העוקץ הישראלי

160 מיליון צרעות טפיליות שוגרו מישראל לדרום-אפריקה לחיסול מזיקים בדרך טבעית ונקייה. וגם: משתלת “חישתיל” הישראלית משווקת בדרא”פ שתילי עגבניות מורכבים


160 מיליון צרעות טפיליות שוגרו מישראל לדרום אפריקה, במטרה לשמור על הגידולים החקלאיים מפני מזיקים. הצרעות הישראליות מופצות בכרמים ובפרדסים ומחסלות את כנימות הקמחית בדרך טבעית וכך מתייתר השימוש בחומרי הדברה מזיקים.
הצרעות הטפיליות פותחו וגודלו בחברת “ביו-בי”, בקיבוץ שדה אליהו, שמתמחה בטיפוח חרקים מועילים לשימוש בלוחמה ביולוגית בחקלאות. הן נשלחות לחו”ל כשהן בשלב הגולם, כשהזחל מתפתח לצרעה בתוך כנימה מזיקה, שאותה חיסלו וזללו את רקמותיה הפנימיות. הגופה של הכנימה משמשת כמגן ומחסה לזחלים הצעירים, מה שמקל עליהם את תלאות הדרך ומאפשר להם להגיע רעננים וחזקים לביתם החדש.
החקלאי הדרום-אפריקני מקבל לידיו קופסאות סגורות, שבתוכן גופות הכנימות וזחלי הצרעות. כל שהוא צריך לעשות הוא לפתוח ולהניח אותן בקרבת המקום בו נמצאים המזיקים. מכל קופסה משתחררות כ-500 צרעות טפיליות, שמתחילות במלאכת חיסול הכנימות ואף מעמידות דורות של צאצאים שממשיכים לשמור על הגידולים מפני המזיקים.
משלוח הצרעות נעשה באמצעות חברה בת משותפת עם משתלת “חישתיל” הישראלית, שפועלת בדרום-אפריקה כבר תשע שנים וחברה חקלאית מקומית. “חישתיל” מפעילה שתי משתלות בדרום-אפריקה והפכה לספק מרכזי של חקלאי המדינה, בין השאר הודות לטכנולוגית ההרכבות – חיבור בין שתיל עגבנייה לבין מערכת שורשים חזקה, שמייצרת שתילים עמידים למחלות ולמזיקים. השתילים המורכבים מאפשרים לחקלאים לצמצם את השימוש בחומרי הדברה.
התרחבות הפעילות החקלאית של ישראל בדרום-אפריקה הביאה לכך שכל עגבנייה שניה שנמכרת כיום במדינה זו החלה את דרכה באחת המשתלות בשותפות ישראלית. חלק מהתוצרת מיוצאת למדינות השכנות נמיביה, בוצוואנה, זימבבואה ומוזמביק.

אופיר אבסלנדר

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?