20 שנה לאסון המסוקים – בשביל המורשת

סג”מ טל הורוביץ, מנוב, היא קצינת החינוך בחטיבה של עוצבת “חירם”, גבול לבנון. במלאת 20 שנה לאסון המסוקים, היא מדברת על האירוע ועל החשיבות שבהעברתו לחיילי הגזרה היום


בשבת הזו, אנו מציינים 20 שנה לאסון המסוקים, אותה תאונה אווירית טרגית, שהתרחשה בליל הארבעה בפברואר, 1997, מעל אזור החולה. שני מסוקי צה”ל התנגשו זה בזה והתרסקו – האחד במושב שאר ישוב והשני, סמוך אליו, ליד קיבוץ דפנה. בימים ההם, צה”ל שהה ברצועת הביטחון בלבנון ושני המסוקים הובילו 73 חיילים אל המוצבים בלבנון. למרבה הצער, כל החיילים שטסו על שני המסוקים נהרגו ונסיבות התאונה לא התבררו מעולם.

מדובר באירוע ידוע ומדובר, שהתרחש בגזרת העוצבה המרחבית “חירם”, האמונה של שמירת הגבול המזרחי של ישראל עם לבנון, ועל משולש הגבולות ישראל-סוריה-לבנון. באותה תקופה של פעילויות מבצעיות בלבנון, התרחשו אירועים רבים בשטח החטיבה, אבל זה ללא ספק היה אחד המשמעותיים שבהם ויש לו מקום מרכזי בהיסטוריה ובמורשת של החטיבה. דיברנו עם קצינת החינוך בחטיבה, סגן משנה טל הורביץ, כדי לשמוע ממנה על העברת הסיפור ומורשתו הלאה.

טל: “בעוד כשבוע וחצי, יתקיים הטקס הממלכתי, בהשתתפות מכובדים רבים ולחטיבה שלנו יש חלק גדול בו. בנוסף, משהו שאני מאוד מצפה לו, זו הרצאה שתעביר לחיילי החטיבה רעיה אפנר, אמו השכולה של אבי אפנר ז”ל, שהיה לוחם בנח”ל ונהרג באסון”

 

סג”מ טל, בת 21, מנוב, ברמת הגולן, התגייסה בינואר שעבר לתפקיד מש”קית חינוך ושובצה בבסיס האימונים של חטיבת “גבעתי”. לאחר קרוב לשנה בתפקיד, היא החליטה שמה שעשתה עד כה לא מספיק לה והייתה נחושה לתרום יותר מעצמה.

טל: “מאוד נהניתי מהתפקיד שהיה לי ובדיוק בגלל זה, הרגשתי שאני רוצה להמשיך הלאה ולעסוק בזה עוד. חשבתי שאם אני יכולה לתת עוד מעצמי ולתרום, אז יש לי מחויבות לעשות זאת. זו סוג של שליחות עבורי, מכיוון שבמקרים רבים, אני מרגישה שזה תפקיד שנלקח כמובן מאליו ולא כל המפקדים מבינים את החשיבות ואת העבודה שלנו. דווקא מהסיבה הזו היה לי חשוב לצאת כקצינה ולהראות כמה משמעותי להעשיר וללמד את החיילים, לחזק את ההבנה שלהם למה שהם עושים”.

לאחר סיום קורס הקצינים, היא שובצה בעוצבת “חירם”, בגבול לבנון.

“למפקדים אצלנו מאוד חשוב שכל לוחם שמגיע ומוצב בגזרתנו יכיר את המקום שאליו הוא הגיע, מה שכולל כמובן את ההיסטוריה והמורשת שלו. כל מי שמוצב כאן מסייר בתל-חי ובמוזאון השומר וכמובן, שומע על האירוע של אסון המסוקים”.

במסגרת ציון 20 שנה לאסון, פעילות ההנצחה השנה מתוכננת להיות מקיפה במיוחד.

“בעוד כשבוע וחצי, יתקיים הטקס הממלכתי, בהשתתפות מכובדים רבים ולחטיבה שלנו יש חלק גדול בו, אנשי קבע וחיילים עתידים לקחת בו חלק ולהיות נוכחים. בנוסף, משהו שאני מאוד מצפה לו, זו הרצאה שתעביר לחיילי החטיבה רעיה אפנר, אמו השכולה של אבי אפנר ז”ל, שהיה לוחם בנח”ל ונהרג באסון, שתספר לנו על הדברים מנקודת מבטה. רעיה חברה להורים שכולים נוספים ויחד הם התחילו מיזם שנקרא ‘נפגשים בשביל ישראל’ – הליכה משותפת בשביל ישראל, לזכר 73 חללי האסון וכלל חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות הטרור.

“מדובר בפעילות שנתית, הליכה שמתחילה באילת, בסוף פברואר ומסתיימת כחודשיים לאחר מכן, באנדרטה בשאר ישוב. הם הצליחו להקים מפעל הנצחה מעשיר ומלמד, שמחבר את המשתתפים בו לארץ ישראל ולסיפורי המורשת והזיכרון של הנופלים במלחמות עליה וזה משהו שאי אפשר שלא להעריך. זה בדיוק מה שאני שואפת לעשות בגזרה שלי”.

 

 

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?