שיר השלג

יש שלג, אז יש מבקרים, כך מסכם צמד “גיסים ונפלאות” הגולני את חוויית השלג כפי שהיא מוכרת לתושבי צפון הגולן. באופן לא מפתיע, יבול שירי השלג בשפה העברית אינו מרשים במיוחד, ורשימה זו כבר כוללת בוודאי יותר ממה שהיינו מסוגלים לזכור


 

לכבוד פתיתי השלג הנעימים שמלבינים חלק נרחב מהגולן בימים אלו, החלטתי להקדיש הפעם את המדור לשירים בעברית שנכתבו במיוחד על התופעה הייחודית הזו. רובנו מכירים את “שלג על עירי” בעיקר, ואכן מסתבר שבודדים הטקסטים בעברית שמתייחסים באופן ממוקד לחוויית השלג שמצליחה לרגש כל פעם מחדש. הנתון הזה ממש לא מפתיע בהתחשב בעובדה שרוב הישראלים נתקלים בשלג רק בעת חופשה בחו”ל או לחלופין אחרי פקק מייגע בדרך לאתר החרמון.

רשימת השירים בהם מופיע השלג כמטאפורה למשהו אחר, דווקא ארוכה קצת יותר וכוללת טקסטים מאז ועד היום. ברשימה הזו מופיעים למשל “שלג בצדעיי” של מיקי גבריאלוב שיצא ב-93, “שלגיה” של שלישיית התאומים, “שלג לבנון” שנכתב ע”י נתן אלתרמן ושלמה ארצי ביצע בשנת 76 ו”שלג בשרב” שיר הנושא מתוך האלבום של שירי מימון שיצא בשנה שעברה. לעומת שלושת האחרונים, למשינה יש שיר הרבה יותר מוכר ופופולארי תחת השם “שלג צח” שיצא בשנת 88 ויש הטוענים כי במקרה הזה, ה”שלג” מתייחס לסם הקוקאין.

כשמתייחסים לשירים שמצליחים לגעת בחוויות עצמן שיוצרת תופעת הטבע הבוהקת הזו, אפשר לציין בעיקר ארבעה רלוונטיים. הראשון ביניהם הוא “חיילים של שלג” שכתב דודו ברק והלחין דובי זלצר. במקור ביצעה את השיר להקת פיקוד צפון ולאחר מכן חידש אותו יגאל בשן בתקליטו “לצפון באהבה” שיצא ב-1970. שש שנים אח”כ כתבה נעמי שמר את השיר העברי שהכי מזוהה עד היום עם הפתיתים הלבנים – “שלג על עירי”. הטקסט נכתב במקור תחת השם “פירות חמישה עשר” עבור המחזה “מסעות בנימין השלישי”. בהמשך, קיבל השיר את שמו המוכר היום וזכה לביצועים רבים אך המוכר מכולם שייך לזמרת רוחמה רז ובזכותו, בין השאר זכתה להצלחה רבה בתחילת הקריירה. מלבד רז, ביצעו את “שלג על עירי”, גם אופירה גלוסקא, סמיר שוקרי וההרכב שוקולד מנטה מסטיק.

את השיר הלבן הבא, שפשוט נקרא “שלג” כתב דרור פרץ בנאי ורמי קליינשטיין הלחין יחד עם אלון הלל, המתופף הקבוע שלו. השיר הופיע באלבום “תגיד את זה” ששחרר קליינשטיין בשנת 2000 ולא זכה להכרה בכלל, כמו רוב האלבום שלא נמנה בין הצלחותיו של הזמר.

האחרון והחביב ביותר ברשימה, הוא שיר שכולו גאווה מקומית כיוון שהוקלט מתוך החוויה שעוברת מדי שנה על תושבי צפון הגולן. “שיר השלג” שיצא לפני כשמונה שנים, שייך לצמד “גיסים ונפלאות” שבו חברים המוזיקאי גל שוורץ, חבר אורטל וגיסו אצי טל, תושב מרום גולן לשעבר. את הטקסט כתב אליעזר טונדובסקי, הלחין גל שוורץ ובשנים האחרונות, כשמגיע הרגע המיוחל, הוא זוכה גם להשמעות בתחנות רדיו ארציות שכבר מאסו ב”שלג על עירי”. למעשה, הצמד הצליח בצורה הכי כיפית שאפשר לתאר את החוויה המשפחתית ומרוממת הרוח שמקבילה ממש לאווירת חג:

“פתיתים משמיים, פתיתים בעיניים,

אני מתרגש עד דמעות… שלג, שלג, הגיע השלג,

פתאום כולם נזכרים, הבית מלא דודים, חברים,

יש שלג, אז יש מבקרים.”

שיהיה סופשבוע בוהק ומושלג במיוחד. Bagolan10@gmail.com

פוסטים דומים:

אפריל 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
אירועים שיתקיימו ב 1st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 4th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 10th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 17th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 20th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 23rd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?