רֶקְוִיאֶם

על ספרו של אורי הייטנר: “אל נאחר רגע נכסף” – “תנועת העבודה וההתיישבות בגולן 1969-1967″


יהודה הראל, מרום גולן

ספרו של אורי, חבר אורטל, מוותיקי הגולן וראש וראשון לחוקרי ההתיישבות החדשה בגולן, עוסק בתנועת העבודה, על מפלגותיה ותנועות ההתיישבות שלה, ביחסן לגולן ולהתיישבות בו.

אף כי הספר הוא מחקר המתאר באופן נאמן, מפורט ומדויק את מהלך העניינים בשנה וחצי שבין מלחמת ששת הימים לפטירתו של ראש הממשלה לוי אשכול, ניתן לקרוא אותו גם כטרגדיה, כקטע קטן מהסיפור הגדול של עלייתה ונפילתה של תנועת העבודה הציונית.

יותר מהכול, מומחשת הטרגדיה בתיאור ההחלטות מרקיעות השחקים שלהקיבוץ המאוחד“, החלטות הקוראות להקמתם המידית של מאות קיבוצים, ביחד עם אוזלת יד מוחלטת במעשה ההתיישבותי. אורי מתאר את מנהיגות הקיבוץ המאוחד שנשקף לה עבר גדולבהקמת תנועות נוער חלוציות בגולה ובארץ, גיוס אלפי חלוצים להקמת עשרות רבות של קיבוצים. כעת, ההנהגה הזאת, בגיל העמידה, קוראת בקול גדול: “אל נאחר רגע נכסף!” והקול מהדהד בחלל ריק, כשאף אחד לא קם

כאן עליי לבצע גילוי נאות. אורי הייטנר הוא חבר ומאחורינו עשרות שנים של חברות, שותפות, עשייה וגם חילוקי דעות. אורי כתב להפליא את הביוגרפיה שלי בהקשר הגולני. עכשיו, אחרי דברים אלה, אני יכול לכתוב באופן חופשי דברי הערכה וגם ביקורת.

ספרו של אורי הוא מחקר מעולה וחשוב, שנקרא ברצף ועניין, תוך תיאור נאמן של מהלך העובדות, אך הוא מותיר אחריו גם שאלה גדולה.

מותה של תנועה

הספר מסתפק בקטע זמן קצר של השנה וחצי הראשונות של ההתיישבות בגולן, תקופה שאינה מספיקה להתמודדות עם השאלה הגדולה: מה קרה לתנועה ולתנועות שעמדו בראש הציונות, בנו מאות יישובים, ניצחו במלחמת השחרור והקימו את המדינה? המנהיגים שכשלו היו ברובם אותם המנהיגים של העבר המזהיר.

למרות כמה משפטים בהקדמה, הספר אינו מתמודד עם הנושא הגדול – “מותה של תנועה“. הוא מביא בנאמנות עובדות המרמזות לתשובה, בעיקר כאשר אנחנו יודעים את שהתרחש, מאז 1969 ועד לימינו. אביא בקיצור שבקיצור עובדות המצביעות, חלקית על התשובות לשאלה, כמובן לדעתי.

משבר הקיבוצים לא החל ב-1967. כבר מראשית שנות החמישים, סבלו הקיבוצים ממחסור בכוח אדם ומעזיבות מאסיביות של בוגרי תנועות הנוער ובני הקיבוצים. היאחזויות הנחל היו דרך להקמת קיבוצים עם כוח אדם של חיילים בשירות חובה. בהתיישבות בגולן, לא היה מחסור בכוח אדם, בתנועת המושבים, כפי שמתואר בספרו של אורי. רבים ממייסדי המושבים בגולן היו עוזבי קיבוצים. משמעותי הוא ששתי הדמויות המרכזיות של ההתיישבות המושבית בגולן הם איתן ליס ודני קריצמן, שניהם דור שני של מיסדי קיבוצים, דגניה ואפיקים. היום, לאחר ההפרטה, ולאחר הקמת ההרחבות הקהילתיות, צובאים מאות ואלפים על הכניסה לקיבוצים, בכלל וגם לקיבוצי הגולן, תוך נכונות לבנות בקיבוצים את ביתם, על חשבונם.

עדיין ניתן לחקור ולכתוב את תולדות הגולן העברי בעזרת שתי עובדות: זכינו שהוקם בזמנו ארכיון הגולן, שבו נשמר מרבית החומר הרלוונטי וזכינו בכישרון וביכולות של אורי הייטנר. הגולן, על מוסדותיו, צריך להטיל על אורי את הפרויקט הגדול

בהקדמה, מצביע אורי, בצדק, על העובדה שהאירוע ההיסטורי של צירוף הגולן למדינת ישראל לא זכה עד היום למחקר ראוי, עובדה מדאיגה לנוכח גילם, בריאותם וזיכרונם של המייסדים. בכל זאת, עדיין ניתן לחקור ולכתוב את תולדות הגולן העברי בעזרת שתי עובדות: זכינו שהוקם בזמנו ארכיון הגולן, שבו נשמר מרבית החומר הרלוונטי וזכינו בכישרון וביכולות של אורי הייטנר.

בצדק, מרבים לצטט את יגאל אלון: “עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל“.

הגולן, על מוסדותיו, צריך להטיל על אורי את הפרויקט הגדול, (לדעתי, עבודה של מספר שנים) של כתיבת ספר תולדות הקמת הגולן הישראלי על יישוביו, מהבחינה הפוליטית, ההתיישבותית והאנושית.

אנחנו חייבים זאת לבנינו, לנכדינו ולדורות הבאים.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?