כבר מזמן לא רק שוקלים ורושמים תפריטים

סוכרת? יתר לחץ דם? שומנים בדם? עודף משקל? לרגל שבוע התזונה והתזונאי הלאומי, ריאיון עם רפי שטקלר, תזונאי ב”כללית”. דיאטה? לא מה שחשבתם


עבור לא מעט אנשים, המילה תזונאי נקשרת באופן אוטומטי לדיאטה. האמת היא שכיום מדובר במקצוע שיש בו הרבה מעבר להכנת תפריטים ושקילות. לרגל שבוע התזונה והתזונאי הלאומי, ישבנו לשיחת אחד על אחד עם רפי שטקלר, תזונאי ב”כללית”, מחוז הצפון.

רפי, יליד קריית חיים וכיום תושב קיבוץ גונן שבגליל העליון, הגיע לתחום מדעי התזונה לאחר ששרת מספר שנים כקצין בצבא קבע, בתחום מקצועי אחר לגמרי – הנדסת מכונות.

רפי: “כשהשתחררתי מהצבא, הלכתי עם הלב ללימודי מדעי התזונה ובחרתי, לשמחתי ולמזלי, במכללת תל-חי. אפשר להגיד שהתאהבתי בלימודים ובמקום, מה שגרם לי להישאר בגליל ולהקים כאן משפחה. אני יכול לומר שגם אחרי 20 שנה, אני עדיין שמח שהשכלתי לבחור במקצוע הזה. קשה לי לראות את עצמי עוסק במשהו אחר”.

בעצם, מאז שהתחיל רפי ללמוד, לפני 20 שנה בדיוק, הוא לא ממש הפסיק ובימים אלו, הוא משלים דוקטורט (PhD) ברפואה. במהלך דרכו, צבר מיומנויות נוספות הקשורות לקידום אורח חיים בריא והיום הוא אף נוטל חלק פעיל בהכשרת הדור הבא של התזונאים.

“כשהתחלתי את דרכי בתחום, הייתה התעניינות גוברת באימוני כושר ובטיפוח אורח חיים בריא ואכן, במשך השנים הראשונות לעיסוקי במקצוע, עוד כסטודנט לתואר ראשון, הקמתי מועדון כושר בקריית שמונה והמשכתי להחזיק בו כשבע שנים, לצד עבודתי ב’שירותי בריאות כללית’. לאחר מכירת העסק, נרשמתי מיד ללימודי תואר שני בביוטכנולוגיה, אף הם במכללת תל-חי, כאשר נושא המחקר היה השפעת השעון הביולוגי היממתי על השמנה. במקביל, התחלתי להרצות במכללה בחוג לתזונה, המכשיר את הדור הבא של הדיאטנים והדיאטניות ואני עושה זאת כבר עשר שנים ללא הפסקה”.

מה אתה הכי אוהב בעבודתך?

“ראשית, העבודה עם אנשים היא ככל הנראה הבחירה הנכונה עבורי, אך מעבר לכך אני מרגיש סיפוק רב מעצם העובדה שאני עוזר למטופלים לשפר את מצב בריאותם. לצערי, אני יודע היטב כיצד מחלות מטבוליות כמו סוכרת, יתר לחץ דם ושומנים בדם, יכולות להסתבך, לפגוע משמעותית באיכות החיים ולקצר את חייהם של יקירינו. בעבודתי, אני ממש יכול לראות את השינוי לטובה במצב בריאותם של המטופלים ואני יודע כמה סבל נמנע מהם ומקרוביהם, גם אם הם עצמם לא מודעים לכך”.

בין רעב לשובע

מה אתה אומר לכל אלה שלא מצליחים לרדת במשקל, רגע לפני שהם מתייאשים?

רפי: “אישית, אני מאמין שכמעט כל אדם, אם רק יבחר בכך, יכול להיטיב עם גופו ובריאותו, בתנאי שיקבל את הליווי הנכון. זה אומר לקבל ידע מגורם מקצועי, שמכיר היטב את כל הגישות ומעודכן בכל החידושים, ובכך חוסך תסכול רב מניסיונות סרק לשינויים הדרושים. למרבה הצער, ישנם בחוץ אנשי מקצוע שאינם בעלי הכשרה המתאימה לייעוץ תזונתי ובכך גורמים להטעיית הציבור. במקרים רבים, מציפים את האוכלוסייה במיתוסים שאינם מוכחים מדעית, במקרה הטוב ואף גורמים לנזק, במקרה הגרוע. בוודאי שיקומו אנשים שחוו זאת, או שמניחים כי מפגש עם דיאטן/דיאטנית הנו אירוע מיותר שבו סופרים לך כמה קלוריות עליך לאכול, זאת בניתוק מוחלט מהמציאות שבה אנו מוקפים בשפע רב כל כך של מזון”.

אז איך בכל זאת מתמודדים כיום עם ויסות הרעב מול כל השפע הזה?

“אין ספק כי ויסות הרעב והשובע שלנו אינו מותאם לשפע המזון המקיף אותנו ולכן מושקעים מאמצים מדעיים רבים במציאת דרך לוויסות הרעב ובשנים האחרונות, אנו עדים אף להופעתן של מספר תרופות המסייעות בכך. חשוב לדעת שתרופות אינן האמצעי היחיד להשפעה על כמות המזון ותדירות האכילה וישנם כיווני מחקר נוספים. כמו כן, יש לציין כי התרופות עדיין אינן מושלמות ובאופן חד-משמעי אינן יעילות למי שלא יירתם וירתום את סביבתו לשינויים הנדרשים בהתנהלות הבית בכל הנוגע לאוכל, גם כשמדובר במנהגים, מסורת וכדומה”.

רפי שטקלר הנו אחד מתוך צוות היחידה לתזונה קלינית של “כללית”, מחוז הצפון, המונה 41 תזונאיות ותזונאים, שמעניקים טיפול לבני כל הגילאים ולמטופלים בכל מצב רפואי. בין חברי הצוות – דוקטור בתחום השינה (דום נשימה חסימתי), דוקטורנט שחוקר מיקרוביום ו- ADHD (רפי), חברה בוועדת האתיקה לסוגיות הקשורות בדיאטטיקה ודיאטנית המאשרת תכשירי מזון, או מציעה חלופות. עובדי היחידה אף מבצעים ביקורי בית וסדנאות לקידום בריאות וחלקם עובדים במרפאה רב-מקצועית ומתמחים בסוכרת, נפרולוגיה, בריאטריה וילדים.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?