“ים הגליל – מרחב סובב כנרת”

גילויים ארכיאולוגיים בבית ציידה, כורזין וכורסי מהווים פוטנציאל אדיר להפוך למסלולי טיול, עם אתרים בעלי חשיבות רבה לנוצרים ויהודים גם יחד. כנס בנושא התקיים במכללה האקדמית כנרת ביום שלישי האחרון.


לאחרונה, מתגלים בישראל אתרי תיירות שעתידים להיות בעלי השפעה רבה על שוק התיירות ויהיו לכך גם השפעות כלכליות משמעותיות. אתרים ותגליות ארכיאולוגיות אלה יידונו בהרחבה בכנס חידושים בחקר “ים הגליל – יהדות ונצרות במרחב סובב כנרת”, של המחלקה ללימודי ארץ ישראל, מכון כנרת לארכיאולוגיה גלילית, במכללה האקדמית כנרת.

בית הכנסת בגן הלאומי כורזין (מוביל החפירה: אחיה כהן תבור)

כפר יהודי עתיק מתקופת המשנה והתלמוד (המאה הראשונה לפני הספירה), שננטש במאה ה-11 לספירה, באופן מפתיע שלא ברור עד היום. בכפר ישנו בית כנסת העשוי כולו מאבן בזלת והנחשב ליפה ביותר. רוב התיירים באתר (80%) הנם נוצרים מאירופה וארה”ב, מכיוון שכורזים מופיע בברית החדשה כאחד היעדים אליהם ישו הגיע.

בית הכנסת בכורזין הוא המבנה היחיד שניתן להצביע עליו בוודאות כמקום בו שהה ישו. בנוסף לערך ההיסטורי, מתקיימות באתר פעילויות חפירה לכל המשפחה ויהודים רבים מגיעים למקום ומוצאים תגליות ארכיאולוגיות מלפני 1200 שנים ואף יותר.

בית ציידה (מוביל החפירה: פרופ מוטי אביעם)

במסגרת החפירות הארכיאולוגיות המתנהלות באתר “בית הבק (אל עראג’), שבצפון הכנרת, התגלתה כנסייה מהתקופה הביזנטית, שהחופרים מזהים בה את “כנסיית השליחים”. בשלב זה, התגלו חדריה הדרומיים של הכנסייה, שעמדה כנראה במרכזו של מנזר. לכנסייה היו רצפות פסיפס, שחלקן השתמר היטב. נתגלה גם שבר סורג הבימה משיש המעוטר בזר וכן נמצאו אבני פסיפס מזכוכית מוזהבת. אלו מעידים על כנסייה גדולה ומפוארת. מדובר על אחד מאבני הליבה של התיירות הנוצרית – ללכת בעקבותיהם של ישו ושליחיו.

כורסי (מובילי החפירה: פרופ’ מיכל ארצי וד”ר חיים כהן מאוני’ חיפה וערן מאיר)

כורסי הוא יישוב דייגים עתיק ובו בית כנסת מהתקופה הביזנטית. ליישוב יש חשיבות רבה לנצרות וליהדות. בית הכנסת, שהתגלה ממש קרוב לחוף כנרת, מרוצף בפסיפס וכתובת חקוקה על לוח שיש.

הימצאותו של בית הכנסת מעידה על השינויים הרבים במפלס האגם ונראה כי המצב של כנרת היום הוא לא הגרוע ביותר בהיסטוריה.

במסגרת החפירות הארכיאולוגיות המתנהלות באתר “בית הבק (אל עראג’), שבצפון הכנרת, התגלתה כנסייה מהתקופה הביזנטית, שהחופרים מזהים בה את “כנסיית השליחים”. בשלב זה, התגלו חדריה הדרומיים של הכנסייה, שעמדה כנראה במרכזו של מנזר

רצפת הפסיפס של בית הכנסת מעידה על ההשפעה התרבותית של טבריה ולא של רמת הגולן, למרות הקרבה הגאוגרפית של הגולן (1.5 ק”מ).  התגלית הזו תורמת תרומה משמעותית לדיון בזיקה של ישו ליישובים היהודים.

כורסי מזוהה במסורת הנוצרית עם “נס החזירים”, סיפור על מקרה בו ישו הגיע למקום וטיפל בדיבוק על ידי העברתו לחזירים שטבעו בים.

תיירות חוץ ופנים

פרופ’ מרדכי אביעם, מהמכון לארכיאולוגיה גלילית, המכללה האקדמית כנרת: “בכנס הקרוב, המיועד בעיקרו לקהל גדול של מורי דרך, יביאו החוקרים, ארכיאולוגים והיסטוריונים, חידושים וסיכומים של מחקרים חדשים מצפונה של הכנרת. אזור זה הוא בעל חשיבות רבה, בעיקר לעולם הנוצרי, אך גם לזה היהודי. היה זה כר פעילות של ישו ותלמידיו במאה הראשונה לספירה. ישו, יהודי גלילי במאה הראשונה לספירה, לא רק סבב בין הכפרים, דרש דרשות וביצע נסים, אלא גם צרף אליו כמה מבני המקום ובהם שלושה בני כפר בית ציידה, ובהם שמעון פטרוס, ‘נסיך השליחים’. האחרים היו אנדריאס אחיו ופיליפוס.

“את הכפר כורזין, קילל ישו בחורבן, על כך שלא נענו לקריאותיו, כמו גם את בית ציידה וכפר נחום. ליד הכפר היהודי כורסי, זיהו הנוצרים את מקום ‘נס החזירים’, שם הוקם מנזר גדול, אך הכפר היהודי המשיך להתקיים לצדו לאורך התקופה הביזנטית והאסלאמית הקדומה.

“את המידע החדש אודות האתרים האלו, ישמעו מעל ל-300 מורי דרך שנרשמו לכנס. מורי דרך אלו יובילו קבוצות של תיירי חו”ל וצליינים, אך גם תיירות הפנים, מטיילים ישראלים, כבודדים או משפחות, ישמעו על חשיבות האתרים בתולדות העם ובארץ ויצאו לבקר בהם”.

צילום: דגש ארכאולוגיה תיירותית – Dagesh Archaeology

 

 

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?