אתה אחראי ליצירת הפורטפוליו שלך

הפתגם הממכר הזה שייך ליניב ריבלין, ששום דבר מילדותו הרגילה בקצרין לא יכול היה ללמד על מה שיגיע בהמשך. מקצרין להארוורד ולהנפקה בבורסה בניו יורק


הוא גדל ברחוב הערבות, למד בבית ספר “גמלא” ובתיכון “נופי גולן” והפתגם שלו ממכר: “אתה אחראי ליצירת הפורטפוליו שלך”. רק אתה יכול לנצל את ההזדמנות שגדלת במקום כמו קצרין ולפתח אותו למשהו גלובלי. שיחה, מאוד מעניינת עם יניב ריבלין, מקצרין להארוורד ולהנפקה בבורסה בניו יורק

ספר קצת על עצמך

“אני יניב ריבלין. הקמתי את תחום הקורקינטים השיתופיים ואת חברת ‘BIRD’ בישראל.

בקצרה? גדלתי בקצרין, המשפחה שלי עדיין גרה בקצרין, אוהבים את המקום מאוד. בוגר ‘נופי גולן’, ילד רגיל, ילדות נפלאה, חופשית. דימי היה המחנך שלי, בכיתה ז’ או ח’. היו לי בעיות קשב וריכוז, דיסגרפיה, ציונים לא בשמים, מתמטיקה שלוש יחידות. ילד די רגיל, עם תפיסה מיוחדת לחיים.

“התגייסתי לצבא, הייתי ביחמ”מ. התחלתי לראות עולם. משם, עשיתי שליחות בסוכנות היהודית, במחנה קיץ במליבו. החלטתי לעשות פסיכומטרי, קיבלתי ציון מחפיר ולא הצלחתי להגיע לאן שרציתי. משם, כל מה שרציתי זה להתחיל ולשנות העולם. להפוך את יצר ההתנדבות לעיקר.

“הגעתי ללימודי תואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים, לימודי מדעי המדינה וסוציולוגיה. הגישה שלי באופן כללי – ‘תעשה את מה אתה אוהב ותעשה אותו טוב, אחרת לא תהיה שמח’. אני מאמין שהלימודים זה בעצם לונה פארק של אפשרויות ואני מעודד את כולם לעלות על המתקנים. רק בעזרת חוויה לומדים דברים. האוניברסיטה זאת התקופה היחידה שאפשר לנסות בה הכול, כל האפשרויות פתוחות. אני למשל, עשיתי התמחות בכנסת ישראל, בש”ס, אצל יעקב מרגי. שוב, אני חוזר, התנסויות שגורמות לנו לצאת מאזור הנוחות יוצרות לנו יותר הזדמנויות.

“עשיתי הכול תוך כדי הלימודים. התקבלתי לתכנית של דיפלומטיה ציבורית. נבחרתי מתוך 1500 מועמדים להתמחות בשגרירות ישראל בלונדון. פורטפוליו של החיים. יתרון על האנשים סביבנו. עוזר מחקר ‘מכון טרומן לשלום’, חלק מ-‘One Voice’ ואני מעודד את הצעירים למצוא את המקומות שרק התחילו. שם אפשר לפרוח יותר”.

חד-קרן על קורקינט

תזכרו את המשפט “פורטפוליו של החיים”, הוא יחזור לא מעט וניכר כי הוא הבסיס של ריבלין לאיסוף הצלחות. האמונה כי אנחנו בשנותינו הראשונות צריכים ויכולים לסגל לעצמנו נקודת מבט שונה, דווקא כי באנו ממקום קטן יותר, תמים יותר, כזה שבו נסענו לשיעור נהיגה 45 דקות ובתחינה לטרמפ מיוחל, שמה אותנו בראש טבלת “חוטפי” ההזדמנויות ומהווה עבורנו פתיחת דלת וקפיצה דרך החלון ביחד.

איך עברו עליך הלימודים? אתה מגדיר את עצמך, גם בספר, דיסגרף לקוי למידה שהגיע בזכות ובחסד למעמד של ילד מחונן

יניב: “באופן כללי, חשוב שאדגיש: לא שילמתי אגורה על לימודי האקדמיים, באף תואר ובשום תכנית. בשנה הראשונה, קיבלתי מלגה מלאה ממפעל הפיס, יש המון מלגות שונות שנותנות המון כסף לסטודנטים בתמונה מינורית וכל מה שצריך זה לחפש ולמצוא אותן. לא ממליץ על עבודות אבטחה, כמשל. עבודות שבהן הכסף טוב, אבל זה לא מקדם אותך בכלום. תמיד לחשוב מה הערך המוסף לבניית החיים שלי. כשהייתי חלק מ’One Voice’, היינו מצלמים עם שפילברג סרטונים קצרים על החיים. ישבנו בהר בנטל והסתכלנו על סוריה והחלום היה לאכול חומוס בסוריה.

“בשנה השנייה, התקבלתי לתכנית בקנדה. טסתי וזאת תכנית של איך לשנות את העולם. יזמות צעירה וניצול פלטפורמה. פרספקטיבה גלובלית. משהו אחר לגמרי. רון הייפץ אומר ‘עליך לצאת לרחבת הריקודים’. אנחנו עסוקים בזווית ספציפית. לפעמים, צריך להפסיק הכול ולעלות למרפסת. אתה מקבל זווית שונה על הסיטואציה ומקבל דרך פעולה אחרת.

