נגה בן ענת איתנה כמים

נגה בן ענת ממעלה גמלא עוסקת בהידרותרפיה ובספורט טיפולי, ומרכזת את קורסי ההידרותרפיה במכללת אוהלו. מלבד זאת, ענת היא האישה שמאחורי הפרויקט “איתנות כצוק”, שנועד לתמוך בנשים ואימהות לחיילים ששירתו במבצע “צוק איתן”


 

“איתנות כצוק”, כך נקרא פרויקט חדש שנועד לתמוך בנשים ואימהות לחיילים ששירתו במבצע “צוק איתן”. מי שעומדת מאחורי היוזמה, היא נגה בן ענת ה”אורחת בשישי” שלנו להפעם, שמתמחה בטיפולי הידרותרפיה.

נגה הגיעה מתל עדשים לגולן בחורף 80 בעקבות השירות הצבאי וכיום, היא ובעלה שוקי חיים במעלה גמלא, הורים לחמישה בנים וזוכים לנחת מארבעה נכדים. בתור ילדה, נהנתה נגה גם מאתלטיקה אך בחרה להתמקד בענף השחייה, עד שהגיעה לנבחרת ישראל כשחיינית. בגיל 21 החליטה לפרוש מהתחום התחרותי ופנתה ללימודי אימון בווינגייט. בשנותיה הראשונות בגולן, לימדה שחייה בחופי הכנרת ובבריכה של מושב רמות.

איך הגעת מהתחום התחרותי לעולם הטיפולים במים?

בשנת 92, יצאנו לשליחות בחו”ל ברומניה ובדנמרק שם התנדבתי בבריכה טיפולית. נדבקתי בחיידק השחייה הטיפולית ובארץ השלמתי לימודי שיקום, ספורט טיפולי והידרותרפיה. בשנת 98, פתחתי את המרכז שלנו הכולל ארבע בקתות אירוח לנכים ובריכה טיפולית ומ-2006 הפכתי לרכזת של קורסי ההידרותרפיה במכללת אוהלו.

אילו טיפולים את מציעה בבריכה הטיפולית של מרכז נגה?

במרכז מתקיימים טיפולי הידרותרפיה לאנשים שעברו אירוע מוחי, ניתוחים, בעיות גב או שברים. אנחנו מעבירים קורס שחייה טיפולית לילדים עם צרכים מיוחדים – מבעיות אורטופדיות ועד בעיות התנהגות או לקויות קשב. יש שיתוף פעולה עם הגנים הטיפוליים בקצרין ובמועצה האזורית שבו אני נעזרת בעשרים מתנדבים מהקהילה. במקביל, יחד עם מרכז מיט”ר, אנחנו מובילים כבר שמונה שנים את פרויקט “מצמיד” המיועד למבוגרים בגילאי 30-60 שחוו תאונה או מחלה באמצע החיים ומגיעים למפגש שבועי. פרויקט נוסף הוא עם אולפנת נוב, שבו הבנות מגיעות לשעה עיונית בנושא יסודות ההידרותרפיה ולאחר מכן מסייעות בהתנדבות בשיעורים הטיפוליים.

מהם יתרונות הטיפול במים בהשוואה לסוגי טיפול אחרים?

מים הם מימד שיש לו יתרונות עצומים על פני היבשה. כוח הציפה לעומת כוח הכובד, מוריד לחץ מהמפרקים כי אין עומס עליהם. המים החמים מרככים ומפחיתים כאב, ובנוסף – מערבולות והתנגדות מים חוסכות שימוש במכשירים, כי ניתן להשוות את ההליכה במים להליכה עם משקולות. אנחנו ממנפים את ההידרודינמיקה לטובת הטיפול, אבל כל מקרה לגופו – יש כאלו שהטיפול לא משפיע כלל ויש כאלו שהדבר עושה פלאים עבורם.

מה הוביל אותך ליזום את הפרויקט “איתנות כצוק”?

זה תהליך שהוא מאוד טבעי עבורי. במבצע האחרון “רק” שניים מילדיי היו בעזה, אך ב”עמוד ענן” חצי מהמשפחה כולל בעלי נלחמה, אז אני מכירה מקרוב את המצוקות כאישה ואמא. יחד עם הצוות שלי הכולל שש מדריכות מהגולן והגליל, קיימנו כבר שני ערבים של טיפולים לאימהות ונשים לחיילים. לאחר מכן, נשארתי בקשר עם הנשים ואז החלטתי להקים קבוצה קבועה של כעשר נשים, כדי שאף אחת לא תעמוד לבד מול הקושי. בכוונתי לשלב שם את שיטת הג’אהרה שמעניקה חוויה בלתי נשכחת של ריחוף וציפה מרגיעה במים חמימים, כי אני מאוד מאמינה בקסם המרגיע שלה.

מה קורה במהלך המפגש וכיצד זה עשוי להועיל מבחינה מנטלית לנשים שיגיעו?

קודם כל, אני מעבירה את הסדנה יחד עם מנחת הקבוצות מחד-נס, עדנה טמיר ממרכז מיט”ר. אנחנו פותחות ב”שעה יבשה” שבה באופן מובנה ההכוונה היא לשיח פתוח, כדי לשתף ולהעלות נושאים מתוך חווית ההתמודדות. אחר כך נרד לבריכה לפעילות אירובית, כדי להשתחרר ולעשות מצב רוח טוב ואז נסיים בפעילויות סביב איזון והרפיה.

 

אילו מקרי החלמה יוצאי דופן זכורים לך במיוחד?

יש המון. לפעמים מגיעות נשים אחרי תקיפה מינית שבהתחלה לא מסכימות להיכנס למים ולאחר התהליך שכולל גם את שיטת הג’הארה, זה נגמר מבחינתן בחדווה גדולה והצלחה מבחינתנו. הכי מספק זה לראות מבוגרים בגילאי 50-60 שסבלו מפחד מים כל חייהם, מגיעים אלינו ופתאום מתחילים לשחות – נפתח להם עולם חדש לגמרי.

מה נותנת לך באופן אישי העבודה במרכז הטיפולי?

יכולתי לעזור ולהקל על סבלו של אדם הם המהות לכל עבודתי. אמונתי העמוקה בכוחם העצום של המים היא שנותנת בידי כלי רב עוצמה. העבודה נותנת לי סיפוק רב.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?