בואי כלה

איטל כהן, מאבני איתן, היא מדריכת כלות. מהמקווה ועד להיריון. מסתבר שכלות רגע לפני שהן לובשות את השמלה הלבנה, צמאות לשמוע ורוצות להתחבר לשורשים. איטל: “אני תמיד מודה לבורא שנתן לי את השליחות


כשמגיע טו באב, מתחילה עונת החתונות. רבים חוגגים ומציינים את היום הזה כחג האהבה. אין חגיגה יפה יותר מחגיגה של אהבה. במקום שיש אהבה, יש שמחה ובמקום שיש שמחה, החיים טובים ויפים. המשנה מתארת את טו באב בימי קדם כיום שבו בנות ירושלים היו לובשות בגדי לבן ויוצאות לרקוד בכרמים, כדי למצוא שידוך. עוד נאמר על טו באב: “לא היו ימים טובים לישראל כחמישה עשר באב וכיום הכיפורים“.

לכבוד החג היפה זה ועונת החתונות, נפגשתי עם איטל כהן, מאבני איתן. היא בת 43, אימא לשישה, כבר 21 שנה מתגוררת בגולן וב-17 השנים האחרונות, בין שאר עיסוקיה, היא מדריכת כלות. ממש לאחרונה, היא גם מונתה על ידי המועצה הדתית גולן לתפקיד מדריכת כלות של המועצה הדתית.

אז מה עושה בעצם מדריכת כלות?

בעיניי, למדריכת כלות יש שני כובעים. אחדלפתוח לכלה שער לעולם הזוגיות, האינטימיות והביחד. לא כולם יודעים, אבל התפיסה היהודית שמה דגש על הזוגיות, על בניית קשר בריא. חתונה פותחת לבני הזוג שער לעולם חדש ומופלא של קשר מיוחד, המחבר את הגוף עם הרוח. הזוג צריך ללמוד לחדש ולהתחדש ולשמור על אש האהבה כל הזמן. הכובע השני בתפקיד הוא בעצם לפתוח דלת לעולם ההלכה היהודית. הסוד של הזוגיות והנישואים זה התנועתיות, החיבור בין הקודש לחול, בין הגוף לנפש.

איך הגעת לתחום הזה?

איטל: “לפני 18 שנה, היינו בשליחות בהודו, שם נפגשתי עם הרבה נשים ונערות, לאו דווקא דתיות וניהלנו הרבה שיחות פתוחות. הרגשתי שיש לנשים האלו צורך ורצון בליווי, בהדרכה ממקום אחר, קצת יותר רוחני ומעמיק ופחות טכני. כשחזרתי לארץ, התחלתי ללמוד קורסים שונים בתחוםהדרכת כלות, ייעוץ, ליווי ותמיכה בנשים, טיפול בכלים שונים, ליווי נשים בשדה של אתגרי הפוריות וההיריון ועוד. כבר 17 שנה, שאני מלמדת תורה לנשים. מסתובבת בכל הארץ ומתרגשת לפגוש נשים שצמאות לתורה, ללימוד ולחיבור

קול של פיוס

לאחרונה התחלת לעבוד כמדריכת כלות של המועצה הדתית גולן, מה ההבדל בין זה לְמה שעשית עד עכשיו?

איטל: “עד היום, הגיעו אליי בעיקר כלות דתיות שהכירו אותי ושמעו עליי. במהלך השנים, ליוויתי מאות כלות מכל הארץ. השינוי הוא שהמועצה שולחת אליי גם כלות שאינן דתיות ונוצרים חיבורים מעניינים, כנות וייחודיות. דווקא בימים האלו, של הקיטוב בחברה, חשוב לי לספר על הדבר המדהים הזה שמתרחש בגולן. במועצה הדתית גולן, יש צוות מדהים. אני עובדת מול אבי רביבו ועליזה נתן, אנשים מדהימים.

