יום הדבורה העולמי

השבוע, בעצרת הכללית של האו”ם, הוחלט על ה-20 במאי כ”יום הדבורה העולמי”. מועצת הדבש בישראל מברכת על החלטת האו”ם וקוראת לאמץ יוזמה חשובה זו


העצרת הכללית של האו”ם החליטה לאשר את הצעת סלובניה, לקידום יום הדבורה העולמי. הסלובנים מתגאים במורשת גידול הדבורים בארצם. במדינה יש חמישה מגדלים לכל אלף תושבים וזהו, ככל הנראה, שיא עולמי. התאריך הנבחר הוא יום הולדתו של אנטון יאנסה, מחלוצי ענף גידול הדבורים וייצור הדבש בעולם. יאנסה נולד בסלובניה והיה המורה הראשון בעולם לגידול דבורים במאה ה-18.

מנכ”ל מועצת הדבש, זאב מידן: “החלטת האו”ם לשמירה על דבורת הדבש מצביעה מעל הכול על החשיבות העליונה של תרומת דבורת הדבש לחקלאות ולביטחון המזון בעולם. כולי תקווה, כי גם בארץ יבינו הרשויות המוסמכות את החשיבות העליונה על שמירת ענף הדבורים וההאבקה, הנחוץ להמשך קיום ענף חקלאות יציב למען ביטחון המזון בישראל.

“בעולם כולו, קיים חשש גדול לעתידו של ענף גידול הדבורים וענף האבקה, עם היעלמות שליש מכמות הדבורים בעולם. עתיד האנושות תלוי בהישרדות דבורי הדבש, האחראיות להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. בארץ, אנו מקדמים את תכנית מועצת הדבש, למיגור התופעה באמצעות מחקרים להתמודדות עם התופעה המדאיגה ופרויקט נטיעות צופניות, בשיתוף קק”ל, לנטיעות מוגברות של עצים בעלי צוף, מזון הדבורה, אשר יסייעו לענף הדבש לשרוד”.

גם בעצרת האו”ם נסקרה חשיבותה של הדבורה להמשך קיום החקלאות בעולם. על פי הערכה, בשנה שעברה, תוצרת חקלאית בשווי של 500-200 מיליארד דולר, הנה תוצאה ישירה של פעילות האבקה על ידי דבורים.

מנתוני מועצת הדבש בישראל: ענף הדבורים משמש כתשתית לייצור החקלאי באמצעות האבקת הגידולים, שהיקף התוצר השנתי שלהם הוא כ-2.5 מיליארד ש”ח בשנה. בישראל כיום 500 דבוראים, אשר מטפלים ומטפחים 110,000 כוורות, הפזורות בנקודות מרעה צופניות ברחבי הארץ. דבורת הדבש הנה המאביקה הבלעדית בחקלאות ובישראל 60,000 כוורות המשמשות להאבקה.

צילום כוורות: אדוה אופיר

צילום דבורה ופרח: תקשורות יעל שביט

שאר הצילומים: מועצת הדבש

 

 

 

 

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?