הקול היהודי

בערב יום הכיפורים נערכו ברחבי הארץ, גם בגולן, עצרות הזדהות עם העם הסורי הנטבח זה חמש שנים במלחמת בני חושך בבני מינם. כיהודים, כשכנים, קולנו חייב להישמע בצורה ברורה: לא עוד. די לטבח


 

ערב יום הכיפורים, נערכו במוקדים רבים בכל רחבי הארץ ערבי תפילה, שירה, הזדהות וזעקה עם העם הסורי הסובל, הטבוח ונגד שתיקת העולם. הכול אורגן בימים ספורים ביוזמת שיבי פרומן מן היישוב תקוע ביהודה, שחש שאי אפשר עוד לשתוק, בוודאי לא בעשרת ימי תשובה.

אחד המוקדים היה בגולן. אמרתי “אחד המוקדים”, אך דומני שהיה זה מוקד ייחודי. אנו, תושבי הגולן, הננו השכנים של העם העקוד, הנטבח. כמעט שהתרגלנו לקולות הירי המלווים אותנו כבר חמש שנים. אנחנו כאן לתמיד, תמיד נהיה השכנים שלהם ויש משמעות מיוחדת לגילוי סולידריות עם שכנים.

מאות מתושבי הגולן, קצרינאים, קיבוצניקים ומושבניקים, דתיים וחילונים, מבוגרים, נוער וילדים, התכנסו במרכז הוולקני הסמוך לתצפית קוניטרה, מאות מטרים בלבד מן הגבול, מאזורי הקרבות המדממים. באנו לזעוק זעקה לנוכח הטבח ההמוני, שבו נרצחו כבר כחצי מיליון איש, מיליונים איבדו את ביתם והכול מלווה במעשי אכזריות נוראיים, קורעי לב.

ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה והרבנים, אביה רוזן ותמיר גרנות, נשאו דברים. עינט קרמר, מייסדת ויו”ר ארגון “טבע עברי” וממארגני האירוע, הנחתה. אני קראתי את פרק קכ”ב בתהילים. עמי נגר ניגן ושר. אחד השיאים היה בשירת “אנא בכוח”,כאשר המילים “ושמע צעקתנו” לוו בתקיעות שופר קורעות שערי שמים.

היה זה ערב מרגש מאוד, שהוסיף נופך של משמעות ליום הכיפורים השנה.

 

ביניים: קול מוסרי שחייב להישמע

עם כל ההזדהות וההתרגשות, אני מודה שחשתי גם מבוכה מסוימת באירוע ולקראתו. כבוגר הפגנות ומאבקים רבים, היה משהו שונה בעצרת הזאת. אני אדם פוליטי, במובן של אדם בעל חשיבה פוליטית. חשיבה פוליטית, מבחינתי, היא הצורך לחולל ולהשפיע על המציאות, באמצעות מסר מוחשי, ברור; רצוי תכנית מעשית, לפחות קריאת כיוון מעשית, בוודאי דרישה ברורה שאני יודע אל מי היא מופנית ומה אני מצפה מן המען שלה.

אילו ההתרחשות בסוריה הייתה רק שלטון אכזר המדכא את עמו – המסר היה ברור: תמיכה בעם העשוק נגד הדיקטטור. אילו הייתה זו מלחמה בין גורם רודני לגורם דמוקרטי הנאבק על חירות וצדק, היה ברור לצד מי אני מתייצב. לא כן במקרה זה, של מלחמת בני חושך בבני חושך. אף שסוריה מפולגת לארגונים רבים הלוחמים זה בזה, ניתן למפות זאת כמלחמה בין הקנאות האסלאמיסטית-ג’יהאדיסטית הסונית לבין הקנאות האסלאמיסטית-ג’יהאדיסטית השיעית. מישהו מהם עדיף על רעהו? האם דאע”ש עדיף על חיזבאללה ואיראן, או להפך? אלה ואלה טובחים באזרחים, בנשים, בילדים, בזקנים, במעשי רצח ואונס המוניים ואכזריים. רשע נלחם ברשע ואת המחיר משלמים קורבנות אומללים בהמוניהם.

אני חש מבוכה כאשר אני מפגין, כשאין לי דרישה אופרטיבית מממשלת ישראל. על ישראל להמשיך לשמור על ניטרליות ולא להתערב, זולת ההתערבות ההומניטרית היפה, שמתקיימת בלאו הכי מראשית המלחמה. אפילו הקריאה למעצמות אינה ברורה – לא ברור לי מה אני דורש מהם.

אז למה הלכתי להפגין?

כי אני מאמין שלעתים יש קול מוסרי שחייב להישמע. אסור עוד לשתוק כאשר טבח כזה מתרחש ובטח לא אנו, השכנים.

ומעל הכול – כיהודים, איננו יכולים להחריש. תפקידנו לזעזע את אמות הספים של העולם כולו. אנו מאמינים שבנו נברכו כל משפחות האדמה. כפי שציין הרב תמיר, ביום הכיפורים אנו קוראים על הנביא יונה, ששליחותו הייתה להציל עיר של נוכרים, שעתידים להיות אויבי ישראל. אולם באותו רגע, צריך היה להציל 120,000 בני אדם מחורבן ומן השליחות הזאת יונה לא יכול להשתמט. העם היהודי, עם ההיסטוריה הקשה שחווה, אינו יכול לחשות ולהחריש.

מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך. כל אחד ואחד מאתנו הוא אור קטן. אנו, מאות מתושבי הגולן, התכנסנו סמוך לגבול, עוד רבים עשו זאת במקומות אחרים בארץ ומן הראוי שהעם היהודי בארץ ובגולה יהיה נושא הבשורה:  לא עוד. אסור לשתוק. על העולם להתערב כדי לשים קץ לטבח ההמוני.

אפריל 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
אירועים שיתקיימו ב 1st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 4th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 10th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 17th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 20th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 23rd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?