היפו-תרמיה בחיות מחמד

טמפרטורת הגוף הנורמלית בכלבים היא בין 38 ל-39.4 מעלות צלזיוס. כאשר כלבים נחשפים לטמפרטורות קרות ביותר, הם יתקשו לשמור על טמפרטורת גופם בטווח הנורמלי


דר עדי איילוןגלעד, וטרינרית במפעלצמח תערובות

החורף בעיצומו, הטמפרטורות יורדות ובשעות הלילה, אפילו יכולות להגיע אל מתחת לאפס מעלות. בימים אלו, חשוב לשים לב ולנקוט באמצעי זהירות כדי לשמור על חיות המחמד ולחמם אותן. ישנם כלבים הרגישים יותר לקור מאחרים: גזעים קטנים, כלבים קצרי שיער, גורים וכלבים גריאטריים. גם כלבים שחיים בדרך כלל רק בתוך הבית, או כלבים הסובלים מאי ספיקה לבבית, או מצבים רפואיים אחרים. כולם רגישים יותר לטמפרטורות קרות.

טמפרטורת הגוף הנורמלית בכלבים היא בין 38 ל-39.4 מעלות צלזיוס. כאשר כלבים נחשפים לטמפרטורות קרות ביותר, בעיקר כלבים רגישים, הם יתקשו לעתים לשמור על טמפרטורת גופם בטווח הנורמלי. המצב בו טמפרטורת הגוף יורדת מתחת לטווח הנורמלי נקרא היפותרמיה והמשמעות היא שבעל החיים מאבד חום גוף מהר יותר מכפי שהוא יכול לייצר אותו.

סימנים של היפותרמיה: רעד, עייפות, או חולשה, שרירים נוקשים, חניכיים חיוורות, או אפורות, הליכה לא יציבה, או חוסר קואורדינציה, אישונים קבועים ומורחבים, קצב לב ונשימה נמוכים, הִתמוֹטְטוּת ובמקרים קיצונייםאפילו תרדמת.

במצב של היפותרמיה קלה, הכלב יראה סימנים של רעד וייראה רדום, או אדיש מהרגיל. ככל שההיפותרמיה עולה בחומרתה, התסמינים מחמירים גם הם. הכלב יהפוך אדיש יותר ויותר ותגובותיו לסביבה ילכו וירדו, ככל שגופו עובר למצב שימור חום. בשלב זה, הגוף עובר להתמקד בשמירה על זרימת דם וחום לאיברי הליבה החיוניים (מערכת נשימה, לב, מערכת עיכול, כליות) והוא עושה זאת על ידי הגבלת זרימת הדם בכל חלקי הגוף האחרים. אם מצב זה הוא חמור ומתמשך, ובעל החיים לא מטופל ולא מחומם, ההיפותרמיה עלולה להיות קטלנית. שילוב של פרווה רטובה, טמפרטורה נמוכה ורוח יכול להחמיר במהירות מצבי היפותרמיה.

מומלץ לשמור על הכלבים הרגישים לקור במקומות מוגנים ובתוך הבית, עם הפסקות קצרות ומהירות בלבד בחוץ, לעשיית צרכים. הכלבים הקטנים וכאלה עם פרווה קצרה ייהנו מאוד ממעיל מותאם להם, שיגן עליהם מרטיבות ויעזור לחמם את איברי הליבה. גם כלבים וחתולים החיים בחוץ ומורגלים בטמפרטורות נמוכות, זקוקים למחסה, להגנה מגשם ורוח ולמצע מרופד ויבש. בעלי חיים החשופים לטמפרטורות נמוכות יצרכו הרבה אנרגיה על מנת לחמם את גופם ומומלץ לספק להם מנת מזון עשירה וגדולה מהרגיל.

טיפול

במקרים של היפותרמיה קלה, ניתן לטפל על ידי החזרת הכלב לסביבה חמה ועטיפתו בשמיכה יבשה וחמימה, עד שהרעד נפסק. במקרה שטמפרטורת הגוף ירדה מתחת ל-36 מעלות, יידרשו אמצעים נוספים על מנת לחמם את הגוף מחדש, כמו בקבוקי מים חמימים ואמצעים נוספים. שימו לב, יש להיזהר מבקבוקים עם מים חמים מדי, או שמיכות חשמליות שעלולים לגרום לנזק וכוויות. אם יש חשש, או ספק, מומלץ להיוועץ בווטרינר ובמקרה הצורך, לגשת לטיפול. חימום זהיר וטיפול נכון יכול להציל חיים.

חורף חמים ונעים, לנו ולחיות המחמד!

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?