“נקודת מבט” – אמני המחר

איך נולדה תערוכתנקודת מבטשל הצלמים הצעירים מביהסאביטל“? מה הייתה המטרה ואיך הייתה הפתיחה? ילדיאביטלמצלמים בחצר האחורית ומספרים סיפור דרך העיניים שלהם


צילום: טל ולנר

בשבוע שעבר, נפתחה תערוכת הצילומיםנקודת מבט“, פרי עבודתם של תלמידי בית הספראביטל“. התערוכה היא תוצר סופי של קורס אותו עברו התלמידים השנה. בתחילת השנה, התלמידים בחרו מתוך מגוון קורסים, בתחום לימודי בקורסי הצילום השוניםאם זה במצלמה מקצועית, או בטלפונים ניידים. תהליך הבחירה המשיך בכל פעם שהקליקו על המצלמה, בכל פעם שבחרו מה הם רוצים להכניס לפריים, איזה סיפור הם רוצים לספר בתמונה, מה הלב שלהם רואה. התהליך הגיע לשיאו לרגע לא פשוט של קבלת החלטה
ובחירה קשה, לבחור תמונה אחת, צילום אחד בלבד, שיודפס ויוצג בתערוכה. זה היה מאוד לא קל, בלשון המעטה.
המטרות העיקריות בפרויקט הצילום הן ללמוד, לראות ולהביא את הנרטיב האישי דרך נקודת מבטם של הילדים ולהקנות עקרונות בצילום כאמצעי ביטוי להצפת והצגת רגעים בחיים. את הפרויקט הובילה יפעת גולני נהרי ולצדה, טל ולנר שגם תיעדה את התערוכה עצמה.

מנהלת בית הספראביטל“, הילה קודיש: מצוינות אינה תלויה בתפקוד ברמה מסוימת, כל עוד מתקיימים באדם מאפיינים כגון: סקרנות, הנעה פנימית, התמדה, היענות לאתגרים ורצון להתקדם ולהצליח, מאפיינים שניתן לטפחם ולקדמם

מנהלת בית הספראביטל“, הילה קודיש, פתחה את התערוכה ודיברה על הקשר בין מצוינות בחינוך, מצוינות ביתספרית, סקרנות וחוויה: “חינוך למצוינות מייצג את מכלול ההתנהגויות והפעולות החותרות להשתפרות מתמדת ומאפשרות מיצוי הפוטנציאל האישי על כל היבטיו כחלק מאורח חיים. מצוינות היא תוצר של תהליך שבו כל שלב מתבצע בצורה הטובה ביותר והכוח המניע אותה הוא העשייה האיכותית עצמה ולא הרצון להיות ראשון .מצוינות מאפשרת פיתוח קהילה לומדת, שבה תלמידים ומורים שווים בסקרנותם ובמחויבותם לקחת זה את זה, שוב ושוב, לשדות חדשים, בלתי ידועים.

קידום וטיפוח של מצוינות כערך בתרבות הביתספרית מזמן תהליך מקביל אצל מורים ואצל תלמידים, שכן מורה המהווה דוגמה אישית כמורה סקרן, לומד, עצמאי, מתפתח ומתקדם באופן עצמאי יוכל להוביל את תלמידיו בתהליכים דומים .דרך הצילום, מתרגלים התלמידים למידה חווייתית פעילה, תוך כדי התנסות. זאת, כאשר תשומת לבם ממוקדת בסביבתם הקרובהבית הספר, הגולןובתהליכים המתרחשים בה. תהליך הצילום מכניס התלהבות, מוטיבציה ומחויבות לתוך הפעולה.

במקרים רבים, התחושה החזקה והראשונית של המתחילים סדנת צילום היא כי משימת הצילום הנה פשוטה וקלה מכתיבת עבודה. עם זאת, התחושה הזו משתנה ברגע שצריך להביא תוצרים. לרוב, התלמידים רגילים לכתוב עבודות עיוניות. אולם על מנת ליצור חומר חזותי, תיעודי ולא מבוים, יש צורך לצאת לטבע ולבחון אותו. היציאה לסביבה הקרובה, לצורך חיפוש בשטח של מה שלמדנו, אינה תמיד נוחה ופשוטה. היא מעלה סוגיות ודילמות, כגון: האם אני מרגישה חלק מהסביבה שבחרתי לחקור, או זרה? איזה מבט אני מפעילה על הסביבה שאותה אני חוקרת? כל פרויקט צילום מלווה בתליית התוצרים צילומים על הקיר ובהתייחסות אליהם. זוהי בדרך כלל חוויה מורכבת עבור התלמידים שצריכים לצלם, לבחור, להדפיס ולתלות את התמונות.

