יוצאים מהמים

מלחמת רוסיהאוקראינה, זרם הפליטים ושינויי האקלים הקיצוניים, שיטפונות והצפות הביאו את הסטודנטים להנדסת המים, במכללה האקדמית כנרת, להציג: הפתרונות שיצילו חיים


צילום: מריאן אבו ג׳נב והדס מועלם

בעקבות מלחמת רוסיהאוקראינה, ומשך הזמן הרב בה מתנהלת המערכה, סטודנטים מהמחלקה להנדסת מים, במכללה האקדמית כנרת, נדרשו לחשוב על פתרונות שיעזרו לאזרחים בזמן הלחימה, במסגרת קורסעיצוב תעשייתי“, העוסק בפיתוח מוצר המציל חיים. אחת הבעיות העולות היא ניידות, בעיקר באירועים כמו הצפה או שיטפון. בעיה זו שכיחה בעיקר עקב האזור הגיאוגרפי של אוקראינה והאקלים בה. הסטודנטים ניסו לייצר מוצרים שיוכלו לעזור בניידות ובמקרים מסוימים אפילו להציל חיים. העבודה נעשתה בקבוצות, כאשר בפרויקט נבנו שלושה פתרונות לניידות והצפה במים.

אחת הבעיות העולות היא העברת אנשים עם מוגבלות, דרך נחלים או נהרות. במסגרת הקורס, הסטודנטים יצרו כיסא גלגלים צף. לכיסא מחוברים ארבעה מכלי ציפה באמצעות חוטי ברזל ומוטות מתכת. הכיסא ייקשר לחבל כך שניתן יהיה לעבור את מקור המים בעזרת משיכה, או בעזרת חתירה. בצירוף משוט וחליפת הצלה לכיסא

בעיה נוספת שהסטודנטים פתרו היא העברת בעלי חיים את הנהר באמצעות רפסודה. את הרפסודה, הסטודנטים בנו בעצמם מחומרים ממוחזרים ונגישים וחבל חזק ועמיד למים. הרפסודה גודרה ברשת בכדי למנוע נפילת בעלי חיים למים בזמן המעבר. הרפסודה תעבור מצד אחד לאחר בשיטת אחד מושךאחד משחרר: כאשר יש שני אנשים, כל אחד בגדה האחרת של הנהר, עד להעברה בטוחה של בעלי החיים. חיות גדולות יחוברו לרתמה ומצוף ייעודיים שיעזרו להן לחצות לעבר הגדה השנייה.

הפתרון השלישי יסייע בהעברת חפצים יקרי ערך דרך נתיב מים. מתוך הנחה שבזמני חירום, כמו בזמן מלחמה, בני אדם ייקחו את החפצים היקרים ללבם, או חפצים יקרי ערך שעצם השמירה עליהם יכולה לרוב להציל את חייהם. הסטודנטים יצרו דגם פשוט אשר יוביל חפצים מבלי שיירטבו, או יגלשו למים. משטח לאחסון החפצים אטום למים שיוביל משקל של למעלה מ-30 קילו, על מנת שיהיה רלוונטי לשימוש: אסופת ספרים, או מסמכים, מוצרי חשמל, בגדים ועוד.

פלטפורמה צפה וממוחזרת

המטרה הייתה לפתח פלטפורמות צפות שימלאו צרכים שונים, וייבנו מחומרים ממוחזרים, מפסולת ומחומרים שיש לכולנו בבית. לשם הקורס, הוקמה מעבדה לעיצוב ותכנון במכללה, הממוקמת ממש על חוף הכנרת, כאשר העיסוק המרכזי בה יהיה פיתוח, עיצוב ותכנון מוצרים. לאחר בדיקות הנדסיות הקשורות בציפה, נבדקו הפתרונות הצפים במי הכנרת הרדודים.

פרופדידי לין, המרצה המוביל את הפרויקט: “מתוך עניין אקדמי לחקור מצבי חירום אמתיים, עסקנו השנה בזרם הפליטים החדש שנוצר באוקראינה, במקום בלתי צפוי, שלא היה מוכן לכך. הסטודנטים מהמחלקה להנדסת מים, התבקשו להתמודד עם מספר היבטים ביציאת אלפי אנשים מבתיהם, ללא הכנה מוקדמת. הבעיות שנצפו הובילו לפתרונות הנסמכים על שימוש בחומרים הקיימים בשטח ואלתור.

זו השנה השנייה להפעלת המעבדה לעיצוב ותיכנון בפקולטה להנדסה, שבה ניתן לבחון ולדמות תכנון מוצרים במצב דומה למציאות. במסגרת שיתוף פעולה עם צופיים כנרת, קיבלנו גלשן ישן, אותו למדנו לתקן ובדקנו לפיו את חישובי הציפה ונתונים נוספים. רמת הסטודנטים הגבוהה והירתמותם לפרויקט הביאו לבניית שלושה פרויקטים שנבדקו במי הכנרת, בצורה המדמה ככל הניתן תמונות מהמציאות מאזורי הלחימה באוקראינה“.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?