החיבור הטבעי לעץ

מיכאל אלקייםנגר ומחנך. בעבודה עם הילדים, הוא מגלה שעבודת הנגרות פותחת להם את הלב והנשמה ויש בה כוחות של תרפיה ממש


אני תמיד מתלהבת מהסיפורים על בני הגולן שחוזרים הביתה והופכים ליזמים. הסיפור של מיכאל אלקיים, המוכר בדרום הגולן כמיכאל הנגר“, ממושב רמות, הוא חלומם של הרבה הורים מדור החלוצים של הגולן.

הוא בן 52 ואב לנגה. כשהיה בן שש, עברה המשפחה מהקריות לרמות. ההורים, עובדי רפאל, החליטו מתוך תחושת שליחות לעלות לגולן ולפתוח בחיים חדשים, כחקלאים. את דרכם החקלאית, החלו במשק לגידולי שדה ובהמשך נוספו גם המטעים.

מיכאל: “הייתה לנו ילדות של מושבניקים שמחוברים לאדמה ולטבע הגולני, בלי מחשבים וטלפון ומעט מאוד טלוויזיה. עזרנו המון להורים במשק, כי היה צריך כמה שיותר ידיים עמלות, קצת בית ספר ובכל יתר הזמן, נעלמנו לנו במרחבי הטבע הבתוליים של הגולן בשנות ה-70′, ברמות ומחוץ לרמות בנחלים , בלגונות, בכנרת“. 

הוא משתף אותי בהתרפקות על הזיכרונות של ילדות תוססת ומופלאה. אחרי הצבא, מיכאל עבד בעבודות שונות ובמשק המשפחתי, במשך כמה שנים וחיפש את עצמו ומקצוע לחיים. הטיול להודו היה חלק מפסק זמן בעניין זה, שבו הבין במהלך המסע שהוא הכי רוצה להיות נגר שבונה רהיטים. שבוע אחרי שנחת בארץ, כבר נרשם לקורס נגרות פנים של משרד העבודה, שהיה אפילו מסובסד על ידי המדינה. הלימודים היו באורט קריית ביאליק ומיכאל עזב לשנה לקריות, לצורך הלימודים.

החיבור לעץ היה טבעי עבורו ועם הזמן הוא התאהב גם ביצירה ובבנייה קלאסית בעץ. בסיום הלימודים, עבד בכמה נגריות נחשבות בתל אביב והתמקצע. אבא שלו, יענקלה זל, שמאוד רצה שמיכאל יחזור לגולן, הציע לעזור לו לבנות נגרייה בחצר הבית. אחרי שלוש שנים רחוקות מהבית והתלבטויות ומחשבות, מיכאל חזר לגולן והקים נגרייה שמתמחה בבניית מטבחים ורהיטים לבית.

במהלך השנים, הוא מגלה שהוא לא רק אוהב ליצור רהיטים בעץ, הוא גם מאוד אוהב ללמד אנשים את מלאכת הנגרות. הוא התנדב בעמותה המסייעת לילדים בתוך שכונות בטבריה, במשך כל תקופת לימודי התואר הראשון במכללת כנרת והצליח לסקרן ולמקד את הילדים לעניין אמתי דרך הבנייה בעץ.

ילדים שלא הצליחו לשבת בכיתה פתאום עובדים שעות עם כלי עבודה ועצים ויוצרים לבית הספר רהיטים יפים ולא רוצים להפסיק. עם הזמן, הוא מחליט להפוך את הנגרייה שלו ברמות לבית מלאכה לסדנאות יצירה בעץ

בהמשך, מיכאל הופך את ההתנדבות לעיסוק נוסף, מקביל ליצירה בנגרייה שלו ומתחיל לעבוד חלקית בבית ספר יסודי מיוחד, בדגניה א‘. בעבודה עם הילדים, הוא מגלה שעבודת הנגרות פותחת להם את הלב והנשמה ויש בה כוחות של תרפיה ממש. היא ממרכזת, מפקסת ומכניסה לילדים תוכן ועניין בלימודים. ילדים שלא הצליחו לשבת בכיתה פתאום עובדים שעות עם כלי עבודה ועצים ויוצרים לבית הספר רהיטים יפים ולא רוצים להפסיק. עם הזמן, הוא מחליט להפוך את הנגרייה שלו ברמות לבית מלאכה לסדנאות יצירה בעץ. בבית המלאכה, הוא מציע סדנאות של 4-5 מפגשים, שבהם המשתתפים בונים לעצמם רהיט ויש גם סדנאות חדפעמיות למטיילים, או מבקרים, שמחפשים אטרקציה של סדנאות היכרות עם עולם הנגרות. הסדנה בנויה כך שהמשתתפים מקבלים את הכלים הכי מקצועיים שיש לבניית רהיט אמתי, אבל באופן הכי נגיש ופשוט על כלי עבודה פשוטים וגם משוכללים, בליווי של מיכאל הנגר, לכל אורך התהליך. העובדה שהנגרייה נמצאת בחצר המשק של ההורים מאפשרת למיכאל לשלב גם את העזרה הדרושה בצרכי המשק המגוונים של המשפחה וגם מאפשרת לאנשים מבוגרים וילדים לחוות התנסות בבנייה בעץ,  שהיא חוויה כיפית עם תוצר מעשה ידיהם וההתעסקות בעץ מחוללת בהם פלאים.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?