דייג ליום אחד

תערוכת צילום חדשה, בכפר הנופש עין גב, מתעדת את פעילות הדיג בעומק הכנרת. 18 צלמים וצלמות צילמו 60 צילומים. אוצר: עפר בלנק, נעילה – 31.10.2021


יש יותר דגים ממים בכנרת“, אומר קפטן מנחם לב, המנהל את צוות הדייגים על ספינת הדיג הוותיקה, בעין גב שבכנרת. פגישה מקרית, על המזח בנמל עין גב, של קפטן לב עם הצלם והמורה לצילום, עפר בלנק, הולידה פרויקט צילום משותף, שנמשך שנה. במהלך השנה, יצאו בלנק וקבוצת צלמים, על ספינת הדיגגיל“, של קיבוץ עין גב, לעומק הימה ותיעדו את פעילות הדיג. לכל הפלגה, הצטרפו חמישה צלמים וצלמות, לראות, לחוות ולתעד את פעילות הדיג ברשתות של קפטן לב וצוותו, כדייגים ליום אחד“.

בתערוכה החדשה, משתתפים 18 צלמים וצלמות, שיציגו 60 צילומים, פרי ההפלגות עם צוות הדייגים של עין גב.

כך מתאר את החוויה עפר בלנק, יוזם הפרויקט ואוצר התערוכה: “בכל פעם, השיט שונה, ממזג האוויר, האור ועד למצב הכנרתיותר מלאה, שקטה, סוערת, כחולה, ירוקה, או אפורה. השמים כחולים, מעוננים, או נקיים. אין יום דומה לקודמו. חווייתו של אדם מול האיןסופי בטבע. צלמים ודייגים שטים בספינת דיג, הספוגה באור השמש והרוח החובטת בה, הגלים הלוחשים, כאשר קפטן לב והדייגים דרוכים לרגע בו יינתן האות ותושלך אל המים רשת היקפית ענקית, בקוטר 350 מטר, אל הגוונים של ירוק וטורקיז באגם, מהם תשוב ותעלה עמוסה בדגים, אותם יאסוף הצוות אל הסירה הקטנה, הנגררת מאחור, ימיין אותם לארגזים וימהר לכסות בקרח. אחדים יעיף מנחם לשמים, כי יש לחלוק, גם עם השחפים“.

קפטן מנחם לב: “בזכות המקום בו אני חי, אין ויכוח על קו המים. מייסדי הקיבוץ חיו בבדידות במזרח הכנרת ורצו להגיע לגדה השנייה, כדי לבקר את שכניהם הקיבוצניקים. הם רכשו סירות קטנות כדי לעשות זאת. אחר כך, הם למדו מערביי הסביבה לדוג וענף הדיג קם והיה הראשון בענפי הקיבוץ.

אני הגעתי מהעיר לקיבוץ עין גב, בכדי לעבוד בכנרת והיא הייתה עבורי כמו כוס יין גדולה ומלאה. כמו שאי אפשר להפסיק את הסיפור בן השמונים של עין גב, כך אסור להפסיק את הטיפול בכנרת. אנו מקבלים בברכה את איתני הטבע המיטיבים עם הכנרת, שהעלו את המפלס ומקווים שייטיבו גם עם דגת הכנרת“.

קיבוץ עין גב ציין לפני כמה שנים לא רק את יום הולדתו ה-80, אלא גם את העובדה שהנו היישוב הישראלי הראשון שהוקם במתכונת חומה ומגדל ממזרח לכנרת והקיבוץ הימי הראשון, שהכלכלה שלו התבססה בעיקרה על דיג. היום, עין גב נותר הקיבוץ היחיד בתנועה הקיבוצית שעדיין מפעיל את ענף הדיג בכנרת.

מנסים לא להפריע

בלנק: “הכנרת משקפת את מצב הרוח הלאומי של עם ישראל. כשהכנרת שופעת מים, אנחנו שמחים וכשהמפלס יורד, נעשה יותר עצוב. הטבע מסביב משתנה, נראה מרחוק, על מרחבי שדותיו, פה ושם איזו כלנית אבודה, הנוף מוריק בצבעי פסטל עזים בעונה הגשומה ונהפך לצהוב שצורב את העיניים בעונה היבשה ואנחנו, כצלמים, לא מפסיקים ומצלמים ללא הרף ולכל עבר. פעם לעבר הנוף, פעם לעבר השחפים, הלבניות והקורמורנים, הזוכים לסעודה חינם ופעם לעבר קפטן לב וצוותו, הפועלים כגוף אחד, מיומן, יעיל ומקצועי, כשברקע צפצופי הסונאר שעל הספינה ופקודותיו של הקפטן הקורעות את דממת לב האגם.

עופר בלנק: כצלמים, אנו מתעדים את הסובב אותנו, מנסים להבין, להתבונן, ללכוד על חיישן המצלמה את הדימוי. צילום הוא לכידה של רגע, של יחידת זמן אחת לא מוגדרת וצריבתה לכדי דימוי מודפס, או דיגיטלי. צילום הוא שפה

כצלמים, אנו מתעדים את הסובב אותנו, מנסים להבין, להתבונן, ללכוד על חיישן המצלמה את הדימוי. צילום הוא לכידה של רגע, של יחידת זמן אחת לא מוגדרת וצריבתה לכדי דימוי מודפס, או דיגיטלי. צילום הוא שפה, כלי עזר שבאמצעותו אנחנו מבטאים רגשות, תחושות ומחשבות.

מטרתו של צילום דוקומנטרי היא תיעוד אנשים ואובייקטים בסביבתם הטבעית ובצורה אובייקטיבית. כצלמים, אנו הצופים, לא המשתתפים, מנסים לא להפריע, להיות רואים ולא נראים ואת החוויה שעברנו ניתן לחוש היטב בתמונות המוצגות בתערוכה החדשה“.

שמות הצלמים: עפר בלנק, שאול אדם, צבי אביבי, נלי ניצן, משה שליט, משה ציטר, מיכה הלמן, מוטי משבך, חיים יעבץ, זאב אלון, הלל אפרת, דורון תלמי, בוני איימס, אריה דהן, אן רפפורט, משה שליט, אופיר בנימין ואהוד בראב.

ניתן לרכוש את הצילומים בקבלה של כפר הנופש עין גב.

ההכנסות מהמכירה ייתרמו למרכז הרפואיפדהפוריה“.

התערוכה פתוחה ללא תשלום, בימים בוד‘, בין השעות 17:00-19:00 

לפרטים: כפר הנופש עין גב – 04-6659800

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 1st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 6th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 8th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 15th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 16th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 17th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st מרץ
אירועים שיתקיימו ב 22nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מרץ
אירועים שיתקיימו ב 24th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 26th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?