בחירות ברוח הגולן

אם לא ייפול עלינו סיבוב שישי, במערכת הפוליטית הארצית, הפעם הבאה שבה נלך לקלפי תהיה בבחירות המוניציפליות הקרובות, בנובמבר 2023, בעוד פחות משנה


מאז הבחירות המוניציפליות האחרונות, בנובמבר 2018, פקדנו את הקלפי הארצית חמש פעמים, בחמישה סיבובי בחירות לכנסת. אם לא ייפול עלינו סיבוב שישי, במהלך השנה הקרובה, הפעם הבאה שבה נלך לקלפי, תהיה בבחירות המוניציפליות הקרובות, בנובמבר 2023. בעוד פחות משנה.

הבחירות המוניציפליות האחרונות לא היו טובות לגולן. איני מדבר על התוצאה. בכל בחירות, יש מנצחים ומפסידים, מרוויחים ומאוכזבים, שמחים ועצובים. זה טבען של בחירות. כוונתי היא לחוויה של מערכת הבחירות.

במערכת הבחירות האחרונות מצאנו גם את עצמנו נגועים בתופעות של השמצות, פייק ניוז, מתקפות אישיות מכוערות, שיימינג; כל מיני דברים ששמענו עליהם תמיד במקומות אחרים, אבל האמנו שאנו חסינים בפניהם

במערכת הבחירות, חווינו תופעות שעד אז הגולן היה חף מהן; כאלו שהכרנו במישור הארצי ובמישור המוניציפלי במקומות אחרים. לא אצלנו. במערכת הבחירות האחרונות מצאנו גם את עצמנו נגועים בתופעות של השמצות, פייק ניוז, מתקפות אישיות מכוערות, שיימינג, השתלטות עוינת על מערכת הודעות החירום של המועצה להפצת תעמולה; כל מיני דברים ששמענו עליהם תמיד במקומות אחרים, אבל האמנו שאנו חסינים בפניהם. מה שאותי הדאיג יותר מכול הוא שלראשונה, הייתה בגולן מחנאות על רקע דתי/חילוני ואף עוינות על רקע זה, בניגוד לאתוס האחדות וההשתלבות, המאפיין את ההתיישבות בגולן לאורך השנים.

אין בכוונתי להיכנס כאן לשאלות העברמי התחיל, מי עשה מה? את שנעשה, אין להשיב. לבטח יש גרסאות שונות. פנינו אל העתיד. במאמר זה, מטרתי היא למנוע הישנות הדברים. במהלך מערכת הבחירות ואחריה, נאמר הרבה על התערערות רוח הגולן. מהי רוח הגולן? אין זה דבר מוחשי שאפשר לדייק אותו ואין בכך טעם. היופי במושג הוא ערטילאיותו; העובדה שאנו יודעים מהי רוח הגולן, גם אם מתקשים להגדיר אותה, כי היא חזקה יותר מכל הגדרה. מה שחשוב הוא להבטיח שהבחירות הבעלט תהיינה ברוח הגולן; חגיגה דמוקרטית גולנית.

ועדת אתיקה

זה תלוי במידה רבה במועמדים, בנחישות שלהם לשמור על רוח הגולן וביכולת שלהם לשלוט בפעילים שלהם. אני כותב זאת כי בבחירות הקודמות מועמדים הסבירו שאינם יכולים להיות אחראיים על כל מעשה ואמירה של כל פעיל ואוהד. זה מבחן המנהיגות של המועמדים.

אבל זה תלוי, לא פחות, באווירה הציבורית של הציבור הרחב. על הציבור לשדר למועמדים השונים, ולמתלבטים אם להציג את מועמדותם, תביעה נחרצת לשמור על רוח הגולן בבחירות. על המועמדים לדעת שבכך הם ייבחנו ואם יסטו מכך, הם עלולים להיענש בקלפי.

הצעתי האופרטיבית היא להקים, כבר בתקופה הקרובה, ועדת ציבורית לאתיקה של הבחירות המוניצפליות. לא ועדת הבחירות הרשמית, שעסוקה בעיקר בנושאים הטכניים. כוונתי לוועדה וולונטרית, שיישבו בה כחמישה אנשי ציבור ומעשה, מן המגזרים השונים, המקובלים על הציבור ומכובדים בעיניו, אנשים המוכרים כהגונים וישרים, שיהיו ועדת אתיקה של הבחירות.

הוועדה תחתים את כל המועמדים על אמנה להתנהלות נקייה, דמוקרטית וברוח הגולן. אם יהיו מועמדים שיסרבו לחתום (אני מתקשה להאמין בכך), הוועדה תפרסם זאת. לוועדה הציבורית לא תהיה כל סמכות פורמלית. כל סמכותה תהיה מוסרית

הוועדה תחתים את כל המועמדים על אמנה להתנהלות נקייה, דמוקרטית וברוח הגולן. אם יהיו מועמדים שיסרבו לחתום (אני מתקשה להאמין בכך), הוועדה תפרסם זאת. לוועדה הציבורית לא תהיה כל סמכות פורמלית. כל סמכותה תהיה מוסרית, מתוך האמון של הציבור בחבריה.

הוועדה תפקח על ההתנהלות ותבחן פניות ותלונות מהציבור, או ממטות המועמדים. היא תוכל לזמן את המועמדים, או את נציגיהם, על פי הצורך. היא תפרסם במדיות הגולניות את חוות הדעת שלה על חריגות, במהלך מערכת הבחירות, על פי שיקול דעתה.

אני מציע שמליאת המועצה האזורית תבחר את הוועדה.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 1st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 6th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 8th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 13th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 15th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 16th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 17th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st מרץ
אירועים שיתקיימו ב 22nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מרץ
אירועים שיתקיימו ב 24th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 26th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?