נוזלים באוזניים

הסיבה הנפוצה ביותר לליקוי שמיעה בילדים הנה הצטברות נוזלים באוזניים. השמיעה של הילד נפגעת וירידה בשמיעה לאורך זמן עלולה לגרום לקושי באינטראקציה חברתית ולדלקות חוזרות

אם גם לכם קורה שאתם קוראים לילדכם והוא לא משיב – ולא כי הוא מתעלם מכם או “תקוע” במסך – או שהוא עונה “מה?” לעתים קרובות, אולי גם הוא סובל מנוזלים באוזניים…

הסיבה הנפוצה ביותר לליקוי שמיעה בילדים הנה הצטברות נוזלים באוזניים. כאשר יש נוזלים באוזניים השמיעה של הילד נפגעת, ירידה בשמיעה לאורך זמן עלולה לגרום לקושי באינטראקציה חברתית, לעיכוב בהתפתחות הדיבור ובהתפתחות הילד באופן כללי. בנוסף, הצטברות נוזלים לאורך זמן מהווה קרקע פורה להתרבות חיידקים ולהתפתחות דלקות אוזניים. 

קצת אנטומיה…

האוזן התיכונה נמצאת מאחורי עור התוף. עור התוף נע בתגובה לקול ומעביר את גלי הקול לעצמות השמע ומשם לשבלול. הקול מגיע לשבלול ומשם, באמצעות עצבי השמיעה, למוח. 

דרכי הנשימה וחלל האוזן התיכונה מצופים בשכבה של תאים המפרישים נוזל באופן קבוע. באופן רגיל, הנוזל אינו מצטבר באוזן, אלא מנוקז אל האף. כאשר יש ייצור מוגבר, או כאשר הצינור מנקז בקצב אטי מדי, האזור שמאחורי עור התוף יתמלא בנוזל, עור התוף לא יוכל לנוע וגלי הקול לא יעברו כראוי. 

למה זה קורה?

בדרך כלל, הצטננות, או אלרגיה, יגרמו לגודש בריריות האף והאוזן. הנוזלים יופרשו ולא יתנקזו, אלא יצטברו באוזן. גם שקד שלישי עשוי לגרום לכך – השקד גדל וחוסם את תעלת הניקוז. 

נהוג לחשוב שרחצה בבריכה עלולה לגרום לנוזלים באוזניים, מפני שמים חודרים פנימה לתוך האוזן. למעשה, מים אינם יכולים להגיע מבחוץ לאוזן התיכונה, אך כן ניתן להצטנן בבריכה (במיוחד אם נכנסים רטובים לאוטו, למזגן קר) ואז האוזניים מפרישות נוזלים באופן מוגבר. 

הטיפול המערבי

הטיפול המקובל למצב הוא ניתוח כפתורים. בניתוח זה, מחוררים את עור התוף ומחדירים צינורית אוורור, אשר תפקידה לנקז את הנוזלים מהאוזן התיכונה, במקום דרך האף, דרך האוזן עצמה. הניתוח איננו ארוך וכולל הרדמה מלאה. לעתים קרובות, הצינורית נופלת ויש לחזור על הניתוח שוב וכבר פגשתי פעוט בן שנתיים וחצי שעבר כבר שלושה ניתוחים כאלה. אליי הוא הגיע על מנת למנוע את הרביעי.

הטיפול ברפואה הסינית

אני אולי משוחדת, אבל מבחינתי, ניתוח הוא אופציה אחרונה בהחלט. המחשבה להרדים ילד קטן בהרדמה מלאה, לניתוח שאולי הוא יצטרך לעבור שוב (ושוב…) לא קוסמת לי במיוחד. אז מה כן?

המטרה ברפואה הסינית תהיה לייבש את הנוזלים הקיימים ולמנוע הישנות של מצב כזה בעתיד. 

הטיפול יכלול:

1. דיקור – אני אבחר נקודות המטפלות בעודף נוזלים ומסייעות לסירקולציה באזור האוזן. נקודות אלו ממוקמות גם ליד האוזן, אך בעיקר ביד וברגל. 

2. צמחי מרפא סיניים – צמחים אשר מייבשים נוזלים ומחזקים את פעילות מערכות הגוף על מנת למנוע מצב כזה להבא.

3. תזונה – המעטה במזון המייצר לחות כגון מוצרי חלב וגלידות והעדפה של מזון המחזק ומייצב – בטטות וירקות כתומים, גריסי פנינה וגם אורז לבן בסמטי. 

סיפור מקרה:

ל’ הגיעה לטיפול, כאשר הייתה בת שנתיים, מועמדת לניתוח כפתורים. ל’ נולדה חירשת באוזן אחת, בשל וירוס בו חלתה האם במהלך ההיריון. האוזן הבריאה של ל’ הייתה מלאה בנוזלים, כך שהשמיעה שלה הייתה לקויה מאוד. ל’ לא דיברה כלל, וההתפתחות החברתית והקוגניטיבית שלה הייתה חסרה מאוד. ל’ הגיעה לטיפול במשך כחודשיים, פעם בשבועיים וטופלה בדיקור סיני ותמצית של צמחי מרפא סיניים ברקיחה אישית. בתום הטיפול, ל’ כבר אמרה משפטים של שתי מילים וגם הגננת הרעיפה מחמאות של ההתקדמות שלה. 

לא בטוחים אם לנתח? מוזמנים להתייעץ אתי. 

הרבה בריאות, קרן

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?