מהנח”ל לכטמ”ם

סרן א’, מתגורר בחצור הגלילית, התגייס לצבא ב-2013, כלוחם בחטיבת הנח”ל והגיע עד מ”מ טירונים. בעקבות מפקדו, עבר לחיל האוויר והתמקם כמפעיל כטמ”ם, משהו לגמרי אחר


השבוע, הסתיים קורס מפעילי כטמ”ם (כלי טיס מאוישים מרחוק) מספר 35, בבסיס חיל האוויר פלמחים. את הקורס יסיימו 23 חניכים, שיעמדו על רחבת המסדרים ועתידים להשתלב במערך שנחשב בין המובילים בעולם בתחומו. מערך הכטמ”ם מהווה כ-80% משעות הטיסה בחיל האוויר, בשגרה ובחירום. למערך הכטמ”ם, שיתוף פעולה ייחודי בין חיל האוויר לזרוע היבשה ומשמש בין היתר לצרכי איסוף מודיעין, לליווי וסיוע לכוחות קרקעיים ואוויריים ולליווי תקיפות של מסוקי ומטוסי קרב.

בוגרי הקורס עברו הכשרה בת שני שלבים, במשך שישה חודשים. במהלך ההכשרה, החניכים למדו על כלי הטיס המאוישים מרחוק, יסודות ההטסה ועברו קורס פענוח מתקדם ומשימתי. מלבד רזי המקצוע, החניכים עברו הכשרת פיקוד והוענקו להם דרגות הקצונה.

בסיום הקורס, ממשיכים הבוגרים לקורס אימון מבצעי, האורך שלושה חודשים ומתקיים בבית הספר לכטמ”ם בפלמחים. לאחריו, ישובצו בטייסות חיל האוויר וחמישה מתוכן ביחידת “זיק” של חיל התותחנים, כחלק מהשילוב עם זרוע היבשה.

סרן א’ בן 26, מתגורר בחצור הגלילית. א’ למד בפנימייה הצבאית לפיקוד והרחיב מחשבים וצבאיות. תחביביו של א’ הם ספורט מוטורי, נגינה על גיטרה, גלישה על סנואו-בורד, גלים וקיט. כיום, יש לו תואר ראשון בניהול מערכות מידע.

א’ התגייס לצבא ב-2013, כלוחם בחטיבת הנח”ל, המשיך כמ”כ טירונים למשך ארבעה חודשים ולאחר מכן, יצא לקורס קצינים, במהלכו, השתתף במבצע “צוק איתן” ונלחם כצוער בגדוד “גפן”, ברצועת עזה.

לאחר שסיים קורס קצינים, שובץ כמ”מ טירונים בבא”ח נח”ל למשך שמונה חודשים. בסיומם, עלה לגדוד להיות מ”מ במסייעת, במחלקת “הפנתר”. לאחר שמונה חודשים נוספים, שובץ א’ כסגן מפקד הפלוגה ויועד לצאת לקורס מ”פים.

באותה תקופה, סרן ד’, שהיה מפקדו של א’ (כשהיה מ”מ טירונים) החליט שהוא יוצא לקורס טיס, (כיום טייס בטייסת 100). מכיוון שחלומו של א’ היה להיות טייס, ולאחר שיחות רבות עם סרן ד’, השתכנע א’ ויצא לקורס טיס במקום לקורס מ”פים. א’ הפסיק השתתפות בקורס טיס בשלבו האחרון, כחודשיים לפני טקס הסיום.

ביניים: עשייה מבצעית משמעותית

א’ החליט שהוא רוצה להמשיך ולשרת בצה”ל ובחר לצאת לקורס מפעילי כטמ”ם,

הוא מספר: “הבחירה בתפקיד הזה נבעה מהעשייה המבצעית המשמעותית בשגרה והתרומה הרבה לשדה הקרב בלחימה. הבנתי שאני רוצה להמשיך ולהתעסק באנשים ופיקוד ועשייה משמעותית, זה חשוב לי.

“בקורס, נחשפים לעולם הכלים המאוישים מרחוק ולפעילות המבצעית של המערך. היום, אני מבין שכמעט בכל פעילות מבצעית של צה”ל, כטמ”ם מעורב בצורה משמעותית”.

רגע מיוחד של א’ בקורס מפעיל היה גיחת האמת הראשונה. לאחר טיסות רבות במערך המאויש, הרגיש א’ כי התחושה בכטמ”ם שונה. בניגוד לישיבה במטוס והרגשת כל תנודה,  בכטמ”ם לא חשים דבר, אך יודעים שבמקום רחוק ישנו מטוס שנמצא בשליטתך

רגע מיוחד של א’ בקורס מפעיל היה גיחת האמת הראשונה. לאחר טיסות רבות במערך המאויש, הרגיש א’ כי התחושה בכטמ”ם שונה. בניגוד לישיבה במטוס והרגשת כל תנודה,  בכטמ”ם לא חשים דבר, אך יודעים שבמקום רחוק ישנו מטוס שנמצא בשליטתך.

“יש צורך ברמה מקצועית ובאנשים איכותיים במערך, מכיוון שהוא מאוד טכנולוגי. לפני שהגעתי למערך, לא הכרתי את היכולות הטקטיות והאסטרטגיות של הכלים והיום, לאחר היכרות של חצי שנה, אני שמח שהגעתי לכאן”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?