לפיכך נתכנסנו

מנחם בגין לא הוזמן לחתום על מגילת העצמאות. איש לא הוזמן. על המגילה, חתומים רק מי שהרכיבו את “מועצת העם”, לימים הפרלמנט הזמני, עד הבחירות. בגין לא היה חבר בפורום זה

במאמרו בגיליון ערב יום העצמאות, תהה שמואל לוין מדוע מנחם בגין לא חתם על מגילת העצמאות. הסברו הוא שבגין לא הוזמן בשל המחלוקת והיריבות החריפה בין בן גוריון לבינו. המסר של המאמר, הוא שנעשה עוול לבגין, באי הזמנתו.

בגין אכן אינו חתום על המגילה. אכן, הייתה יריבות חריפה, וזאת בלשון המעטה, בין בן גוריון ובגין ובין מחנותיהם; לא יריבות – שנאה והיא הייתה הדדית; היא לא הייתה מנת חלקו של צד אחד במחלוקת.

מועצת העם הוקמה בידי ההנהלה הציונית, כדי להיות הפרלמנט של המדינה בדרך, שיהפוך עם הקמתה לפרלמנט הזמני, עד הבחירות הראשונות – מועצת המדינה הזמנית. המועצה הורכבה מנציגי מפלגות, על פי גודלן במוסדות היישוב

אבל אין כל קשר בין עובדה זו לבין אי חתימתו של בגין על המגילה.

עד יום הקמת המדינה, בגין לא עמד בראש מפלגה פוליטית, אלא היה מפקד מחתרת. האם מפקדי מחתרות אחרים חתמו על מגילת העצמאות? בין החותמים, לא נמצא את מפקד הפלמ”ח, יגאל אלון, את מייסד הפלמ”ח, יצחק שדה, את רמטכ”ל ההגנה, יעקב דורי ולא את הרמ”א – ראש המטה הארצי של “ההגנה”, מעין מפקדה העליון, ישראל גלילי. בניגוד לבגין, הם עמדו בראש הארגון שהיה כפוף להנהגת היישוב וסר למרותה ואף הם אינם חתומים על המגילה. קל וחומר, מנחם בגין, שפיקד על האצ”ל, ארגון שלא סר למרותה של הנהגת היישוב (אגב, בניגוד לדבריו של לוין, בגין פיקד על האצ”ל החל בשנת 1943 ולא מ-1938).

למה בגין לא הוזמן לחתום על המגילה? כי אף אחד לא הוזמן לחתום על המגילה. המגילה לא נחתמה בידי רשימת מוזמנים, אלא בידי פורום סטטוטורי, הפרלמנט של היישוב.

כך נכתב במגילה: “לפיכך נתכנסנו, אנו חברי מועצת העם…”. מדוע בגין לא חתם על מגילת העצמאות? כי הוא לא היה חבר במועצת העם. פשוט מאוד.

מועצת העם הוקמה בידי ההנהלה הציונית, קצת יותר מחודש לפני הקמת המדינה, כדי להיות הפרלמנט של המדינה בדרך, שיהפוך עם הקמתה לפרלמנט הזמני, עד הבחירות הראשונות – מועצת המדינה הזמנית.

מועצת העם הורכבה מנציגי מפלגות, על פי גודלן במוסדות היישוב. היה בה ייצוג של כל הזרמים ביישוב, מהרוויזיוניסטים (המפלגה שבגין והאצ”ל היו מזוהים עמה) ועד הקומוניסטים, מהשומר הצעיר ועד אגודת ישראל. חברי מועצת העם הם האנשים שחתמו על המגילה. גם חיים ויצמן, נשיא המדינה הראשון, שלא היה חבר במועצת העם, לא חתם על המגילה.

למחרת הקמת המדינה, הכריז בגין על הקמת מפלגתו, תנועת “החירות”, שלימים הייתה המרכיב הדומיננטי ב”ליכוד”. הוא התמודד בראשה בבחירות לכנסת הראשונה וזכה ב-14 מנדטים. שבע פעמים התמודד ונשאר באופוזיציה ופעמיים התמודד וניצח. 34 שנים הוא כיהן בבית הנבחרים של ישראל. אולם במועצת העם הוא לא כיהן, לכן לא היה בין החותמים על מגילת העצמאות.

מן הראוי שנקפיד על האמת ההיסטורית, ולא נשתמש בחלקי עובדות ככלי לניגוח פוליטי.

 

 

 

אפריל 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
אירועים שיתקיימו ב 1st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 4th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 10th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 17th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 20th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 23rd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?