לקראת יום הזיכרון: תלמידי “רוח הגולן” שיפצו אנדרטאות בגולן

תלמידי-רגבים-בגולן-אחרי-שיפוץ-אנדרטת-בית-ה-מכס-צילום-אביעד-אורבך,-רגבים-בגולן_web

בפרויקט מיוחד לישיבות התיכוניות בגולן, יצאו התלמידים לשיפוץ אנדרטאות נרחב. “מרגש לראות את הדור הצעיר פועל לשימור הזיכרון של עם ישראל”, אומר זאב שרון, חייל מאז


ראובן הכהן

לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, יצאו תלמידי מוסדות “רוח הגולן” לשיפוץ אנדרטאות, במספר מוקדים ברמה. תלמידי ישיבת “אלוני הבשן” שיפצו את אנדרטת “ארבעת הנופלים”, בתל פארס ותלמידי ישיבת “תמ”ר” שיפצו את אנדרטת חטיבה 179 ואנדרטת “אור וירושלים”, לזכרו של סרן יוסף שריג ז”ל.

בגולן ישנם 165 אתרי הנצחה והוא מוכר כמקום המונצח בעולם, ביחס למספר הלוחמים שנפלו בו. במשך השנים, הצבתן של האנדרטאות ברחבי הרמה נעשתה באופן פרטי, על ידי משפחות ולוחמים ולא בהליך תכנוני מוסדר, כפי שהוקמו אנדרטאות בודדות, בשנים האחרונות. מכיוון שחלק מאתרי ההנצחה הוקמו באופן אקראי ומאולתר, חלק גדול מהם הוזנחו ונמצאים במצב לא נגיש ולא בטיחותי.

זאב שרון: “התרשמתי מאוד מהצעירים החרוצים. הם באו מוכנים לעבודה קשה ולא נרתעו ממנה, גם כשהבוץ כיסה להם את הברכיים. הם היו חדורי מוטיבציה. צעירים גזעיים, עם כיפות סרוגות על הראש ואתי חפירה ומעדרים בידיים”

בנוסף לתלמידי אלוני הבשן ותמ”ר, יצאו תלמידי ישיבת “רגבים בגולן”, לשפץ את אנדרטת בית המכס, בה נהרגו 11 לוחמי גולני במלחמת ששת הימים. רק לפני כשנתיים, זכו הלוחמים של פלוגה ד’, גדוד 13, בחטיבת גולני, במלחמת ששת הימים, בסגירת מעגל. הוקמה אנדרטה לזכר 11 הלוחמים שנפלו בפיצוץ שאירע בבית המכס העליון, סמוך לכביש המוביל לקצרין.

לפני 52 שנה, נכנסו 11 לוחמי הפלוגה, שמונה מהם טירונים בני ארבעה חודשים בצבא, יחד עם סמל המחלקה, מפקד הכיתה וחובש הפלוגה לתוך בונקר תחמושת סורי, במטרה לסמן ולהוציא תחמושת שלל, שהותיר הצבא הסורי שנסוג. עד היום, לא ברור מה אירע שם, אבל הבונקר התפוצץ וכל הלוחמים נהרגו. לאחר מאבק של שנים ארוכות, הוקמה האנדרטה לזכרם. אלא שהאדמה הבוצית והקרקע הנמוכה גרמו לאנדרטה להיות מוקפת בשלוליות מים בוציות. כך הגיע שרון אל תלמידי הישיבה התיכונית “רגבים בגולן”.

שרון יצר איתי קשר עם מחנך כיתה ט’, אביעד אורבך. “הוא סיפר לי על האנדרטה שמנציחה את החברים שלו מגדוד 13 וביחד חשבנו על הפרויקט לשיפוץ האנדרטה. נפגשנו לפני פסח, כדי לשמוע את הסיפור של הלוחמים ולראות את האנדרטה. הצטערנו לראות שהאנדרטה מוצפת במים. אז לאחר כמה מילות עידוד התחלנו לעבוד: ניכשנו עשבים, ניקזנו את המים, סללנו שביל שלא היה קיים וניקינו את השטח כדי שיהיה נעים לשהות במקום”.

“התרשמתי מאוד מהצעירים החרוצים”, אומר שרון. “הם באו מוכנים לעבודה קשה ולא נרתעו ממנה, גם כשהבוץ כיסה להם את הברכיים. הם היו חדורי מוטיבציה. צעירים גזעיים, עם כיפות סרוגות על הראש ואתי חפירה ומעדרים בידיים. היה מרגש ומיוחד מאוד לראות את הדור הצעיר פועל לשימור הזיכרון והגבורה של עם ישראל”.

מנכ”ל עמותת ‘רוח הגולן’, גבריאל חמו: “התנדבות מחנכת את האדם לצאת מתוך עצמו ולתת לסביבתו, הופכת אותו למעורב בין הבריות ולאדם מתעניין ודואג לזולתו וסביבתו. אנו גאים בתלמידים ובצוות החינוכי של הישיבה התיכונית, על העשייה החינוכית וההתנדבותית הענפה ועל החיבור המרומם לערכים, ציונות ומורשת ישראל”.

צילום: אביעד אורבך, “רגבים בגולן”

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?