אני נפגשת עם מדריכות כלה מכל הארץ ומרגישה שאצלנו יש משהו מיוחד בפתיחות וביכולת לתווך את היהדות וההלכה באופן מדהים. כבר בקבלת הפנים במועצה, זה משהו אחר. רבות חוששות מהמפגש עם הממסד הדתי. כשמגיעים למועצה הדתית שלנו, מקום עם הארת פנים ויחס נעים, זה מיד יוצר חיבור טוב וזה דגם של עבודה וחיבור שצריך לשכפל לכל הארץ. לא רק בתחום של הדרכת כלות, אלא בכלל, יש אצלנו קול של פיוס ואהבה וזו התנהלות מקסימה.

במפגש עם הכלות שאינן דתיות, הרבה פעמים, כבר בטלפון, הן שואלות אותי מה הולך להיות במפגש. אני אומרת להן שאנחנו נשב על כוס קפה, נדבר ונזרום בשיח של נשים, מאישה לאישה, על החיים, הזוגיות והאינטימיות, ברוח היהדות. תוך כדי, אני מרגישה את הרצון שלהן לשמוע וללמוד. יש בינינו שיח על מהות הנישואים, על משפחה וזוגיות, שנוגע לכולם. אני מחברת אותן גם לסוד הטבילה במים, על הכוח שיש למים בטיהור, באנרגיה. על העניין המיוחד של שמירת ימי הנידה, כאלמנט שמחזק את הקשר והגעגוע. יש כלות שמגיעות ואני רואה שהן רוצות לסמן וי קצר ולהמשיך. כשהן מתיישבות ואנחנו מתחילות לדבר, הן מתעניינות ורוצות לשמוע ושואלות שאלות וזה מרגש מאוד.

בסוף, אנחנו רואות שלכל כלה ואישה יש צורך בחיבור לשורשים, לאדמה, ליהדות, למשפחה. בעצם, אני פוגשת נשים סביב החתונה היהודית ויורדים הרבה מחסומים. אין ציניות. יש הרבה פתיחות לשמוע וללמוד. בסיומו של המפגש, הכול מרגיש יותר קרוב ומרגש. רבות מהכלות שומרות על קשר גם אחרי החתונה וזה מדהים בעיניי.

מגיעות אליי גם כלות בנישואים שניים, או פעם שלישית וגם הן יוצאות מרוגשות מהמפגש שלנו, שמדבר על קשר, על התחדשות, שמחה וחיות.

חלק מהנשים אני זוכה ללוות גם בהמשך, בתהליכי הפוריות, ההיריון והלידה. החיבורים שנוצרים והקשר שנמשך הוא ברכה גדולה וזה ממלא בתחושה של שמחה וטוב. מפגש בין נשמות זה דבר מרגש ויקראני תמיד מודה לבורא שנתן לי את השליחות והעבודה הזו וגם מתפללת לפני כל מפגש שיהיה נכון ומדויק, שאהיה בשבילה/ בשבילן מה שנכון ושהלב
יהיה פתוח“.

איך את חוגגת את ט”ו באב?

חזל אומרים שנשים בטו באב וביום כיפור היו לובשות לבן והולכות לחולל בכרמים. הן עובדות עם הגוף ומחפשות את הקשר עם הבחורים ואומרות להןבואו נחדש את הקשר, ניקח אחריות ומחויבות לקשר. הסוד של הזוגיות והנישואים זה להתחדש ולהיות בתנועתיות ולחבר בין הקודש לחול, להתחבר לגוף ולנשמה, לבחור אחד בשני כל הזמן. זה מבריא,, זה עמוק, זה לא אמור להיות טכני, זה צריך לבוא מהלב. בטו באב, אני מזכירה את הדברים החשובים האלו לזוגות הוותיקים והחדשים, לבנות זוגיות טובה, שמושתת על התחדשות, פתיחות, חברות, סקרנות, חיבור ואהבה“.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?