שמים את הילדים במרכז

בכללית“, מחוז הצפון, שמים את הילדים במרכז. חדש: נפתח מוקד מחוזי לתחום התפתחות הילד


בשנתיים האחרונות, המציאות הובילה לכך שפעוטות וילדים רבים נותרו בבית ללא פעילות ובילו שעות רבות מול המסכים. רבים מאותם ילדים חוו פגיעה בהתפתחותם התקינה וההורים ששהו לצדם במציאות החדשה הבחינו שילדיהם אינם משיגים את אבני הדרך המקובלות לשכבת הגיל שלהם. ההורים, המורות והגננות מודעים היום הרבה יותר למשמעויות של עיכוב התפתחותי ולהשלכותיו על הילדים ומכאן, נוצר גידול משמעותי בפניות למרכזי התפתחות הילד שלכללית“.

בשל אותו גידול, מערך התפתחות הילד שלכללית“, במחוז הצפון, מבצע פעולות רבות על מנת להרחיב את השירות, כאשר הקמת המוקד המחוזי להתפתחות הילד הנה צעד משמעותי בהתאמת המענה לביקוש הרב.

רכזת התפתחות הילד בכללית“, מחוז הצפון, חגית דמרי: “המוקד להתפתחות הילד כולל אנשי מקצוע מכל תחומי התפתחות הילד וצוות אדמיניסטרטיבי שמקבל לידיו את כל מסמכי הבקשות לאבחונים וטיפולים. לאחר ניתוב ראשוני, בו מוגדרת הסיבה בגינה הופנה הילד להערכה, כמו גם מידת המורכבות והדחיפות באבחון, ניתנת המלצה למסלול המתאים עבור הילד“.

קשר ישיר עם המכונים והגדלת כוח האדם

לצורך מתן מענה מיטבי עבור המטופלים, המוקד נמצא בקשר ישיר עם המכונים והיחידות במחוז, הן בקהילה והן מול נותני השירות הנוספים. זאת, תוך ניתוב התורים בהתאם לזמינותם ולאורכם. המוקד הוא הכתובת לפניות ושאלות של צוותי המרפאות הראשוניות וכן פניות של הורים לילדים על הרצף האוטיסטי ולילדים עם אבחנה סומטית. במחוז, קיים שירות יזום ומותאם לילדים על הרצף האוטיסטי והוריהם, אותו מרכזת עוס לילך טל. הם מלווים משלב האבחון ועד גיל 18. התאמת הטיפול, קבלת מידע בגין זכויות במסגרת סל השירותים בקופה ומחוצה לו, ליווי רגשי בעיקר בשלב באבחון שמהווה קושי עבור הורים רבים

לצד הקמת המוקד, “כלליתקלטה כוח אדם מקצועי ואדמיניסטרטיבי נוסף בכל היחידות והמכונים בקהילה, תוך הגדלת כמות יחידות התפתחות הילד במחוז הצפון, גם בנקודות הצפוניות ביותר, לדוגמה, היחידהמילים וחרוזים“, שנמצאת במגדל שמס.

במחוז הצפון, עובדים כיום מעל ל-100 מטפלים במקצועות השונים. כל הצוותים מלווים ומודרכים על ידי מנהלי המכונים והיחידות, המהווים שם דבר כל אחד בתחומו: דר דעאס אחמדנוירולוג ילדים, מנהל המכון בטבריה, דר נירית ברוש כץרופאה התפתחותית, מנהלת המכון בעפולה, עדי פרימדריך ופסיכולוג התפתחותי, מנהל היחידה בבית שאן ואפרת בן נבטמרפאה בעיסוק בכירה, לילך טלעוס, רכזת תחום אוטיזם. לצדם, עובדים ראשי צוותים מאנשי המקצוע הטובים באזור וכל צוות המטפלים מבצע השתלמויות מדי שנה, תוך התעדכנות בשיטות הטיפול החדשניות, אותן הם מיישמים לאחר מכן במהלך האבחונים והטיפולים.

חשיבות האיתור והאבחון המוקדמים

במחוז הצפון שלכללית“, יש שש יחידות המספקות שירות בתחום התפתחות הילד, ארבע מתוך היחידות מוגדרות כשירותים המוכרים על ידי משרד הבריאות, כאשר המשמעות היא שביחידה עובד צוות רבמקצועי: רופאים, פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ותזונאים.

