אמון ברופא

אם הבן שלך ייפול ויפתח את הראש, אני בטוח שתסור עמו למרפאה הקרובה, כדי שהרופא והאחות יטפלו בו. מה השתבש, שרבים בתוכנו, נוהגים אחרת כאשר מדובר בחיסונים?


כאשר אני חולה, או פצוע, אני הולך לרופא. כך עושים כולנו. סביר להניח שגם אתה נוהג כך. אם הבן שלך ייפול ויפתח את הראש, אני בטוח שתסור עמו למרפאה הקרובה, כדי שהרופא והאחות יטפלו בו.

למה אני סומך על הרופא? לא בטוח שהוא חכם ממני. אין ספק, שבתחומי ידע מסוימים, אני עולה עליו. אבל הוא למד רפואה, מבין ברפואה והוא חלק מצוות מקצועי של רופאים ואחיות ויש לו גב של מערכת גדולה וחזקה של רופאים ומומחים. אני סומך עליהם.

איננו אומרים אמן על כל מילה שכל רופא אומר. לעתים, אנו לוקחים חוות דעת שנייה, או שלישית. אבל ממי אנו מבקשים חוות דעת נוספת? לא מאיזה פוסט שקראנו בפייסבוק, אלא מרופא אחר, מומחה בתחום, נחשב יותר.

אז מה השתבש, שרבים בתוכנו, נוהגים אחרת כאשר מדובר בחיסונים? למה בנושא החיסונים, גורמים מסוימים הצליחו לערער בקרבנו את האמון ברפואה ובמדע?

באמת?

נכון, מתנגדי החיסונים מנפנפים בכך שיש גם רופאים המתנגדים לחיסונים (למרות שברוב המקרים התברר שהדברים הוצאו מהקשרם, ושהתנגדות נקודתית של רופא להחלטה זו או אחרת צבעה אותו כביכול כמתנגד חיסונים והוא מיהר להתנער מהשימוש שנעשה בדבריו). אבל על כל רופא שמתנגד לחיסונים, יש אלף רופאים התומכים בהם.

יכול להיות שהאחד צודק והאלף טועים. היו דברים מעולם. אבל אילו כלים יש לאדם כמוני, הדיוט בענייני רפואה, ללכת אחרי האחד ולא אחרי האלף? מה גם שהאלף מתבססים על נתונים אמפיריים ממיליוני חיסונים בארץ ועוד מיליונים רבים בעולם. הרי אנו רואים שכמעט כל החולים במצב קשה הם לא מחוסנים ואילו המתנגדים אינם מתבססים על נתונים, אלא מפיצים פייק ניוז וקונספירציות.

הקונספירציה החביבה היא שכל החיסונים הם תרמית של חברות התרופות ונועדה אך ורק לשרת את האינטרס העסקי של רודפי הבצע. כל הגישה הקונספירטיבית הזאת, המייחסת לזולת זדון כזה, ומביטה על העולם במשקפיים של תאוריות קשר, היא מסוכנת, כי היא מערערת את האמון הבסיסי בין אנשים, שעליו מושתתת חברה. באמת, אתם מאמינים שכל חברות התרופות בעולם המציאו חיסון מזיק, שעלול להמיט אסון על האנושות למען בצע כסף? ושכל עולם הרפואה והמדע נותן לזה יד?

מספרים לנו ששרון אלרועיפרייס ובכירים אחדים ממשרד הבריאות ממומנים בידי חברתפייזר“. זהו שקר וכזב. פשוט, השמצה גסה. אבל כל משרדי הבריאות, בכל מדינות העולם, ללא יוצא מן הכלל, קוראים להתחסן. כולם ממומנים בידי חברות התרופות? כל קופות החולים בישראל קוראות להתחסן, כולן ממומנות בידיפייזר“? הצטם, צוות הטיפול במגיפות, שבו עשרות הרופאים המובילים בתחום ובהם האפידמיולוגים המובילים בישראל, הוא שקיבל, תמיד כמעט פה אחד, את ההמלצות על החיסונים.