זהו תהליך אישי וחושפני, שבו אני כתלמידה מראה לעולם מה צילמתי. תהליך כזה אינו קל גם למבוגרים, אך התייחסות רצינית ומפרגנת לצילום המוצג, ולשלבים השונים שעברו הצלמים עד שהגיעו לתליית תמונות על הקיר, נותנת תחושה טובה של הכרה. תחושה זו מתעצמת פי כמה כאשר בסוף התהליך, אוצרים תערוכה ביתספרית. מצוינות, אם כן, אינה תלויה בתפקוד ברמה מסוימת, כל עוד מתקיימים באדם מאפיינים כגון: סקרנות, הנעה פנימית, התמדה, היענות לאתגרים ורצון להתקדם ולהצליח, מאפיינים שניתן לטפחם ולקדמם, בקרב מורים ותלמידים כאחד. לך, יפעת גולני נהרי, שרקמת חלום לפני שנים ויחד עם טל ולנר לפיד, יצרתן שפה ביתספרית, הטמעתן תהליך למידה מרתק, סוחף ומרגש והיום אנו עדים לתוצריו.
חינכתן את תלמידנו למצוינות. גאווה!
תודה גדולה מכולנו!”

תמונות מהמרחב הרגיל

יפעת גולני נהרי, שהובלה את התהליך: “אומרים שכדי להגשים חלום צריך קודם כול לדמיין אותומה שקורה היום זה אפילו מעבר לכל דמיון. בחזון שלנו, ביקשנו לפרוץ את גבולות עולמם של הילדים, להוסיף תכנים חדשים, להביא את קולם דרך מבטםמבט העיניים ומבט הלב, באמצעות צילומים ודרך עולם הפוטותרפיה, המביא התבוננות פנימית על עולמנו דרך צילומים.
התמונות המוצגות בתערוכה, צולמו במהלך השנה, מתחת לאף, במרחב המוכר והרגיל‘ – ברחבי חצר בית הספר המוכרת, שבו התגלה לפתע עולם חדש. ברחבי קיבוץ מרום גולןבתצפיתזיו לנדהמשקיפה על החרמון, אורוות הסוסים המקסימה, החורשה, השבילים המאירים ואפילו בקניונית וכמובן, ברחבי הגולןהבית שלנו, במפקדה הסורית המביאה את הרוח ההיסטורית והפן האמנותי של הגרפיטי, בית הכנסת העתיק בקצרין, הכרמים בשלכת ועוד. התמונות משקפות את הלך הרוח, השקפת העולם, התפיסה האסתטית והסיפור האישי של כל אחד מהתלמידים המציגים בתערוכה“.

יפעת הודתה לשותפיםלמנהלת בית הספר, הילה קודיש, לטל ולנר שותפתה לדרך, לצוות שסייעתומר אנגל, המנהל האדמיניסטרטיבי, דרור ודימה, אבות הבית שסייעו רבות, למירי קידר, על הייעוץ, העזרה ועיצוב ספר האורחים, למורן מסטודיואור וכלי” – על הדפסת תמונות איכותיות ושירות מצוין. בעיקר הודתה יפעת לצלמים הצעירים, על הדרך והתהליך ועל כך שהציגו לראשונה את היצירות.
הילדים בירכו וסיכמו: “ברוכים הבאים לתערוכה שלנונקודת מבט‘. במשך השנה, זכינו להכיר תחום מרתק, הצילום, שבו למדנו לבחור, למדנו להתבונן, לחפש, לקרב, להרחיק, לחפש קרן אור ולמצוא זווית. בעיקר, למדנו להנציח רגעים שיישארו לעד. תודה ליפעת גולני נהרי ולטל ולנר.

מוזמנים לבוא ולראות!”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 1st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 6th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 8th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 13th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 15th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 16th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 17th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st מרץ
אירועים שיתקיימו ב 22nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מרץ
אירועים שיתקיימו ב 24th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 26th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?