“בגוף ראשון”

קורס ייחודי בן 9 מפגשים, שמתקיים בימים אלה בגולן דרך “עיינות”, במרכז הקהילתי גולן ובסבסודו, מכשיר תושבים להפוך לשגרירים של זיכרון השואה


במסגרת מיזם חברתי הנושא את השם “בגוף ראשון”, שהקים היזם דודי רונן, תושב כפר סבא ודור שני לשורדי שואה, לומדים בני הדור השני והשלישי לספר את סיפור השורדים, בגוף ראשון, כאילו הם עצמם היו שם.

“למרבה הצער”, אומר רונן, “שורדי השואה הולכים ומזדקנים ובעוד שנים אחדות, כבר לא תהיינה לנו עדויות חיות לזוועות שקרו שם. על מנת להבטיח שכל ילד בישראל יוכל לחוות ולהתחבר לסיפורם האישי של שורדי השואה, לקחנו על עצמנו להכשיר שגרירי זיכרון בכל יישוב בישראל”.

דבורה מוי, תושבת אבנ”י אית”ן ואחת המשתתפות בקורס בגולן, מספרת: “הקבוצה שלנו מונה 16 איש מיישובי רמת הגולן, שהצטרפו לסדנה מטעם ‘עיינות’. הרעיון לספר את סיפור השורדים בגוף ראשון עורר בנו תחילה תמיהה: כיצד אפשר לספר את הסיפור כאילו אנחנו הניצולים? גילינו שיש המון כוח ועוצמה בסיפור בגוף ראשון. זה מאפשר לנו לנסות ולחוש את תחושת השורדים לאורך השואה ולהעצים את הרגשות והמחשבות שלהם. על מנת שהסיפור יהיה אמין, אנו גם נדרשים לחקור את סיפור השורדים והרקע ההיסטורי ולהעמיק בהם”.
מדוע דווקא בגוף ראשון, ודאי תשאלו.

הכול התחיל בשנת 2012, כשדודי התנדב לספר על השואה לתלמידי בית ספר בעירו, כפר סבא. הילדים הרעישו והוא התקשה לקבל את תשומת לבם, עד שלפתע צץ לו רעיון לספר להם את הסיפור של אביו פנחס, בגוף ראשון.

“אמרתי להם ‘בוקר טוב, קוראים לי פנחס, אני אבא של דודי שהרגע היה כאן…’ והתחלתי לספר את הסיפור בגוף ראשון. כשסיימתי, ילדה אחת הצביעה ושאלה אותי: ‘פנחס, רציתי לשאול… חיה, אחותך הגדולה, עדיין חיה?’, זה מאוד ריגש אותי והבנתי שזאת הדרך הטובה ביותר ליצור מעורבות רגשית וחיבור עמוק מצד הקהל, במיוחד אצל קהל צעיר של ילדים ונוער. גיליתי דרך ייחודית ואפקטיבית לשמר את זיכרון השואה – לספר את סיפורם של השורדים בגוף ראשון”.

לכידת הקשב

הקורס, בן תשעת המפגשים, כולל איסוף חומרים ועדויות, יצירת הסיפור, עריכתו והצגתו בגוף ראשון לקהלים שונים. מלבד דודי, שהוא עצמו שחקן בתאטרון “פלייבק רזוננס”, כולל צוות ההדרכה את מירי שחם, סופרת, עורכת ומנחת סדנאות לכתיבת זיכרונות, ושחקנים ישראלים מובילים כמו תומר שרון, עמי סמולרצ’יק, לימור גולדשטיין ואסתי זקהיים, שמלווה את הקורס המתקיים בגולן.

דבורה מוי: “הסופרת מירי שחם מכשירה אותנו לכתוב ולערוך את סיפור הניצולים, והשחקנית אסתי זקהיים מלמדת אותנו כיצד לעמוד על במה ומהו הכוח של שפת גוף, הקול והאינטונציה, בלכידת הקשב של הקהל המאזין לסיפור. אנו מקווים שבתום הקורס, נוכל להיות שותפים לשימור זיכרון השואה, כשגרירי זיכרון שיספרו את סיפור השורדים לאנשי הגולן ואף לקהלים נוספים ברחבי הארץ”.

עד כה, התקיימו קורסים בתל אביב ובחיפה, וקורס בשיתוף עיריות גבעתיים, רעננה ורמת גן. במקביל, התקיימו מספר קורסי הכשרה לעובדי “התעשייה האווירית”, בנק “דיסקונט” וחברת הביטוח “הפניקס” והיד עוד נטויה.

רונן: “מרבית המשתתפים בקורס עוברים תהליך פורץ דרך, הן בהיבט המידע שהם מגלים וכמובן, בתחושת השליחות כאשר הם ‘נכנסים לדמות’. זהו מסע אישי המצריך רמת מחויבות גבוהה. מצדנו, אנו מלווים אותם בין המפגשים וגם לאחר מכן. בסיום הקורס, אנו מחברים אותם לאגף החינוך והקהילה ביישוב בו הם מתגוררים, כדי שישובצו כמספרים בבתי הספר, בתנועות נוער, באירועים לציון יום השואה ובמיזם ‘זיכרון בסלון’. החזון הוא לראות אותם מספרים את סיפורם לאורך כל השנה ולא רק ביום השואה”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 1st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 6th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 8th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 13th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 15th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 16th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 17th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st מרץ
אירועים שיתקיימו ב 22nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מרץ
אירועים שיתקיימו ב 24th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 26th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?