איילת הדר

איילת הדר התיישבה עם המשפחה במקום גולן לאחר שנולדה בקיבוץ גבעת השלושה, גרה במשך כ- 15 שנה במצפה רמון ומשם עברה ללבון שבמשגב. איילת מגדירה את עצמה כמכורה לספרים, ולא במקרה מנהלת את הספרייה האזורית בגולן


 

איילת הדר נולדה בגבעת השלושה, לאחר נישואיה עברה עם בן זוגה אילן למצפה רמון, משם ליישוב לבון, וכעת היא במרום גולן בתקווה שזה המשכן הסופי. כיום, איילת מנהלת את הספרייה האזורית גולן, תפקיד שבא לה באופן טבעי, ולקראת ‘חודש הקריאה’ היא גם ‘האורחת בשישי’ שלנו השבוע.

ספרי בכמה מילים על משפחתך

אילן אישי, הוא מורה דרך, זמר, נגן גיטרה וצלם – מאוד מוכשר בכל מה שידו נוגעת. הוא נולד במדבר ושם ספג את האהבה לטבע, שקט ומרחבים. במצפה רמון, נולדו שני ילדינו – שקד חובש קרבי ומנהל מרפאה, ושיר סמבצי”ת בעוצבת בשן. שניהם משרתים בגולן כך שאני לא מרגישה רחוקה מדי.

מתי הגעת לגולן ומאיפה?

נולדתי וגדלתי בקיבוץ גבעת השלושה, מאז נישואינו חיינו במצפה רמון במשך כ- 15 שנה ומשם עברנו ללבון שבמשגב, אך משהו היה חסר. בסופו של דבר הגענו למרום גולן כי חברים מהעמק סיפרו לאילן על הקיבוץ. מהרגע שפגשנו את ציפקה הראל אי אפשר היה לא להישאר. ונשארנו.

מה את הכי אוהבת בגולן?

הגולן מזכיר לי את האופי של המקומות בהם חיינו. יש בו מרחבים ונופים מרהיבים, בדומה לנופי המדבר שמדהימים אותי לא פחות, אך אחרת. מבחינתי, המעבר לגולן היה מעין סגירת מעגל וחזרה לקיבוץ, מחוז ילדותי. אני אוהבת את המרחבים הירוקים, את שדות החיטה, את שמורות האלונים היפיפיות, את מאגרי המים ועדרי הבקר החופשיים בשטח. מעבר לכך, יש משהו בקהילתיות ובחום של האנשים שמחבר אותך מיד למקום. קבלת הפנים שעשו לנו במרום גולן הייתה נפלאה, כאילו חיכו רק לנו, כך שקל מאוד להישאב לתוך האהבה הזאת.

אם היה משהו אחד שיכולת להעתיק מתל אביב לגולן, מה הוא היה?

אני לא מתגעגעת לתל אביב, אבל אם הייתי יכולה הייתי מעתיקה קצת יותר מופעי תרבות. הייתי רוצה תרבות יותר מגוונת שלא צריך לנסוע רחוק כדי להגיע אליה. אני אוהבת את המשפחה שלי שגרה בקיבוץ ואילו יכולתי, הייתי גם מעבירה אותם לצפון.

מתי התחלת בספרית גולן ובמה עסקת לפני כן?

התקבלתי לעבודה במתנ”ס הגולן באפריל לפני 4 שנים. הספרייה האזורית מונה 3 ספריות ואני אחראית על הובלת הספריות בגולן קדימה, גאה לפתח ולקדם את התחום. לפני כן הייתי מנהלת הקהילה ביישוב לבון.

ספרות הוא תחום שתמיד עניין אותך או שדווקא מדובר בתחום אחר?

