חדש במרכז הרפואי “צפון”: טיפול במפרצות מוחיות

מפרצת מוחית היא מצב של חולשה בדופן העורק הגורמת להתבלטות, מעין “בלון”, שגדל בהדרגה בעורק עצמו. בעיה המהווה סכנת חיים מתמדת לסובלים ממנה

צילום: המרכז הרפואי “צפון”

אל המרכז הרפואי “צפון” (פוריה) הגיעה לאחרונה אישה בשנות השלושים לחייה, הסובלת מכאבי ראש מתמשכים. בהדמיה שנערכה, התגלה כי היא סובלת ממפרצת (אניוריזמה) בעורק הראשי של המוח. 

מפרצת מוחית היא מצב של חולשה בדופן העורק הגורמת להתבלטות, מעין “בלון”, שגדל בהדרגה בעורק עצמו. המצב מסכן חיים משום שהמפרצת עלולה, בהתאם לגודלה ולצורתה, לגרום לדימום מוחי. בין רבע לשליש בלבד מהמטופלים שהמפרצת התפרצה במוחם, חוזרים לתפקוד מלא.

מפרצות מוחיות שכיחות יחסית באוכלוסייה (2%) ועלולות לגרום למגוון תסמינים נוירולוגיים, לרבות כאבי ראש. יחד עם זאת, רוב המפרצות המוחיות אינן גורמות לתסמינים נוירולוגיים והמטופל אינו מודע להימצאותן. גורמי הסיכון למפרצת הם לחץ דם גבוה, עישון וגנטיקה משפחתית והן יכולות להופיע בכל גיל. 

מנהל היחידה לצינתורי מוח, ד”ר ערן מאירוביץ, מסביר שכיום הטיפול במפרצת פשוט יחסית ומונע את ההתפוצצות והדימום המסוכנים: “אנו מחדירים צנתר זעיר דרך היד או הרגל, ממש כמו בצנתור לב. הצנתר מוחדר אל תוך שק המפרצת ואוטם אותה באמצעות החדרת סליל זעיר, תומכן, או שילוב של השניים. כך אפשר לאטום את המפרצת באופן מלא ולמנוע את הסיכון לדימום”.

המטופלת הצעירה הגיעה למרכז הרפואי, עברה את ההליך הטיפולי ולמחרת, שוחררה לביתה, ללא כל מגבלה. בעוד שבעבר, כדי לטפל במפרצות מוחיות, היו מבצעים ניתוח מוח גדול ומורכב, הרי שכיום ההליך הפך לפשוט וזעיר-פולשני. לאחר הצנתור, המטופלים נשארים ללילה אחר בלבד של השגחה ושבים לביתם, לפעילות מלאה.

ד”ר מאירוביץ מסביר כי בדרך כלל האבחנה מתבצעת בבדיקת דימות לא פולשנית (CT/MRI) בעקבות תלונות, שלא בהכרח קשורות למפרצת, כמו כאבי ראש. 

“במקרה בו מתגלה מפרצת מוחית בהדמיה, חשוב מאוד לפנות למצנתר מוח לצורך מעקב ובמידת הצורך, לבצע טיפול צנתורי באופן פשוט ובטוח, למניעת דימומים תוך מוחיים מסכני חיים”.

סגן מנהל המרכז הרפואי “צפון”, ד”ר יהודאי: “עד היום, נשלחו מטופלים למרכזים רפואיים מרוחקים, על מנת לבצע את המעקב וההליך הטיפולי במרכזי-על כדוגמת ‘רמב”ם’. כיום, המרכז הרפואי ‘צפון’ מנגיש את השירות בתוך הפריפריה עבור תושבי הפריפריה. זהו שירות הכרחי לתושבים ואני שמח שאנחנו יכולים להנגיש אותו לאוכלוסיית האזור”.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?