אוכל של סבתא

אני תמיד שמחה כשמצליח לי מתכון של אימא שלי. חשוב לי לשמר את המסורת וכיף לי כשהילדים מבקשים אוכל של סבתא. זה מחזיר אותי הביתה, לניחוחות ולמנהגים


השבוע, נסעתי לבקר את ההורים שלי בצפת. לקחתי את אימא לקניות בשוק. הביקור השבועי שלה בשוק הוא חוויה שהיא לא מוותרת עליה. בדרך כלל אחותי הצדיקה, שושי, מלווה אותה לקניות. הפעם התנדבתי אני. זה לא רק הקניות של פירות וירקות טריים ישר מהחקלאי, או כל מיני מציאות יפות למתנות לנכדים ולנינים. בשביל אימא, השוק הוא סוג של בילוי, יציאה שבועית מהבית. בתי קפה, מסעדות וקניונים לא מדברים אליה, אבל שוק היא אוהבת.

היא אוהבת את המפגש עם האנשים, מקשקשת עם זאת, מתחבקת עם ההיא, חיבוקים של קורונה. אני רואה את האנשים שגם שמחים לפגוש אותה. בעלי הבסטות מברכים אותה לשלום ומתבדחים אתה, ניכר שהם אוהבים אותה, הם מתעניינים בשלומה ואם אני הנכדה שלה. רק בשביל זה שווה ללכת אתה. כנראה שאני עוד נראית צעירה.

ליד: היא בוחרת את הקניות לפי למי צריך לתת פרנסה, מחלקת ביניהם את הקניות, כל דבר מרוכל אחר. לא בוחרים לפי איכות הפרי, אלא לפי מי שמוכר אותו. פעם הייתה אימא שלי אלופת ההנחות. היום, בצל התקופה והקשיים, היא דואגת להם

היא בוחרת את הקניות לפי למי צריך לתת פרנסה, מחלקת ביניהם את הקניות, כל דבר מרוכל אחר. אותי זה מעייף, אבל אצלה זה עיקרון. לא בוחרים לפי איכות הפרי, אלא לפי מי שמוכר אותו. פעם הייתה אימא שלי אלופת ההנחות, ידעה לסחור אתם ולהוריד מחירים. היום, בצל התקופה והקשיים, היא דואגת להם. פה מוסיפה חצי שקל ושם מוותרת על העודף ואם אחד המוכרים הקבועים לא הגיע, היא דואגת לשלומו, “אולי הקורונה השפיעה עליו“, היא אומרת לי.

פקילה

באחד הדוכנים, היא קונה בקביעות  עלי סלק, או תרד בשמם האחר, אלה שעושים שרירים לפופאיי. היא מכינה מהם את הפקילה, תבשיל בשר שמבשלים אותו לשבת וחג. זה תבשיל עם גוון ירוק וטעם מיוחד, עם שעועית ותפוחי אדמה וקציצות. אימא קונה כמות גדולה של עלים ומבשלת מהם תרכיז לתבשיל הזה. מחלקת בקופסאות לי ולאחיותיי ושומרת גם לעצמה. בדרך כלל, היא דואגת לי למלאי והילדים שלי מאוד אוהבים את התבשיל הזה.

בשבוע שעבר, הבן חזר מהמכינה. שאלתי מה לבשל לו לשבת, הוא ביקש קוסקוס, עם פקילה של סבתא. התרכיז של אימא בדיוק נגמר ולא יכולתי לאכזב את הילד. אז לראשונה, קניתי עלים של תרד והכנתי בעצמי, כמובן עם הסבר מדויק של אימא ויצא מעולה. אני תמיד שמחה כשמצליח לי מתכון שלה. חשוב לי לשמר את המסורת וכיף לי כשהילדים מבקשים אוכל של סבתא. זה מחזיר אותי הביתה לניחוחות ולמנהגים.

עכשיו, במיוחד רגע לפני ראש השנה, אני מתרפקת על זיכרונות הילדות, על ההכנות לראש השנה, זוכרת את ההורים שלי קונים כבש, שוחטים אותו, צולים את הראש, שיהיה לברכתשנהיה לראש ולא לזנב“. סיר מרק מתבשל לאטו בערב החג, עם הראש והאיברים הפנימיים, ריאה, טחול, לב וגם ירקות למיניהם, דלעת, כרישה ורוביה ועוד סימני החג, שנברך עליהם בשולחן החג.

כולם צריכים מילה טובה

במסע הקניות שלנו בשוק, אימא דואגת לי לרימונים יפים וחבושים שארקח מהם ריבה. בדוכן החבושים, אנחנו פוגשות חברה שלה, שעברה שנה לא פשוטה. היא מאחלת לנו שנה טובה, שמחה לראות את אימא. היא מספרת לי שכל פעם שהיא רואה את אימא שלי, אימא מברכת אותה ונוסכת בה תקוות ועידוד.

כולנו צריכים מילה טובה ואיזו ברכה“, אומרת לי האישה, “כל כך חשוב שאימא מסתובבת בשוק מפזרת ברכות ומילים טובות הלוואי וירבו כמותה“.

שמחתי על המחמאות שחילקה לאימא ואיחלתי לה ולהוריי שנה טובה של משפחה וחגים שמחים. תכף מגיעה השנה החדשה, נעשה אותה שנה מלאה במעשים טובים, במילים טובות וברכות.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 1st דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st דצמבר
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?