שומרים על הגליל והגולן נקיים ומגנים על הסביבה 

באשכול גליל מזרחי, לוקחים את כל סוגי הפסולת האזורית לידיים: ביתית, בניין, חקלאית, אלקטרונית וקרטונים, מקדמים מִחזור ומכוונים להקמת מפעל אזורי למיון פסולת 

איגוד ערים אשכול גליל מזרחי מונה 18 רשויות הפועלות יחד לטיוב איכות החיים של תושבי האזור ובתוך כך, שם דגש רב גם על שמירה על סביבה נקייה ומקיימת באזור הגליל והגולן.

מערך הניהול האזורי של הפסולת והקיימות באשכול גליל מזרחי, שהוקם לפני כחמש שנים, במטרה לתת מענה אזורי לאיסוף והטמנת הפסולת ברשויות האשכול, מספק להן שירותים, תוך ניצול יתרון הגודל, המאפשר התייעלות כלכלית, סביבתית ותפעולית בתחום. המערך מפנה באזורנו מדי שנה כ- 105,000 טון פסולת לאתרי קצה, ב-60 משאיות, הפועלות מדי יום. עד כה, מימש המערך כ-50 מיליון ש”ח מכספי “קולות קוראים” של המשרד להגנת הסביבה, באמצעותם שודרגה כל פעילות פינוי הפסולת במרחב,

“אנו מציעים לרשויות שירות יעיל ומתקדם של פינוי הפסולת היישובית, תוך פיתוח שירותים חדשים, התייעלות משמעותית, צמצום הפערים בין הרשויות, הגנה על הסביבה ושמירה על הנראות של יישובי האשכול”, משתף מנהל האגף האזורי לניהול פסולת וקיימות באשכול גליל מזרחי, חיים אלמליח. “המענה שניתן לרשויות בתחום, הנו הוליסטי לכלל סוגי הפסולת: פסולת ביתית, קרטונים, פסולת בניין (שירות חדש) ובקרוב, גם פסולת חקלאית ואלקטרונית. כל זה למען שמירה על ניקיון האזור, מניעת זיהום והגנת הסביבה”. 

עוד מוסיף אלמליח, כי עבודת הצוות המקצועי של האגף, הכולל גם את שגיא ניומן, אילן אטיאס וקייסי בהא, מתנהלת בשיתוף פעולה הדוק עם מנהלי השפ”ע ברשויות, תוך מערכת יחסים של אמון מלא. לדוגמה, בחופש גדול, בחגים ובמועדים, תכניות העבודה נבנות יחד ומותאמות לטיפול בפסולת הרבה באזורנו המטויל. 

משפצים? בונים? אנחנו מפנים!

בימים אלה, משיק האשכול, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, שירות חדש של פינוי פסולת בניין מבית הלקוח ועד למפעל המחזור, או ההטמנה. תושבי האשכול הבונים או משפצים את ביתם, היזמים והקבלנים יכולים מעתה להזמין מהאשכול שירותי הצבת מכולה ופינויה לאתר מוסדר. השירות מתאים לכל סוגי פסולת הבניין, גם לשיפוצים קטנים, באמצעות באלות, או מכולות. השירות הנו מבוקר, מפוקח, מתקדם, אטרקטיבי וירוק. 

“זה המקום להזכיר שכל מי שבונה נדרש להמציא אישור גם על פינוי פסולת הבניין והשירות יעסוק גם בהנפקת אישורים לקבלת טופס 4 מהוועדה לתכנון ובנייה”, מדגיש אלמליח. 

כחלק מהיערכות לשירות זה ועל מנת להיאבק בהשלכה הפיראטית של פסולת בניין בשטחים פתוחים, נחתם בחודש יולי הסכם בין האשכול למועצה המקומית בוקעתא, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה, להקמת מתקן אזורי לטיפול בפסולת בניין בשטחי המועצה והעבודות להקמתו החלו.