כל המכונים מאובזרים בציוד הנדרש לטיפולים, הכולל את כל הפיתוחים האחרונים בטכנולוגיה הקיימת בתחום. הדיאלוג המקצועי המתקיים בין המטפלים השונים מוביל למענה ספציפי ומותאם אישית לכל ילד, בהתאם לצרכיו העולים באבחון ובמהלך הטיפולים.

צוותי היחידות נמצאים בקשר רציף ויזום עם אחיות טיפות החלב, נציגי מתיא, פסיכולוגים חינוכיים וגורמי חינוך ורווחה ביישובים השונים. הקשר נשמר גם באמצעות ישיבות צוות משותפות, עדכון גורמי החינוך בצפי ובצורך בפתיחת מסגרות חינוך מיוחד וגני תקשורת ביישובים, הדרכה מקצועית בכל הקשור לזיהוי ואיתור מוקדם של ילדים שנכון להפנותם להתפתחות הילד ולא פחות חשובהדרכה מתי אין צורך להפנות.

כלליתשמה לעצמה מטרה להוביל ולהצטיין באיתור מוקדם, בשל הדגש הרב על הנושא, בכל התחומים ובפרט, בתחום התפתחות הילד. קוצרו משמעותית זמני האבחונים. אחד הדגלים שמחוז הצפון בכלליתנושא הוא הקשר עם גורמים בקהילה לטובת פעולות מניעה, איתור והבטחת הרצף הטיפולי.

לצד העבודה האינטנסיבית של הצוותים ביחידות הקהילה, במחוז קיים צוות בקרה שמגיע אחת לשנה, לכל ספק חיצוני, בתחום התפתחות הילד. במפגש זה, המחוז מעמיק את ההיכרות עם המטפלים, תוך וידוא הסטנדרט המקצועי הנדרש.

התפתחות הילד אוןליין

לאור ריבוי המידע הקיים, שלעתים יכול לבלבל, פותח שירות נוסף מטעםכלליתברמה הארצית והוא שירות התפתחות הילד אוןליין. שירות זה מופעל מיד עם הפקת הפנייה ראשונית של רופא ילדים מטפל, לאבחון לאחד משלושת המקצועות של התפתחות הילד: קלינאיות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה.

הצעה להתייעצות וידאו עם איש מקצוע מהתחום אליו הופנה הילד נשלחת בהודעה להורים, כאשר ההתייעצות כוללת הערכה ראשונית ומתן המלצות מוקדמות.

מאז הוקם, מערך התפתחות הילד במחוז עשה כברת דרך משמעותית ועל אף השנים הרבות שעברו מאז הוקם, בכלליתלא מפסיקים לחשוב כיצד ניתן לפתח ולהרחיב את השירות. תכניות רבות נוספות להרחבת המענים ייכנסו בקרוב לתוקף.

כבר השבוע, המכון להתפתחות הילד עפולה עבר למשכנו החדש במבנה מפואר ורחב ידיים, בו הוקדשה מחשבה רבה על תכנון מדויק עבור ילדי המכון. השירות בנוף הגליל צפוי להתרחב, הן בתשתית והן במענים בפיתוח היחידה, בין היתר, במעבר לאגף שהותאם לטיפולי התפתחות הילד במרפאה דרומית בעיר, תוך צירוף רופא ומטפלים רגשיים. בנוסף, היחידות בבית שאן ובצפת צפויות לעבור בשנים הקרובות שדרוג של תשתיות היחידות.

בקיץ הקרוב, מתוכנן מעבר לשאלונים ממוחשבים, שייקלו על ההורים והצוותים החינוכיים בפנייה להתפתחות הילד ובהמשך, גם קבלת אבחונים באופן אוטומטי מהתיק הרפואי ישירות לתיק האישי של הילד באפליקציה. תכנית נוספת שקורמת עור וגידים הנה הידוק הקשרים עם הביטוח הלאומי בכל הקשור למילוי בקשת אוןליין לילד נכה שיאובחן בהתפתחות הילדתהליך שיקצר את משך ההמתנה לקבלת האישור המשמעותי עבור המשפחות

דמרי: “אנו עדים וערים לביקוש המתגבר ולפניות הרבות לשירותי התפתחות הילד, שחלו בשנים האחרונות. כדי לתת מענה מיטבי, אנו מרכזים מאמצינו בפיתוח והרחבת השירות, ככל שניתן. יחד עם הצוותים המסורים והמקצועיים שלנו, נפעל להעניק את השירות הטוב ביותר עבור הילדים והוריהם“.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?