רכישת בית או דירה, מה הכי כדאי?

רכישת דירה

זוהי השאלה. בית יד-שנייה? בית חדש שבונה יזם? מגרש ולבנות עליו את בית החלומות? כל אלה אופציות יפות בקצרין ולא הכול מתאים לכולם


רכישת דירה או בית היא אחד הצעדים הפיננסיים המשמעותיים ביותר בחייהם של בני זוג. מדובר בהשקעה שמתחילה במאות אלפי שקלים ויכולה לטפס למיליונים רבים. ביצוע פעולה כלכלית כה חשובה מצריך חשבון מדוקדק, כספית ומנטלית. בדיקה כספית פירושה לברר היטב מהם האמצעים העומדים לרשות הרוכשים. שיקול דעת מנטלי, כוונתו להבין מה בדיוק מחפשים הרוכשים ואיך ניתן להביא לידי מימוש בצורה המלאה ביותר את חלומותיהם ותקוותיהם לעתיד.

בפני הרוכשים עומדות, כללית, שלש אפשרויות: רכישת בית יד-שנייה מאנשים פרטיים או מחברות. האפשרות השנייה היא רכישת בית חדש שטרם גרו בו אנשים ונמצא בשלבי בנייה, או שבנייתו הסתיימה. האפשרות השלישית היא רכישת קרקע והקמת בית עליה, לפי המפרט והצרכים של הרוכשים, שיטה הידועה בשמה “בנה ביתך”.

בכל אחת מן האפשרויות יש יתרונות וחסרונות. אנשים מבוגרים יעדיפו לרוב לקנות דירה או בית יד-שנייה וידלגו על תקופת ההמתנה. היתרון ברכישה כזאת הוא האפשרות להיכנס מיד אל הנכס. החיסרון: אתם קונים בית של אנשים אחרים ולא תמיד ברור מה מצבו של הבית מבחינת תשתיות ואחזקה.

אנשים צעירים יחסית יעדיפו לקנות בית חדש, גם אם פירוש הדבר הוא שיצטרכו להמתין לסיום הבנייה. זוגות שיש להם גם את אורך הנשימה הדרוש כדי להמתין לסיום הקמת הבית, וגם את האפשרות הכלכלית להשקיע בתכנון בית חלומותיהם, יעדיפו לקנות קרקע ולתת לאדריכלים ולמעצבים לתכנן עבורם את ביתם, על פי צרכיהם וטעמם האישי.

קצרין מציעה לרוכשי הבתים והדירות בעיר את שלש האפשרויות שמנינו ותיארנו. יש בקצרין שוק של נכסים יד-שנייה, הכולל מבחר גדול של בתים ודירות. ברובע 10 ניבנו- והבנייה עדיין נמשכת- בתים משפחתיים צמודי קרקע, שתוכננו ונוצרו כפרויקטים שכונתיים, המציעים לרוכשים מפרט עשיר.

לצד אלו, קיימת ברובע גם בנייה בשיטת “בנה ביתך”. ברובע 11, אשר מקווים כי סיום פיתוחו והכנתו לבנייה לא יארך יותר משמונה עשר חודשים, תהיה שיטת “בנה ביתך” השיטה הדומיננטית ברובע, לצד בנייה רוויה.

אנשים מבוגרים יעדיפו לרוב לקנות דירה או בית יד-שנייה וידלגו על תקופת ההמתנה. היתרון ברכישה כזאת הוא האפשרות להיכנס מיד אל הנכס. החיסרון: אתם קונים בית של אנשים אחרים ולא תמיד ברור מה מצבו של הבית מבחינת תשתיות ואחזקה

קנייה מיזם

לפני מספר חודשים הונחה אבן הפינה לאחד הפרויקטים היפים והאחרונים ברובע 10, פרויקט “מול כנרת”: שלושים ושתיים יחידות דיור, המתפרסות על שטח של כשמונה דונמים, צופות אל הכנרת ומציעות לרוכשים יחידות דיור צמודות קרקע, בנות ארבעה או חמישה חדרים, עם אופציה להרחבה. עמי בשירי, איש הנדל”ן יליד קריית שמונה, אשר מקים בקצרין את “מול כנרת”, הסביר ל”שישי בגולן” מה הם היתרונות וחסרונות שברכישת בתים בפרויקטים מן הסוג שהוא בונה.