מגיל 6 בו למדתי לקרוא, התמכרתי למילים. אני באמת מכורה – אם אין לי ספר אני מרגישה חוסר. קראתי מגיל קטן כל מה שאפשר, מספרים עבי כרס של “משמר לילדים” ועד לא ידע. סיימתי לפני מספר חודשים לימודי ספרנות ומידענות במכללת אורנים. יש לי תואר ראשון בסוציולוגיה, אנתרופולוגיה ומשאבי אנוש. אלה גם תחומים שמעניינים אותי. הייתי רוצה להיות אנתרופולוגית שחוקרת איזה שבט נידח באפריקה… אך כנראה שזה כבר לא יהיה בגלגול הזה.

מה הספר האהוב עלייך?

אין לי ספר ספציפי כזה, אני מתאהבת בהמון ספרים. אני יכולה לומר שאני מאוד אוהבת רומנים היסטוריים וסיפורים הקשורים לתקופה התנ”כית. כך אני לומדת המון על תקופות קדומות של עמנו שבבית הספר לימדו באופן יבש. אני מאוד אוהבת סיפורים על נשים חזקות ומובילות.

איך מצליחים לשמור על הרלוונטיות של הספרים גם בילדינו, שרובם שייך ל’דור המסכים’?

ראשית, דווקא ילדינו בגולן אוהבים להגיע לספרייה, מחליפים ספרים, מתעסקים בקריאה למרות המחשוב והדיגיטציה שהוכנסו. זה פשוט תענוג. בהפסקות הספריות מלאות בילדים ומעבר לכך, הכנסנו המון תרבות לספריות: שעות סיפור תיאטרליות, מפגשים עם סופרים, מאיירים, סדנאות כתיבה, תחרויות וכדומה. כל אלה מחברים גם את הילדים וגם את הקהל בגולן שמצביע ברגליים ומגיע בהמוניו לספריות. הספרייה של היום היא לא מה שהייתה פעם. גם הצוות הנהדר של הספרניות מסבירות הפנים והמקצועיות, תורם לאווירה הנעימה.

מה מתחדש בימים אלו בספריית גולן?

אנו עומדים לקראת “חודש הקריאה” הארצי שיתקיים במאי, שבו יתקיימו פעילויות רבות בספריות הגולן, הקשורות בספרים ותהיה חגיגה של ספרות. לאחר “חודש הקריאה” אני מעוניינת, יחד עם הצוות שלי בספריות, לפתוח במספר בסיסים בגולן ספריות ולחבר את החיילים שנמצאים בבסיסי קבע לספרים ולפעילויות שלנו במתנ”ס ובספריות.

מה את אוהבת לעשות בזמנך הפנוי?

חוץ מקריאת ספרים, אני מאוד אוהבת להיות בבית, לטפל במשפחתי, לטפח את ביתי, להקשיב למוסיקה, לצפות בהצגה טובה או מופע, אוהבת לטייל, לבלות עם חברים, לטפח את העציצים בגינה ופשוט ליהנות ממה שהחיים מציעים.

אם לא היית מנהלת ספרייה… היית?

היתרון שלי הוא שאני לא ננעלת על תפקיד אחד. אני מסוגלת לעשות הרבה דברים ושמחה על הזדמנויות לאתגר. אם לא הייתי מנהלת ספרייה סביר להניח שהייתי פונה למשהו שקשור לניהול: פרויקטים, תרבות, קהילות או עבודה עם אנשים.

את מתנדבת בפרויקט כלשהו?

כרגע אני עובדת מאוד באינטנסיביות על הכנת ערב יום הזיכרון במרום גולן שיתקיים ביום ראשון הבא.

מה את עושה בד”כ בשישבת?

אם הילדים לא מגיעים מהצבא, אילן ואני נהנים פשוט מלהיות ביחד כמו זוג רווקים. מבלים עם חברים, מטיילים ונחים.

מה את הכי אוהבת לקרוא ב”שישי בגולן”?

האמת שאני קוראת קבוע ב”שישי בגולן” ועוברת על כל העיתון. אני שמחה לקרוא על פרויקטים שנעשים בגולן וזה משאיר אותי בתמונה. אין לי מדור מיוחד.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?