מסתערים למטרה

השבוע התקיים קורס סע”ר בשיתוף פעולה בין הצבא ובין תושבי המועצה האזורית גולן והרשות המקומית קצרין. על הפרטים, רס”ן רועי (כמיסה) רז, קצין ההגנה המרחבית באוגדת בשן, האמון על הקשר בין כוחות הצבא לתושבים, בראיון ל”שישי בגולן”


 

קורס סע”ר, שפירושו סיוע עצמאי ראשוני, מלמד כיצד מתפעלים האזרחים בעצמם אירוע בו הם נדרשים לכנס ולסייע לנפגעים כתוצאה מאירוע הרס. האירועים כוללים תופעות טבע, כדוגמת רעידת אדמה, וגם אירועים הנגרמים ע”י ידי אדם, כמו נפילת טילים.

על שיתוף הפעולה שהתקיים במהלך הקורס ועודנו מתקיים מחוצה לו, מעיד רס”ן רז “יש שיתוף פעולה בין הרשויות ובין כוחות הצבא המקומיים, לחלוטין מגיע מצידם רצון לעזור אחד לשני ולחזק עמנו את הקשר. אנחנו נותנים לזה להתקיים באמצעות קורסים שכאלה שבין היתר נועדו לחזק את הקשר”.

רס”ן רועי (כמיסה) רז, בן 35 נשוי פלוס שלושה, התחיל את דרכו הצבאית בחטיבת גולני, כלוחם ולאחר מכן כמפקד. היה למפקד פלוגה בגדוד 12 במלחמת לבנון השנייה, קצין אגף מטה של עוצבת הגולן, וסמג”ד בבית ספר למפקדי כיתות. בין לבין התפקידים עסק בלימודים לתואר ראשון והגיע לתפקידו הנוכחי כקצין ההגנה המרחבית של אוגדת בשן עם הקמת האוגדה.

לתפקיד שלו חשיבות רבה, “התפקיד שלי כקצין הגמ”ר הוא להוות כגורם המקשר בין המרחב האזרחי ברמת הגולן, לפעילות הצבאית שמתקיימת באזור. אני עוסק בקשר עם הרשויות והיישובים, הכנת המרחב האזרחי לחירום. כל העבודה נעשית בשיתוף פעולה עם קצין ההגמ”ר של עוצבת הגולן ובתיאום מלא מולו. הקשר לתושבים בא לידי ביטוי במהלך תרגילים כמו קורס הסע”ר הנוכחי, השתלמויות עונתיות ועוד. כאשר נערכים למצב של כוננות מוגברת, אנו רוצים לאפשר לילדים להמשיך ללמוד בבית הספר, ולחקלאים להמשיך לעבוד ‘עד קצה תלם המחרשה’, גם אם זה נושק לקו הגבול. בכל עת אנו נערכים ומוכנים לכל תרחיש”.

“בשנה האחרונה עבדנו קשה על בניית הכוחות הלוחמים בשיתוף עם המועצה וההתיישבות. אני מאמין כי כשאדם לומד ומתרגל מראש מה נדרש לעשות במקרים קיצוניים, הוא מקבל יותר תחושת ביטחון.” על הקורס הוא מספר כי “זהו הראשון מתוך שלושה שמתקיימים בכל שנה. קורס זה נועד להכשיר את מערך המתנדבים לטפל באירוע של חילוץ נפגעים. הקורס כולל הרצאות ורקע תיאורטי אותם מעבירים שלושה גורמים – פיקוד העורף, מד”א וכיבוי והצלה. היום השלישי נועד ליישום החומר בשטח, כלומר כל החבר’ה שעברו את הקורס עם צוות ההדרכה של פיקוד העורף יורדים לאתר ההרס בפיקוד ומתמודדים עם דילמות פינוי מקצועיות.

“התועלת שהקורס מביא זה היא קודם כל הגדלת מערך המתנדבים של הרשות, וכל מתנדב הרי שמבורך. בנוסף לכך הקורס מביא לחיזוק היכולות העצמאיות של האנשים בחירום. אני יכול להגיד שבסופת השלגים האחרונה פעלנו בשיתוף פעולה עם הרשויות כדי לאפשר המשך שגרת חיים רגילה אחת המשתתפות שעברה את הקורס, השתמשה בציוד חילוץ כדי לשמור על רציפות תפקודית מפני חסימות של צירים ועצים שעמדו ליפול. כך גם השתמשה בידע שלמדה וגם עזרה לסביבה וכולם הרוויחו”, מרחיב.

רס”ן רז מסיים באווירה אופטימית, “סך הכל אנחנו כצבא מאוד מעורבים בכל ההשתנות בגבול הסורי ברמת הגולן, והתקופה האחרונה הביאה אותנו לחיבור עם האוכלוסייה והרשויות בכל הקשור למוכנות לחירום. אני חושב ששיתוף הפעולה פורה מתמיד. קיימת רוח התנדבות מאוד מיוחדת שמאפיינת את תושבי הגולן וחשוב שנמשיך לפתח את זה.

“אני רוצה לנצל את ההזדמנות לברך את כל תושבי הגולן ואת כוחות הביטחון שמגנים על התושבים. וכמובן, להזמין את כל עם ישראל לבקר וטייל בגולן. יש שמורות ומקומות מדהימים לטייל בהם בחבל ארץ מאוד מיוחד שמשלב היסטוריה והווה. אולי גם עתיד”, אומר בחיוך.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?