בשירי: “כשקונים בית ישירות מקבלן, קודם כול יודעים ממי הבית הזה מגיע. החוק מחייב קבלנים לתת ללקוחות אחריות על הבתים, עד שבע שנים על רוב הדברים שבבית: אינסטלציה, איטום, חלונות וכדומה. כמובן שב’מול כנרת’, אנחנו נותנים את כל הסוגי האחריות הללו, ועוד. מלבד זאת, בניגוד לרכישה בשיטת ‘בנה ביתך’, רכישה ישירות מיזם חוסכת לקונים את כאב הראש הכרוך בבניית בית בעצמם”.

אכן, בניית בית היא דבר מורכב מאוד. הקונים/בונים צריכים לא רק לרכוש את הקרקע, אלא גם למצוא אדריכל לטעמם, קבלן שניתן לסמוך עליו, להכין תכניות או לדעת להבין תכניות שהוכנו, ולטפל אישית בכל מה שקשור בבניית הבית. מדובר במשימה גדולה ומסובכת אשר כל אחד יכול לעמוד בה.

רכישת דירה או בית היא לא רק רכישת המבנה עצמו, אלא גם הסביבה בה הוא ממוקם. בשירי: “רכישת בית ברובע שעומד לקראת סיום, כמו למשל רובע 10 בקצרין, מבטיחה לקונים שלפחות לטווח הקרוב הם יודעים פחות או יותר אילו שכנים יש להם ומה אופי השכונה לתוכה הם נכנסים. הם יודעים בדיוק מהם השירותים המוניציפליים שמהם יוכלו ליהנות, היכן יהיו מרכזי הקניות ואיפה נמצאים בתי הספר אליהם ילכו ילדיהם. לא תהיינה להם הרבה הפתעות”.

בית קיים

גם בשירי מסכים שלא לכולם מתאימה השיטה של בנייה שכונתית: “מי שאין לו זמן לחכות, עדיף שירכוש בית, או דירה מיד שנייה. אבל גם מי שקונה מיד שנייה, לא בהכרח צריך לרכוש את ביתו בבחינת ‘חתול בשק’. יש בשוק חברות שעורכות בדיקות מקדימות ונותנות לקונה דו”ח מלא על מצבו של הבית.

“בדיקה מקדימה איננה דבר יקר במיוחד ובוודאי שהיא כדאית, כאשר עומדים בפני השקעה של מאות אלפי או מיליוני שקלים”. הגיוני, ממש כמו לפני רכישת רכב מיד שנייה. “ומי שיש לו זמן לחכות, יעדיף להתרכז בשיטת ‘בנה ביתך’, ירכוש קרקע ויבנה לו את הבית שתמיד חלם עליו”, אומר בשירי. “בכל מקרה, למי שרוצים בית חדש לגמרי משלהם, במפרט עשיר, עם תעודת אחריות וליווי בנקאי מסודר, וגם ללא המתנה ארוכה מאוד, קניית בית במקבץ של יחידות דיור העומדות לפני גמר תהיה העסקה הטובה והנוחה ביותר”.

אחד מסימניו של יישוב מתפתח הוא מה שהוא יכול להציע לקונים הפוטנציאליים. קצרין נמצאת כעת בעמדה שבה היא יכולה לענות על צרכים שונים של חתך קונים רחב. כפי שציינו בראשית הדברים, יש בקצרין גם בתים ודירות העומדים מוכנים לקלוט דיירים חדשים, גם בתים צמודי קרקע העומדים לקראת סיום בנייה, וגם מבחר מגרשים וקרקעות לרשותם של אלו המחפשים מקום מיוחד להגשים בו את חלומותיהם. קצרין מספקת לתושביה גם מגוון רחב של שירותים מוניציפליים וציבוריים ברמה גבוה, נהנית ממערך מצוין של תחבורה ציבורית, וממוקמת “מספיק קרוב כדי שלא להיות רחוק מדי…”. שילוב כל האמור לעיל מזכה את קצרין, ללא ספק, בתואר “בירת הגולן”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?