כל משרדי הבריאות, בכל מדינות העולם, ללא יוצא מן הכלל, קוראים להתחסן. כולם ממומנים בידי חברות התרופות? כל קופות החולים בישראל קוראות להתחסן, כולן ממומנות בידיפייזר“? באמת, אפשר להאמין לזה?

האם כולם משקרים לנו תמורת בצע כסף; שוחד מחברות התרופות? באמת, אפשר להאמין לזה? (אגב, דוגמית לתעמולת הכזב של מכחישי הקורונההניסיון להגחיך את הצטם, בטענה שיושבים בו וטרינרים ודובר. הדובר אינו בעל זכות הצבעה. הוא יושב שם בהקשר של הנגשת המידע לציבור. שני הווטרינרים חברים בצוות, כיוון שחלק ניכר מן המגפות נובע ממחלות של בעלי חיים שעוברות לבני אדם).

כאשר מדובר בחיסוני ילדים, בנוסף לצטם, התקבלה המלצה של איגוד רופאי הילדים, מפי כל הטובים שבין רופאי הילדים. האם רופאי הילדים, שאנו בוטחים בהם ומאמינים להם כאשר הם מטפלים בילדינו כשהם חולים, הם שרלטנים חסרי מצפון שרוצים לפגוע בילדינו, כיפייזרמשחדת אותם? באמת, אפשר להאמין לזה? אני באמת לא מבין איך אנשים יכולים לחיות עם השקפת עולם פסימית כל כך, בכזה חוסר אמון בבני אדם.

נאמין לדר פוסט?

מתנגדי החיסונים מדברים בשם זכותו של אדם על גופו. אין בישראל כפיית חיסונים ואין כמעט קריאות לכפיה כזאת. מי שאינו רוצה, אינו מתחסן.

אבל כן, יש הפעלת לחץ להתחסן ובצדק. יש תעמולה והסברה חזקים מאוד הקוראות לנשים לבצע בדיקות לסרטן השד. אולם אישה שבוחרת לא להיבדק, מסכנת רק את עצמה. חולה לב, חולה כליות, חולה סוכרת, חולה סרטןאם הם בוחרים לוותר על טיפול, הם פוגעים בעצמם. כאשר מדובר במגיפה, זה סיפור אחר. כאן יש גם מילים שקצת שכחנו: הזולת, הציבור, הכלל, האחר. כאן יש גם ערכים שכדאי לרענן כמו: ערבות הדדית, מחויבות, אחריות, רעות.

בימים האחרונים, אני שומע טיעון חדש: יש תרופה נגד קורונה, אז בשביל מה להתחסן.

אומרים: יש תרופה נגד קורונה, אז בשביל מה להתחסן. למה לחלות ולקחת תרופה כדי להחלים, אם אפשר לקחת חיסון ולא לחלות כלל. למה להאמין לתרופות? הרי הן יוצרו בידי אותן חברות ואושרו בידי אותו FDA, כמו החיסונים

אני תמהלמה לחלות ולקחת תרופה כדי להחלים, אם אפשר לקחת חיסון ולא לחלות כלל. עוד אני תמהלמה להאמין לתרופות? הרי הן יוצרו בידי אותן חברות ואושרו בידי אותו FDA, אותו ארגון הבריאות העולמי ואותו משרד הבריאות, כמו החיסונים.

אשרינו, מה טוב חלקנו, שזכינו ואנו חיים בעידן המדע, הטכנולוגיה, הרפואה, הרפואה המונעת. כדי לדמיין קורונה כזו בימים אחרים, כדאי לעלעל בדפי ההיסטוריה ולקרוא על המגיפה השחורה באירופה, במאה ה-14 ואפילו על השפעת הספרדית, לפני מאה שנה בלבד.

ואנו נפנה עורף למדע ולרפואה, כי קראנו איזה פוסט?

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?