פורים (לא) רק פעם בשנה – סגן יאיר זנד

חיילי פלגת ההכשרות של פלוגת הסיור בחטיבה 7, חוד החנית של החטיבה, בפיקודו של סגן יאיר זנד, משתמשים באמצעי הסוואה לקיום משימותיהם. כך הם מתחפשים לאורך כל ימות השנה, למרות שפורים מתקיים רק השבוע. ראיון חגיגי לחג הפורים


 

בשבוע שעבר הסתיים מסלול פלס”ר של צוות “לדני”, הצוות הבוגר מבין שניים עליהם מפקד סגן יאיר זנד. כעת הפלס”ר מגיע לגולן לתקופת אימון. סגן יאיר זנד, בן 24, מספר לנו כי נולד בקשת וגר שם כל חייו. על הקשר המאוחר שלו לצבא הוא מסביר, “התגייסתי מאוחר בגלל שלמדתי בישיבה תיכונית במצפה רמון, שאורכת יותר שנים מאשר לימודים בתיכון חילוני. למעשה, למדתי לכל אורך התבגרותי בבתי ספר דתיים וחזרתי בשאלה לפני הצבא, היחיד מהמשפחה. רציתי להתגייס לפלוגת הסיור ברגע שקיבלתי צו גיוס לחיל השריון. מבחינתי זו הפלוגה שחשבתי שהכי טוב להיות בה, ואני עדיין חושב ככה”.

כיום הוא משרת כמפקד פלגת ההכשרות של פלוגת הסיור בחטיבה 7, חטיבת השריון. פלוגה זו מאופיינת בשימוש רב באמצעי הסוואה, ולדבריו של סגן יאיר “הסוואה זה אחד הדברים הכי חשובים בפלס”ר. אלה החיילים שנכנסים ראשונים מכוחות השריון, וצריכים להיטמע בשטח, להידמות לסביבה שנמצאים בה ולדברים שנמצאים לידם”.

כיצד מתאמנים בכדי להשיג את המיומנות הנדרשת לכך?

“יש שבועות מיועדים לזה שבהם אתה לומד להתאים את עצמך לשטח. אם מתאמנים על המתאר הצפוני והיותר ירוק, מתחפשים לעץ. אם נמצאים באזור שהוא פחות מיוער, מתחפשים לשיח, ואם מתאמנים על המתאר הדרומי שבאזור עזה, יוצרים עמדות חול. קיימים שבועות רבים כאלו. בתרגילים האלה יש כוח שמדמה את האויב, והוא צריך ללכת לחפש את הצוות שנטמע בשטח. כל צוות שנתפס, צריך לדלג לעמדה אחרת. זה ממש דומה למחבואים, אבל מתעסק בדבר האמיתי. עם הזמן הצוותים לומדים לבנות עמדות שיסוו אותם בצורה המיטבית”. לא סתם מבצעים אימונים רבים במיומנות ההסוואה, אלא כי “בסופו של דבר היתרון של צוות שנכנס לשטח מול אויב, הוא היכולת שלא יראו אותו ושייטמע בסביבה”, אומר סגן יאיר.

“אפשר לראות את ההוכחה לכך בעקבות השתתפותנו במבצע ‘צוק איתן, כאשר נכנסנו לעזה. חיילי הפלס”ר היו בעמדות הסוואה בתוך בתים וכיוונו טנקים, טילים נגד טנקים ועוד על מחבלים שזיהו. ראינו את המחבלים דרך משקפת ממרחק שיכול להיות בין מאות מטרים לקילומטרים, והם לא ראו אותנו. כתוצאה מההסוואה המיומנת, פגענו ביותר משלושים מחבלים ע”י הכוונת האש”.

אין ספק כי ההכשרות אותן עוברים חיילי הפלס”ר מביאות לביטחון תושבי המדינה. אם תראו במקרה חייל עם צבוע פנים גם כשפורים עוד לא הגיע, תדעו למה הוא החליט פתאום להתחפש סתם ככה.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?