נעים להכיר – קיווית מצויצת!

כאשר אחד הפרטים בלהקה מזהה סכנה, הוא קורא בקול “קי ווווייט!” וכך מזהיר את שאר הלהקה שמיד מתרוממת באוויר ומכאן שמה.פינה בטבע – סיפורים מהחי והצומח של רמת הגולן


קיווית מצויצת? מה זה השם הזה? אז קודם כול, שם המין שלה הוא שם תיאורי. כלומר, “מצויצת” מתייחס לכך שעל קדקודה מתנשאות בגאון מספר נוצות זקופות הנקראות ציצת נוצות. ממש כמו לעפרוני המצויץ, לקוקיה המצויצת, לטבלן המצויץ או למגלן המצויץ.

לקיווית יש בישראל מספר נציגים, את אחד מהם רובנו מכיר היטב מהרפתות והשדות – הסיקסק. שאר המינים, מלבד הקיווית המצויצת, נחשבים לנדירים בישראל במידה זו או אחרת.

מאיפה בא השם קיווית? הקיווית מגיעה לישראל בחורף ומתקבצת יחד ללהקות גדולות למדי בשדות, שטחים חקלאיים ושטחי מרעה. כאשר אחד הפרטים בלהקה מזהה סכנה, הוא קורא בקול “קי ווווייט!” וכך מזהיר את שאר הלהקה שמיד מתרוממת באוויר.
אז הקיווית נקראת כך על שם הקול שהיא עושה. לשם כזה, קוראים שם אונומטופאי, שקרוי על שם הצליל שהוא מפיק. אנחנו מכירים המון שמות כאלו כמו למשל בקבוק, טפטוף, או צרצר.

אך לא תמיד הקיווית נקראה בשם זה. הזואולוג ישראל אהרוני העניק בתחילת המאה הקודמת שמות ללא מעט ציפורים שלא זכו לקבל שם עברי עדיין. אחד מהם היה הסיקסק, אותו אהרוני כינה – “שרוני מזוין”, על היותו מין הנמצא בישראל בשרון בלבד ולו דורבנות המשמשים לו כנשק להגנה על האפרוחים ועל הקן. אז אם הסיקסק הוא שרוני מזוין, הקיווית המצויצת קיבלה את השם המתבקש – “שרוני מצויץ”. אך לא הרבה לאחר מכן, המשורר אברהם שלונסקי, שחידש לא מעט מילים בעברית, העניק לה את השם קיווית, שמלווה אותה עד היום.

הקיווית המצויצת הנה חופמאי גדול למדי והיא מתהדרת בגב בעל צבעים פיזיקליים מתכתיים, תת-שת כתום, מסכת פנים שחורה-לבנה וכמובן, ציצת נוצות שחורה ומהודרת על הקדקוד.

הקיווית המצויצת היא מין של שדות ומישורים וניזונה מחרקים שהיא שולפת מתוך הבוץ. ככזו, היא חשופה להרעלות ופגיעה מחומרי הדברה ורעלים שונים וכך כותב עליה דן אלון: “הקיווית התמעטה במידה ניכרת בהשוואה למספריה בשנות ה-50′ וה-60′. אפשרי שגם היא הורעלה בשדות מאכילת זרעים, חגבים ונברנים להם היא אורבת ליד מחילותיהם”.

לשמחתנו, היום כבר לא משתמשים ברעלים ובחומרי הדברה שבהם השתמשו בעשורים הראשונים של מדינת ישראל ואף בזכות פרויקטים כמו פרויקט התנשמות והבזים, ישנה ירידה מתמדת בשימוש ברעלים בשדות, מה שמאפשר לקיווית ולחבריה ציפורי השדה לחזור ולהתאושש בהדרגה.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?