב
סגנית מנהלת מרכז השחר – חוסן ילדינו

איך משפיעה עלייך המלחמה?

“מניחה שכמו על כולם, נעה בין תסכול לתקווה, בין פחד לאמונה… מקפידה להתעדכן בכל מה שקורה הרבה יותר מהרגיל (בשגרה, חדשות לא עניינו אותי) ובכלל, הכול קצת יותר רגיש ונוגע מהרגיל ומצד שני, עם יותר פרופורציות”.

איך תחגגו השנה את יום העצמאות?

“כרגע, אין תכניות לחגיגות, ואם יהיו, בטח לא כמו בכל שנה, אלא משפחתי, מצומצם ורגוע”.

דמות מעוררת השראה בתקופה הזאת להדליק משואה

“המלחמה הולידה אלפי דמויות כאלה. הגיבורים שהצילו, שניצלו, החיילים והחיילות, משפחות מפונות, משפחות שכולות, החטופים ששרדו ושוחררו ואלו שנותרו בשבי ונאבקים, משפחות החטופים, כל מי שתורם ונותן מעצמו לסביבה, הילדים שלנו שחיים את המציאות המורכבת הזו. כל אדם ‘פשוט’ כזה הוא השראה עבורי”.

שיר ישראלי אהוב

“‘יהיה טוב’, של יסמין מועלם”.

מסר או מוטו שלך ליום העצמאות בצל מלחמה

“‘גם מתוך החושך יידלק האור…’, מתוך ‘יהיה טוב’, של יסמין מועלם”.

“יש לנו עם עצום ואדיר”

אבנר דהן, אבנ”י אית”ן
יזם, תיירן, מנחה קבוצות

איך משפיעה עליך המלחמה?

“בהקשר הלאומי – יחד עם האמונה בשמירה עלינו מהשמים ונצח ישראל, עדיין הדאגה לחוסנה של המדינה והכיוון שאליו הדרדרנו מאז השבעה באוקטובר מטריד אותי מאוד. בהקשר האישי – כשכל הגברים במשפחה גויסו, הרגשתי שאני חייב גם. התנדבתי כחודשיים בשדרות ובעוטף ויש לי משם חוויות רבות”.

איך תחגגו את יום העצמאות השנה?

“נחגוג בחאן אלעל, באבנ”י אית”ן. אנחנו מתכננים לפתוח את המקום לקהל הרחב, לטובת מנגלים, קפה, משחקים והפנינג קטן”.

דמות מעוררת השראה להדליק משואה

“אם הייתי יכול, הייתי מזמין את חברי היקר, משה סולניק, זכרו לברכה, שכל חייו היו אהבה ושירה לארץ ולאנשיה.

“מאחר שלא זו המציאות, אז כל הגיבורים של השבעה באוקטובר ובראשם, האימא שבנה החטוף נהרג מאש כוחותינו והיא, בעוצמה בלתי נתפסת, חיבקה את החיילים והעבירה מסר שהיא כואבת עד כלות, אבל לא מאשימה אף אחד”.

שיר ישראלי אהוב

“‘שם הרי גולן'”.

מסר ליום העצמאות בצל המלחמה

“יש לנו עם עצום ואדיר. הצעירים הוכיחו שהם לא נופלים מדור מקימי המדינה. צריך להתאחד, לאהוב גם את השונה ואת בעל הדעה האחרת ולשמור על הערכים שלנו, בענווה ובגאון”.

“אהבת אחים”

גולן אליסף, רמת מגשימים
מורה בישיבה התיכונית חיספין

איך משפיעה עליך המלחמה?

“כמו על כל עם ישראל. הלב עם החטופים ומתפללים לחזרתם במהרה ולהצלחת חיילי צה”ל וחזרתם לביתם בשלום. הלב נחמץ, פעם אחר פעם, נוכח בשורות קשות על גיבורים שאינם.

“יחד עם זה, מנסים לנתב את עצמנו לעשות דברים טובים. ברוך השם, רואים את החסד שנעשה בכל הארץ ואצלנו, ברמת מגשימים, בפרט, ביוזמות של עזרה וחיזוק לחיילים ולאנשים מסביב”.

תחגגו השנה את יום העצמאות?

“גם בימים קשים, צריך לדעת לראות את הטוב והוא פה. תודה לאל, שזכינו במדינה עם צבא וכוחות ביטחון ויש לנו על מה להודות. ביום הזיכרון, נסתכל על חצי הכוס הריקה ונכאב על החסר וביום העצמאות, נסתכל על חצי הכוס המלאה, על הגבורה של המון אנשים שהתגלתה כאן השנה, על המקום המיוחד שלנו בגולן, שזכינו בו ובנוף הקסום שבו, כולל זה האנושי. את זה נחגוג השנה, גם אם החגיגות ייראו קצת אחרת”.

דמות מעוררת השראה להדליק משואה

“חיים רוקח ראש, המועצה היוצא, שהגיע רגע אחרי הבחירות למטה ראש המועצה החדש, אורי קלנר, לברך אותו. זה היה רגע מיוחד וממש לא מובן מאליו, מראה מעט על גדלותו של האיש ועל המסר של כבוד הדדי ואהבת אחים”.

שיר ישראלי אהוב

“‘מחכה’, של עידן רייכל”.

מסר ליום העצמאות בצל מלחמה

“האור ינצח את החושך. לפעמים, כדי לעלות על ההר, צריך קודם לרדת את הוואדי שלפניו, אבל נעלה על ההר ונגיע לאור”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?