רציתי להמשיך ללמוד, אבל כמובן ???GRE מביש כהמשך לקו בהרווארד???, אבל בכל זאת, קיבלו אותי. קיבלתי מלגה מלאה על מנהיגות. על פי מה שבניתי עד עכשיו, מלגת פישמן – מישהו אחד מישראל מתקבל לאייבי ליג. למזלי, הייתי במונטריאול באותו הזמן ועשיתי החלטה. זה לא ריאיון שעושים דרך הווידאו, אלא רק פנים מול פנים. טסתי על חשבוני הפרטי, ב-2009, לריאיון במינסוטה, פנים אל מול פנים. ההחלטה השתלמה. קיבלתי 100 אלף דולר, מלגה מלאה. אני אומר וחוזר, אסור להשאיר ליד המקרה. כך השלמתי תואר שני במדיניות ציבורית וממשל.

“בהמשך דרכי, התחלתי להגיע עם משלחות לישראל של חבר’ה שלמדו אתי, הבאתי את כולם גם לקצרין, ליקב. היה לי חשוב. הסברתי על קצרין, מקום בלב שלי, כתבות ב’שישי בגולן’ לפני עשור, 100 חבר’ה. כשלמדתי בהרווארד, היה conference לכולם (ברזיל, גרמניה, הודו ועוד). אז גייסנו 125 אלף דולר והקמנו את ‘ישראל conference’. הזמן עבר ותוך כדי תזה על יזמות עסקית בישראל, נשארתי בחו”ל התחלתי לעבוד בקרן פילנטרופית, שהמטרה שלה היא לחבר יהודים משפיעים לישראל. יצרנו קבוצה של משפיענים. ישראל זה המקום המושלם למסע מנהיגות. מתעוררים במישור החוף ונוסעים לרמת הגולן. עולים לבנטל וראים את הגבולות ושומעים פיצוצים. אנחנו חיים עם זה, אבל מישהו מחו”ל יוצא ממש מעורער מזה. זה ישר מבליט שאלות ומערער.

“חזרתי לארץ אחרי שש שנים. הקמתי את תכנית ‘ריאליטי פה’, צוות והכול ואחרי זה נשארתי בקשר עם קצרין ועם דימי. הקמתי את ‘פרס הספר של הרווארד בישראל’ ואנחנו בוחרים מצטיין שנתי אחד עם ‘נופי גולן’. ב-2017, עשיתי את האוניברסיטה של החיים, לינארי ולא דיספלינארי. סיימתי וישבתי ב-2018, בשדרות בן גוריון, עם חבר מלוס אנג’לס והסתכלנו על הקורקינטים הפרטיים. החבר שאל אותי, ‘מכיר את BIRD?’ אמרתי לא, אבל זה יכול להיות מדהים בישראל.

“כך יצא. תל אביב הייתה השוק הראשון הבין-לאומי של החברה ואני, מנכ”ל ראשון מחוץ לארה”ב. הקמנו את החברה מהבית שלי. בסופו של דבר, השקנו באוגוסט, החברה המהירה ביותר ליוניקורן (מיליארד דולר). סיפור הצלחה מטורף ומכל העולם מסתכלים על תל אביב כעיר העתיד של macro mobility, מעל 8.5 מיליון הסעות, 450 אלף משתמשים שונים. רוצה להביא לפריפריה – עפולה, בית שאן, אילת. אולי אפילו בעתיד לקצרין”.

הלונה פארק של החיים

נניח רגע בצד את חד-הקרן העולה הזה ונסתכל על העובדות, יניב נבחר לפני שלוש שנים, בגיל 37, לאחד מ-“40 מתחת 40”, של דה מרקר. הוא מייצר איסוף דאטה בחינם לרשויות. משפיע על תכנון עתידי של הערים אליהן החברה שלו נכנסת. היום הוא כבר התקדם בחברה והוא משמש כמנהל קשרי הממשל של החברה באירופה. הוא עדיין מאמין שצריך לחבר בין ההיבטים החברתיים וההיבטים העסקיים. בנוסף לכל היוזמות והלימודים, יניב הקים יוזמה שנקראת “1.8”, יוזמה שבה יחזירו 1.8 מהרווחים לחברה האזרחית בישראל.

יניב: “אני מאמין שיש הרבה מה לעשות והאחריות היא עלינו פה. בספר שלי, אני מאמין, אנחנו הולכים ומדברים עם בני נוער על הסיפור שלנו. אני מאמין שלא צריך לאבד תקווה וגם אם לא מצליחים, אז מנסים שוב. זה שאנחנו גרים בקצרין זה משחק לטובתנו. זה לא טריוויאלי. צריך לבנות את הפורטפוליו המולטי-דיסיפלינרי שלנו. לא לוותר ואני מאמין שיש המון יתרונות בצמיחה בפריפריה, שלא היית מקבל בכל מקום אחר.

“הספר נקרא ‘חיים כסטארט אפ’ והוא סיפור החיים שלי, שמתחיל בקצרין. בכל סוף פרק, יש נקודות למחשבה. הספר לא מתיימר להיות מדריך, אלא מעודד אנשים לחוות את הלונה פארק של החיים ולקחת את מה שטוב להם לחיים. גם חברים כותבים שם, דורון מדלי, עדי אלטשולר, נאס דיילי, שמדבר על איך לא להיות רק מספר, סתיו שפיר ועוד ועוד

ואשתי היקרה כמובן, שגם כתבה פרק לספר. הספר הפך לרב-מכר, ההכנסות של הספר הולכות לעמותות לשויון הזדמנויות, לצעירים בפריפריה”.

ביום שלישי יניב ריבלין מגיע אלינו להרצאה ודו-שיח סופר מעניינים, ביום שלשי, ה-21.6, בשעה 20:00, ב”מרכז צעירים”, קצרין. מוזמנים להגיע

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?