יש אי שם

תל אור – השכונה היהודית מעבר לנהר

לצורך בניית תחנת החשמל בנהריים, והפעלתה השוטפת, נצרך רוטנברג להביא פועלים מקצועיים שישהו במקום זמן ממושך והיה צריך לספק פתרון גם למשפחותיהם. כך קמה שכונה בצדו המזרחי של הנהר, שקיבלה את השם “תל אור”

 


אביתר ליכטמן, “קשת יהונתן”

כמה פעמים יצא לכם לקפוץ לסיור ממזרח לנהר הירדן, בחלק שמדרום לגולן ואפילו בלי ויזה ומעברי גבול? כנראה שלא הרבה… והאם הכרתם את השכונה היהודית היחידה ממזרח לירדן, בתקופה שלפני קום המדינה? זה הזמן לביקור מדהים ונדיר בשרידי שכונת “תל אור”, כיום בשטחה של ירדן.

איך הכול מתחיל? בסוף שנות ה-20′, מקים ה”זקן מנהריים”, פנחס רוטנברג, את תחנת החשמל, במקום מפגשם של שני הנהרות הגדולים, הירדן והירמוך. מכאן גם מוענק לו שמו – “נהריים”. התחנה ההידרואלקטרית הופעלה באנרגיה שנוצרה על ידי נפילת המים מגובה, בעזרת הקמת סכר על הירמוך, לפני מפגשו עם הירדן. לצורך ויסות המים, נבנה גם סכר דגניה, עליו כתבנו בעבר, שבעזרתו שלטו בכמויות המים הזורמות מהכנרת אל הירדן הדרומי.

לצורך בניית התחנה והפעלתה השוטפת, נצרך רוטנברג להביא פועלים מקצועיים שישהו במקום זמן ממושך והיה צריך לספק פתרון גם למשפחותיהם. צורך זה הוביל להקמת שכונה בצדו המזרחי של הנהר, שקיבלה את השם “תל אור”, שנגזר מהעיסוק באש ואנרגיה בתחנה.

מעבר לצורך הפרקטי במבנים עבור העובדים ומשפחותיהם, מאחורי רעיון הקמת השכונה עמד גם הרצון הציוני לסמן את הגבול כמה שיותר מזרחה, לקראת החלטות שצפו כי יגיעו בהמשך ויעסקו בנושא גבולות המדינה היהודית שתקום.

בשכונה, הוקם גם בית ספר עבור ילדי העובדים, שבראשו עמד המחנך והסופר, יוסף חנני. לצד בית הספר, הוקמו גם גן ילדים ומרפאה, בה דאגו לספק לעובדים, שעבדו בתנאי חום קשים, מינרלים למניעת תשישות והתייבשות.

היישוב הלך ופרח, עד לימים שבסמוך להכרזת העצמאות. מוסדות ההנהגה בישראל החליטו בתחילה לפנות את הנשים והילדים ולהשאיר כוח חיוני להמשך תפעול תחנת הכוח. בהמשך, התפנו מהמקום גם אנשי ה”הגנה”. בשלב מסוים, פרצו אליו אנשי הצבא העיראקי שהגיעו דרך ירדן ולקחו בשבי את העובדים שנמצאו במקום. הם הושמו במחנות שבויים יחד עם שבויים נוספים מרחבי הארץ (אנשי הרובע היהודי, גוש עציון ועוד), והוחזרו כעבור כתשעה חודשים. במהלך תקופה זו, נשדד המקום ונחרב על ידי הלגיון הירדני.

מפעל החשמל נסגר והשכונה לא הוקמה שוב. דגם של המפעל ופעולותיו הוקם עשרות שנים לאחר מכן, ממערב לירדן.

השבוע, במסגרת כנס “עבר הירדן ה-1”, הגיעו כ-150 משתתפים לשמוע הרצאות מרתקות מפי טובי המרצים. הנושא המרכזי של הכנס היה הירמוך. שיא הכנס היה סיור נדיר והיסטורי אל אתר נהריים וביקור בתחנת הרכבת הישנה. בנוסף, נסענו בסמוך לשרידי היישוב תל אור ודיברנו על חוויות תושביו בשבי ועל חזרתם לארץ. מחכים כבר לכנס “עבר הירדן ה-2”, שיערך בשנה הבאה באסרו חג שבועות. שמרו את התאריך.

 

להארות ותוספות: אביתר ליכטמן,

evykeshet@gmail.com

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?