“הלוחם האבוריג’יני וסוסו”

אנדרטה ייחודית תיחנך בשבוע הבא בתחנת הרכבת ההיסטורית “צמח”, בה התחולל אחד הקרבות המיוחדים והעקובים מדם, שידעה מלחמת העולם הראשונה, בתחומי ארץ ישראל


ב-25 בספטמבר 1918, התחולל בתחנת הרכבת של צמח קרב פרשים לילי מר, מהאחרונים בארץ ישראל. בקרב לחם חלק מהצבא האוסטרלי, תחת כתר המלוכה הבריטי, כנגד העות’מנים והגרמנים. זו הייתה מלחמת העולם הראשונה והעות’מנים החזיקו במבני תחנת הרכבת של צמח ובעיירה הצמודה לה. במתקפה האוסטרלית על התחנה, לקחה חלק חטיבת הפרשים האוסטרלית מספר 4, חטיבה בה לחמו לוחמים אבוריג’ינים, לצד לוחמים לבנים, “כתף אל כתף”. האבוריג’ינים סבלו באותה העת, וגם בשנים שלאחר המלחמה, מגזענות שהופנה כלפיהם מצד השלטון והאזרחים, למרות שלחמו בצבא האוסטרלי. הישגיהם הצבאיים הושתקו פעמים רבות וזכויותיהם האזרחיות לא השתוו לאלה של שאר האוכלוסייה באוסטרליה.

“למרבה הצער, לאחר שובם של הלוחמים האבוריג’ינים מהמלחמה, הביתה לאוסטרליה, הם לא זכו לשוויון זכויות, לרבות אי-מתן זכויות הצבעה, אולם בצבא, התייחסו אליהם כשווים לכל דבר ועניין, לרבות משכורת צבאית שווה”

קטע מתוך דבריו של בארי רודג’רס, יו”ר עמותת הפרשים הקלים, המתאר את מיקומם בצבא של האבוריג’ינים והעוול אשר נגרם להם:

“המעורבות האבוריג’ינית במלחמת העולם הראשונה למעלה מ 1,000- אבוריג’ינים התגייסו לשירות צבאי במהלך מלחמת העולם הראשונה ושירתו בהצטיינות, בעיקר ביחידות הרכובות, הפרשים הקלים. תגבורת מס’ 20 של רג’ימנט 11 של הפרשים הקלים האוסטרלים הורכבה ברובה מאבוריג’ינים ולכן כונתה ‘המשמר השחור מקווינסלנד’. למרבה הצער, לאחר שובם של לוחמים אלו מהמלחמה, הביתה לאוסטרליה, הם לא זכו לשוויון זכויות, לרבות אי-מתן זכויות הצבעה, אולם בצבא, התייחסו אליהם כשווים לכל דבר ועניין, לרבות משכורת צבאית שווה”.

כעת, כעבור למעלה מ-100 שנה, נעשה תיקון היסטורי – טקס חניכת הפסל “הלוחם האבוריג’יני וסוסו”, להנצחת הלוחמים האבוריג’ינים שנפלו במלחמת העולם הראשונה. הטקס התקיים במתחם תחנת הרכבת ההיסטורית “צמח”, המכללה האקדמית כנרת, בנוכחות שגריר אוסטרליה בישראל, מר כריס קאנן, צאצא ללוחמים אבוריג’ינים ויו”ר עמותת הפרשים הקלים האוסטרלי (ALHA), מר בארי רודג’רס ומכובדים נוספים. האירוע יסוקר גם על ידי כלי התקשורת באוסטרליה ויסייע בהעמקת הידע וההכרה על התפקיד אותו מילאו הלוחמים האבוריג’ינים במלחמת העולם הראשונה וטיפוח הגאווה על פועלם. במהלך הטקס, יוסר הלוט מעל הפסל. הפסל עוצב ותוכנן על ידי האמנית האוסטרלית ג’ניפר מרשל ומתאר את הלוחם האבורג’יני ג’ק פולארד רוכן על יד קברו של חברו לנשק האוסטרלי שנהרג בקרב. הלוחם מחזיק תנ”ך בידו וסוסו, הניצב מאחור, מרכין אף הוא ראשו אל הקבר הטרי.

סמנכ”ל המכללה האקדמית כנרת, זיו אופיר: ” הקשר עם צאצאי הלוחמים האוסטרליים אשר לחמו אלפי קילומטרים למען ארץ זרה להם, התהדק בשנים האחרונות עם שחזורה ושיפוצה של תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח, על ידי המועצה לשימור אתרים והמכללה. עד כה, נערכו אירועי הנצחה שונים ביחד עם צאצאי הלוחמים האוסטרלים, ששיאם היה לפני שנתיים, באירוע לציון מאה שנים לקרב. הפסל הייחודי אותו תרמו האוסטרלים, קק”ל אוסטרליה ואחרים יהיה במרכזו של גן זיכרון”.

סרטון מיוחד שהוכן לכבוד 100 שנים לקרב ההיסטורי ניתן לראות בקישור הבא:

https://www.youtube.com/watch?v=J1IN1tEkfVY&feature=youtu.be

אפריל 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
אירועים שיתקיימו ב 1st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 4th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 10th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 17th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 20th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 23rd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?