שירותי אכיפה

כחלק מהמאמץ לשמור על הגליל והגולן נקי ויפה, האשכול מפעיל גם שירותי אכיפה סביבתית. כיום, השירות פועל במועצה האזורית מרום הגליל עם פקח אחד ובמהלך החציון הראשון של 2024, הוא יתרחב, עם הוספת שני פקחים ופתיחתו לכל רשות שתרצה אכיפה בתחומה.

ב -2024, המערך מתכנן להוביל גם את תחום המחזור באזור, כולל מחזור קרטונים, פסולת אריזות (כתומים) ובקבוקים, יחד עם השקתו של קונספט חדשני: פעילות חינוכית של מחזור בקבוקים במוסדות החינוך. בבתי ספר שיחפצו בכך, יוצבו כלי אצירה, התלמידים יביאו בקבוקים למחזור ואילו הכסף שייאסף, יישאר בבית הספר וישמש למטרותיו.

בנוסף, מקדם האשכול שירות חדש לחקלאים – איסוף וטיפול בפסולת חקלאית. תכנית בנושא הוגשה למשרד להגנת הסביבה ומחכים לאישורה והוא מתמודד ב”קול קורא” נוסף בגובה של 13 מיליון ש”ח, שמטרתו קידום המחזור וצמצום ההטמנות, בהתאם למדיניות המשרד להגנת הסביבה 2020-2030. 

כחלק מהבעת האמון של המשרד להגנת הסביבה באשכול, אירח האשכול, בחודש יולי האחרון, את כנס האשכולות האזורי לטיפול בפסולת של מחוז הצפון במשרד. במסגרת הכנס, הוצגה תכנית המשרד על ידי סמנכ”ל בכיר לשלטון מקומי, אלעד עמיחי, המתרכזת במספר תחומים: קידום אתרים למיון, טיפול בחומר אורגני והשבת אנרגיה מפסולת, הסדרת הטיפול בחומר אורגני, חוק פסולת אלקטרונית – תקופת הכרה חדשה, חוק הפקדון – תיקונים, חוק האריזות – המשך פריסה ושיפור הנגישות.

מבט לעתיד – מפעל אזורי למיון פסולת

בחודש פברואר האחרון, חודש המכרז האזורי לאיסוף אשפה אזורי, לעוד חמש שנים. לדברי מנכ”ל האשכול, יורם אזולאי, מדובר ב”הבעת אמון של הרשויות העובדות יחד אתנו למען השמירה על סביבה נקייה. ניהול וטיפול אזורי בפסולת מאפשר לחסוך בעלויות, להתמודד מול אתגרים ולמצוא להם פתרונות”.

אחת המטרות הגדולות שהאשכול סימן לעצמו הנה הקמת מפעל אזורי למיון פסולת, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ורשות מקרקעי ישראל. ראש הרשות המוביל את תחום הפסולת האזורי והקיימות באשכול בחמש השנים האחרונות הוא ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, שמעון סויסה: “כראש מועצה, סגן יו”ר האשכול ויו”ר ועדת איכות הסביבה, אני רואה חשיבות רבה בפעילות האשכול. בעבודה משותפת, אנחנו מנצלים את ייתרון הגודל להתייעלות כלכלית אזורית בכל נושא איסוף והטמנת הפסולת, לצד הגנה על הסביבה ושמירה על האזור, בכלל וחצור הגלילית, בפרט. כמו כן, הפעילות המשותפת מסייעת גם להיאבק בהשלכת פסולת בניין ובחצור הגלילית, יצרנו מתווה פינוי יעיל שמיטיב עם התושב והסביבה. כראש מועצה מזה 15 שנים, אני רואה חשיבות רבה בשיתופי פעולה ופעילות אזורית כדי להביא לפתרונות מתקדמים ויעלים”.

יו”ר האשכול וראש המועצה האזורית מבואות החרמון, בני בן-מובחר: “אני מודה לגורמים המקצועיים באשכול שמובילים את מערך ניהול הפסולת האזורי במקצועיות ולכלל הרשויות, על שיתוף הפעולה. ביחד עם הרשויות, נקדם, במלוא המרץ, את השמירה על איכות הסביבה, בכלל ושל הגליל והגולן, בפרט”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?