קו ישר לשמים – מהרי הגולן ועד הרי ההימליה

תערוכת תמונות מפסליו של הפסל עזרא אוריון מוצגת כעת בבית הנסן“, טלביה, ירושלים. אוריון נלחם בגולן, פעמיים, והאנדרטה במצפה גדותהיא מעשה ידיו


מאת: ערן מאיר, ארכיון הגולן. תמונה: מתוך אתר לזכרו של עזרא אוריון https://ezraorion.org, חפשו גם ביוטיובפיסול במשורה

היה היה בירושלים בית חולים, למצורעים. לימים, הבריאו החולים והחדרים התמלאו קולות אחרים, של בית קפה וסדנאות חינוכיות, וגם תצוגות אמנותיות.
למקום קוראים היוםבית הנסן“, בשכונת טלביה, בירושלים. עד לתחילת חודש אפריל, מוצגת בו תערוכה ושמהמרחב ממוסגר“, ובה מבחר תמונות מפסליו של הפסל עזרא אוריון. זהו ניסיון מאוד תחום ומאוד ממוסגר, להכניס אל החדרים הקטנים במבנה מהמאה ה-19 פסלי ענק שהציב אוריון ברחבי הארץ והעולם.

גם מי שאינו מומחה לאמנות יכול להתרשם שהקו המחבר בין היצירות המוצגות הוא הקו בין שמים לארץ. אוריון הציב מונומנטים גבוהים, בולטים בנוף. כזה הוא למשל פסלוזהות“, צמד עמודים לבנים, בכניסה לירוחם שבנגב. אוריון היה אמן מדברי, רבות מיצירותיו מוצבות בנוף הצחיח של הנגב ואזור ים המלח, אבל יש גם אחרות. למשל, גרם המדרגות ההפוכות בכניסה לשכונת גבעת מרדכי, בירושלים, ששמומעלותובפי תושבי הסביבה מכונהסולם יעקב“.

לא רק בארץ, אלא גם בעולם הותיר אוריון חותם. הידוע שבהם היא מדרגות אבן שהציב בבקעת רכס האנפורנה שבנפאל (ההר החקוק בתודעה הישראלית עם אסון סופת השלגים בו נהרגה הנווטת תמר אריאל ושניים מחבריה). היומרנית שבעבודותיו ביקשה לפרוץ אל מעבר לגבולות כדור הארץ. אוריון שיגר קרן לייזר אל מרחבי החלל, עבודה אותה כינה: “פיסול ביןגלקטי“. הוא אפילו ניסה לשכנע את נאסא לשלב משימת פיסול לרכבי החלל שיונחתו על המאדים.

בין המונצחים למנציח

אבל מה לנו כי נדרשנו לעניין זה? ומה הקשר לשישי בגולן“?

התשובה מחזירה אותנו מהרי ההימליה אל מעלות הגולן. כל הנוסע בכביש העולה מגשר בנות יעקב לבית המכס, רואה את אנדרטת הבטון המתנשאת באתר ההנצחה המכונהמצפה גדות“. באנדרטה זו, מונצחים חללי חטיבה 3 (אז החטיבה המרחבית שאל מול הגולן), שנהרגו בקרבות מלחמת ששת הימים ולאחריה. האתר עצמו יושב על מקומו של מוצב סורי בשם מורתפע. ביום הראשון ללחימה בגולן, יום שישי, 9.6.67, איבדה החטיבה מעל 30 לוחמים בקרבות בסביבה זו. מוצב מורתפע עצמו נכבש ללא קרב למחרת, על ידי כוח של הסיירת החטיבתית. מפקד הסיירת במלחמה היהעזרא אוריון. במלחמת יום הכיפורים, כבר היה אוריון מפקד גדוד בחטיבה ויחד עם חייליו החזיקו את קו המוצבים במזרח הגולן. יש הרבה אנדרטאות מרשימות בארץ, וגם בגולן, אבל זו מיוחדת בקשר שבין המונצחים למנציח.

האנדרטה מורכבת ממשולש בטון גבוה, למרגלותיו רחבת הנצחה ובה שמות הנופלים. תעלות בטון, דמויות תעלות לחימה במוצבים, מוליכות אל הרחבה. סביב מבנה הבטון פיזר אוריון דוקרני פלדה, ממש כמו אלו שמכינים היום האוקראינים כדי לעצור את הטנקים הרוסיים.

מבט מגובה הרחפן יוצר אולי דימוי של הבקעת קו הביצורים הסורי.

כשמביטים מלמטה אל משולש הבטון, אי אפשר שלא להיזכר בשורה משירו של יובב כץ על הילדה מגדות: “הביטי למעלה, בתי, אל ההר/ ההר שהיה כמפלצת“. לעזרא היה חלק בחיסולה של המפלצת. אבל רוב עשייתו לא היה בשדה הקרב, אלא בשדה האמנות

כשמביטים מלמטה אל משולש הבטון, אי אפשר שלא להיזכר בשורה משירו של יובב כץ על הילדה מגדות:
הביטי למעלה, בתי, אל ההר/ ההר שהיה כמפלצת“.
לעזרא היה חלק בחיסולה של המפלצת. אבל רוב עשייתו לא היה בשדה הקרב, אלא בשדה האמנות. הוא נפטר, בשנת 2015.
התערוכה מוצגת עד 2.4.22. הכניסה ללא תשלום.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?