תכנית “אומנויות קדומות” בגני הגולן- כך עשו זאת אז

מה אפשר לעשות עם אדמה, מים וחציר? האם תבלינים יכולים לצבוע? ואיך הופכים פיסת צמר לחוט? התכנית  “אומנויות קדומות” בגני הגולן, במסגרת “תכנית קרב”, מלמדת את הילדים מלאכות עתיקות מזמן אבותינו. בואו לפגוש את גדיאל ומֶמֶה הכבשה


“לפני שנים רבות, פה בגולן, ממש לא רחוק מכאן, היה כפר קטן. בכפר הקטן היה בית אחד, בית מאוד מיוחד, הבית היה עשוי כולו מאבנים שחורות. בבית הזה היה גר ילד מיוחד. לילד קראו גדיאל והוא היה בן 5.

כל בוקר, כשקרני השמש הראשונות היו מתעוררות, גם גדיאל היה מתעורר. הוא כבר שמע את התרנגול קורא והריח את הלחם שאפתה אמו בתנור. הוא ידע שהוא חייב לקום מהר כי היום הוא יוצא עם הכבשה שלו למרעה…”.

כך מתחילה המדריכה מיטל שוגרמן, את הפעילות בנושא אומנויות קדומות, תכנית חדשה ב-20 מהגנים בגולן (ובגן אחד בקצרין) שהיא פרי שיתוף פעולה בין תחום האומנות ב”תכנית קרב” והפארק בקצרין.

הילדים מתנסים במלאכות רבות: עבודה עם סנסנים, עם חומר, צביעה,  ניפוץ, סירוק, טווייה, אריגה, ליבוד, תפירה. המלאכות מפגישות אותם עם צורך בסובלנות, בהתמדה,  במאמץ, בריכוז ובשקט פנימי – והכול בחדוות יצירה ובפשטות נעימה

ריח, טעם, צבע, חומר, צורה, סיפור, חוויה – בכל אלה נפגשים ילדי הגנים בגולן, פעם בשבוע, בחוג  “אומנויות קדומות”, במסגרת “תכנית קרב”.

החוג, שעוסק במלאכות העתיקות אשר שימשו את אבותינו לפני שנים רבות, מכניס את הילדים לתוך סיפור קסום שהתרחש כאן, ב”כפר התלמודי” בקצרין. בכל שבוע נשאבים הילדים לתוך סיפור על ילד וכבשה, שמלמדים אותם את רזי הכפר העתיק. דרכם הם מכירים את בעלי המלאכה השונים העובדים בכפר, הם מספרים להם איך נראה כפר עתיק – היכן המעיין ובית הכנסת היפה והמכובד ואיך נראה בית שכולו בנוי מאבני בזלת מקומיות.

איתם לומדים הילדים על השימושים בחומרים מהטבע, על כך שכל חומר הוא “אוצר” שאפשר להשתמש בו – בוץ, חומר, צמר, תבלינים, צמחי מרפא, סנסנים, שמן זית ועוד ועוד.

בכל מפגש מתנסים הילדים במלאכה חדשה, בודקים מה אפשר לעשות עם אדמה, מים וחציר… איך אפשר להאיר את הבית עם נר שמן מחומר… האם תבלינים יכולים לצבוע? האם אפשר ליצור צבע מאבנים? מה קורה לצמר במגע עם מים חמים? ואיך הופכים פיסת צמר לחוט?…

הילדים מתנסים במלאכות רבות: עבודה עם סנסנים, עם חומר, צביעה,  ניפוץ, סירוק, טווייה, אריגה, ליבוד, תפירה. המלאכות, שאינן יצירות שילדים רגילים לחוות בדרך כלל, מפגישות אותם עם צורך בסובלנות, בהתמדה,  במאמץ, בריכוז ובשקט פנימי – והכול בחדוות יצירה ובפשטות נעימה.

בכל שבוע נפגשים הילדים בגן עם מיטל שוגרמן, שמביאה איתה לגן הפתעות מהטבע ואת כישוריה המרובים והמגוונים, ביצירה באומנות, סיפור ודרמה. הילדים מוקסמים ונהנים מהפעילות הרב-חושית שבה הם מתנסים באומנויות קדומות עם חומרים מהטבע.

 

 יום שיא בפארק

השבוע, עם סיום המפגשים בגנים, נערך יום שיא בפארק קצרין, אליו הגיעו הילדים עם צוות הגננות. הילדים זכו לסדנאות חווייתיות בפארק, סיירו בכפר התלמודי ובבית הכנסת העתיק, חיפשו את גדיאל ואת מֶמֶה הכבשה, לבשו בגדים מהתקופה הקדומה, יצרו, אפו וטעמו ממעשה ידיהם. כל זה, בהדרכת המדריכות בפארק, שהתחפשו לדמויות מהכפר העתיק והעשירו את הילדים בהתנסות ובידע בנושא האומנויות העתיקות.

השותפים לתכנית הם: רכזת הגיל הרך בגולן, עידית ועקנין, מנהלת ההדרכה בפארק קצרין, שרה גליקמן מנהל הפארק, אבינועם ברויאר, מנהלת תחום האומנות ב”תכנית קרב”, יהודית פינקו ורכז “תכנית קרב” בגולן, שמעון גרינברג.

יהודית פינקו: “אני חייבת לציין כי זה היה מפגש מרתק, מסקרן ובעיקר מרגש, בשל החיבור הפדגוגי אל גיל הילדים ובמיוחד לשאלה המעסיקה אותי – מהו שיעור העשרה באומנות לילדי הגן. היו בו כל רכיבי שיעור ‘קרב’ טוב – פתיחה וריטואל, ישיבה על הרצפה בגובה הילדים, הדגמה, תוך חוויה רב-חושית, מתן כבוד, תוך שמירה על המסגרת, בזמן שהילדים הגיבו. הרבה מאוד מקום לביטוי והתנסות, ללא כיוון אל תוצר מוגדר.

“שוחחתי עם הגננות, אשר שיבחו את התכנית בסופרלטיבים ובמיוחד את מיטל, כמדריכה מקסימה ומקצועית, שהילדים והן, מחכות לה כל שבוע”.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?