תלמידי נופי גולן – קפה ומאפה לחברי “יחד בגליל”

לאורך השנה, הגיעו תלמידי נופי גולן למרכז יחד בקיבוץ מחניים אחת לשבוע, שם הפעילו בית קפה לדיירים עם קפה ועוגות שהכינו בעצמם. בתחילת החודש שעבר ערכו הדיירים מסיבת סיום ופרידה מתלמידי י”ב, שסיפרו בהתרגשות כמה נהנו מהמפגשים


ביום שלישי, 5/5/2015 הגיעו חברי “יחד בגליל” לתיכון “נופי גולן” לפעילות סיום ופרידה מתלמידי י”ב.

מרכז יחד הוא מרכז תעסוקתי-טיפולי לאנשים עם מגבלה שכלית התפתחותית ונכויות נוספות. המרכז ממוקם בלב קיבוץ מחניים ומספק את שרותיו ל-25 אנשים מ-13 רשויות שונות בצפון.

לפני כשנתיים פנתה הנהלת ביה”ס “נופי גולן” למרכז יחד במטרה לגבש במשותף תכנית להעמקת המעורבות החברתית של שכבת י”ב. כשהתחלנו לגבש את התכנית, חיפשנו דרך לזמן לתיכוניסטים ולאנשי “יחד בגליל” הזדמנות להכיר מקרוב, לחלוק את תפיסת השילוב שמנחה את המרכז, ואגב כך להשפיע לחיוב על עמדותיהם של התלמידים ולהיעזר בהם כדי להרחיב את מעגל התומכים בשילוב.

עם הזמן התגבש הפורמט שלהלן: בכל יום שלישי במהלך השנה מגיעה קבוצה מתלמידי י”ב ומקימה “בית קפה” במועדון חברי מחניים. “בית קפה” – כלומר מקום למפגש ולבילוי באווירה לא פורמלית.

כל קבוצה יורדת שלוש פעמים ברצף על מנת לאפשר תהליך הדרגתי של היכרות והתקרבות ויחד עם זאת להספיק להפגיש את כל תלמידי השכבה עם אנשי יחד בגליל עד סוף השנה.

צוות מורים מלווה את התלמידים הן בתכנון המפגשים והן במהלכם. התלמידים מביאים איתם את הכיבוד כשבכל פעם מישהו אחר אופה ומארגן, מכינים פעילויות חברתיות מגוונות ומותאמות לרמת החברים ומתוודעים לדרכי התקשורת השונות בהן אנו משתמשים כדי לתקשר עם החברים.

חשוב לציין שהמפגש הזה נעשה על חשבון הזמן הפרטי של התלמידים ולא כחלק משעות המחויבות האישית. היו מספר תלמידים שהמשיכו להגיע גם אחרי שעברו את מכסת שלוש הפעמים, מתוך הקשר שנוצר והרצון שלהם להמשיך ולתרום.

המורים שליוו את המפגש היו מאוד מעורבים ונלהבים. אין ספק שהיה להם חלק מרכזי בהצלחת התכנית.

בפעילות הסיום שארגנו תלמידי י”ב וצוות המורים בבי”ס ניכרו ההתרגשות והקשר החם שנוצר. בדברי הסיכום והברכות נשמעו דברים מרגשים מפי התלמידים שסיפרו “על החששות מהמפגש עם השונה ועל הקושי שחוו בהתחלה במפגש עם אנשים שלא הכירו מעולם ואיך שבהמשך המפגשים הם הרגישו שהם הרבה יותר נתרמים מתורמים ושהם זכו להכיר אנשים מיוחדים ושמחו להגיע כל שבוע”.

עוד חשוב להזכיר את עמותת לאורו נלך שמעורבותה בהגברת המעורבות החברתית של בני הנוער ובמימון ההסעות מקצרין למחניים מדי שבוע אפשרו את המיזם.

הרב בני וורצמן, יו”ר עמותת “לאורו נלך”: “אני שמח לראות את החיבורים יוצאי הדופן שנרקמים בין התלמידים לדיירים. ניכר כי התנדבות זו תרמה רבות, לא רק לדיירים אלא גם לתלמידים עצמם שלמדו בשנה זו לא מעט על קבלה והכלה של האחר והשונה מהם. כולי תקווה שהתלמידים יהפכו את החסד וההתנדבות לדרך חיים גם בהמשך ולא רק במסגרת לימודית” ”

ליאור בלליס, רכז מחוז צפון ב”לאורו נלך”, ציין כי: “נראה כי בין התלמידים לדיירי ההוסטל נוצר חיבור נפשי עמוק, ואני שומע לא מעט מהתלמידים על כך שהם מחכים בכיליון עיניים לחידוש ההתנדבות בשנת הלימודים הבאה”.

מי שרוצה להכיר את “יחד בגליל” ואת הקשר עם נופי גולן, מוזמן להגיע להקרנה של פרויקט הגמר של מגמת תקשורת כיתות י”א (ששמעו על התכנית מהיודביתניקים ובחרו למקד את המגזין בסיפור של יחד בגליל) ביום חמישי ה-11.6.15 ב-18:00 בבי”ס נופי גולן.

אנו מקווים שהתכנית תימשך גם בשנים הבאות.

בברכה,

ענבל קופליק – מנהלת מרכז היום “יחד בגליל”, חברת קיבוץ אורטל.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?