משולחן המועצה האזורית גולן 

בתחילת השבוע אשרה וועדת הכספים של הכנסת את הוספת היישובים חיספין, בני יהודה,
חד נס ורמת טראמפ, שהושמטו ללא סיבה מרשימת היישובים הזכאים לפיצויים בגולן  באמצע השבוע רוה”מ נפגש עם ראש המועצה, שם עלתה הדרישה להשלים את המהלך ולהכיר בגולן כאזור קו עימות  מתן מאיר ז”ל, שנפל בקרב בעזה, נטמן בבית העלמין החדש שהוקם השבוע באודם  לראשונה בגולן: הכשרה ייחודית למצבי מלחמה לצוותים רפואיים בכירים

זעקה של אם שכולה

טובה מאיר ממושב אודם, אימו של מתן מאיר הי”ד, שנפל בקרבות בצפון הרצועה בסוף השבוע, מדברת כבר שנים על רצונה, כאחת ממקימות המושב, להיקבר במקום בו הקימה משפחה. עם היוודע דבר נפילתו של מתן, פנתה טובה לראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח ואמרה כי מתן לא ייקבר בשום מקום אחר, למעט אודם.
בשנים האחרונות, נעשו מספר ניסיונות לאשר הקמתם של בתי עלמין חדשים בגולן, כולם לא צלחו, בשל מורכבות התהליך ששותפים בו מספר משרדים ממשלתיים. אולם אל מול בקשתה של אם שכולה, שטרם הביאה את בנה לקבורה, החליט חיים רוקח לנסות לפחות עוד פעם אחת.
“ניגשתי למשימה עם נחישות, אך גם עם לא מעט סקפטיות”, הוא מודה. “הרמתי טלפון מבית המשפחה לשר הפנים, משה ארבל, שמיד חיבר אותי לשר לשירותי דת, מיכאל מלכיאלי. לתדהמתי, השר מלכיאלי, יחד עם מנכ”ל משרדו, פעלו מיידית. כל שנותר היה לקבל את אישורו של ערן ניצן, יו”ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון, שגם הוא נרתם מיידית לעניין. כשיצאתי מבית המשפחה, שעתיים לאחר מכן, היה לנו ביד אישור להקמת בית עלמין באודם”.
בבוקר שלמחרת, ערכו אנשי המועצה הדתית גולן, יחד עם הרב אהרן אייזנטל, טקס לקידוש תחום בית העלמין החדש. מיד לאחר מכן, החלו במקום עבודות גידור וסימון, לקראת ההלוויה של מתן ז”ל, שהתקיימה השבוע, ביום שני בצוהריים.
“כל מי שנופל על הגנת העם והארץ הזו, הוא בעל זכויות גדולות”, אומר רוקח. “למתן יש כנראה זכויות מיוחדות שם למעלה. אין שום הסבר כיצד תהליך ששנים היו נדרשות לאישורו, נסגר תוך שעתיים.
“אני שולח את תנחומי האישיים, יחד עם תנחומיהם של כל תושבי הגולן, למשפחת מאיר. מי ייתן שכולנו לא נדע עוד צער ושכול. יהי זכרו ברוך”.
מתן מאיר היה איש הגולן בכל מאודו ונפשו. מתן עסק בהפקות טלוויזיה. הוא היה חבר צוות ההפקה של הסדרה “פאודה” והפקות מקור מפורסמות נוספות. במקביל, עסק בשיווק פירות ופרחים של חקלאי הגולן. חבריו מספרים על דמות שהותירה חותם על כל אדם שפגש בו. מתן אהב לטייל ועסק בנתינה והתנדבות. יהי זכרו ברוך.

מתקנים את האפליה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש ביום שלישי השבוע עם ראשי רשויות קו העימות. בפגישה, שהתקיימה במועצה האזורית מטה אשר, הציגו ראשי הרשויות בפני ראש הממשלה את הקשיים של הרשויות בצפון בתקופה הזו, מתחומי הבטחון, דרך החינוך ועד מצב העסקים והכלכלה. ראשי הרשויות ציינו בפני ראש הממשלה את החוזק והחוסן של התושבים והיישובים, אך יחד עם זאת, דרשו לסיים את האיום הצפוני ואמרו כי לא ניתן לחיות במצב בו יישובים מפונים ובכל רגע נתון, עלולים להיפגע מירי של חיזבאללה.
ראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח, בא לראש הממשלה בדרישה לעדכן את החלטת הממשלה 2127, משנת 2000, על פיה, הגולן אינו מוגדר כקו עימות. החלטה שכתוצאה ממנה נמנעים מהמועצה תקציבים של רשויות המוגדרות קו עימות, מה שהביא במהלך המלחמה גם לקיצוץ בתקציבי המועצה שכן הועברו עד כה. ראש המועצה הדגיש כי יישובי הגולן סופגים נפילות ממזרח (סוריה) ומצפון (לבנון), כשזמן ההתרעה ברוב מוחלט של היישובים הוא בין 0-15 שניות.
ראש הממשלה אמר כי יפעל לשינוי החלטת הממשלה וביקש להביע את הערכתו לתושבים, לצד נכונותו להסדרת תמיכה הולמת וראויה לנושא הביטחון בגולן וכן תקציבים נוספים.
בשלב ראשון, אנו שמחים לבשר כי עוד לפני פגישה זו, שילוב כוחות בין שר האוצר, ח”כ יצחק קרויזר והמועצה, הביא לאישור של ועדת הכספים להרחבת מתווה הפיצויים גם ליישובים בגולן שלא נכללו במתווה המקורי – חיספין, חד נס, רמת טראמפ ובני יהודה. כאמור, מדובר בצעד ראשון, כשהמטרה הסופית היא הכנסת הגולן למתווה הרחב יותר של יישובי קו העימות. אנו נמשיך ונעדכן.

מדברים מהשטח

לפני כשבועיים החלו מפגשים עם תושבים ביישובי הגולן, על מנת לשמוע את התושבים, להעניק מידע והסברים ואת דרכי קבלת ההחלטות בנושאים שונים שעל הפרק. את המפגשים מוביל ראש המועצה, חיים רוקח ולצידו נציג או נציגה מאגף ההנדסה והתכנון ונציג מטעם פיקוד העורף.
נציג פיקוד העורף מעניק במפגשים נקודות קריטיות בתחום ההתמגנות באזורינו, שבו זמן ההתראה הוא בין 0 ל-15 שניות. כמו כן ניתנים דגשים ביחס לתחום החינוך וההסעות והסברים על ההקלות הקיימות בתקופה זו בהקמת ממ”ד.
עד כה התקיימו מפגשים ביישובים מעלה גמלא, חד נס ואניעם. השבוע יתקיימו מפגשים ברמות ונווה אטיב ושבוע הבא באודם. מועדי המפגשים יפורסמו ביישובים באמצעות ההנהגות המקומיות.
הכשרה לצוותים רפואיים בכירים בגולן
בשבועיים האחרונים, התקיימו בגולן מספר הכשרות רפואיות ייחודית למט”בים – מטפלים בכירים (רופאים ופרמדיקים) מיישובי הגולן. ההכשרות הועברו בידי ד”ר דברה ווסט, מנהלת המרכז לרפואה דחופה במרכז הרפואי “אסותא”, באשדוד.
ד”ר ווסט הגיעה עם צוות על שלושה רופאים נוספים, כולם משמשים בתפקידי הדרכה ובעלי רקע רפואי קרבי ביחידת המארינס של הצבא האמריקני.
במהלך ההכשרות, עברו המשתתפים על מצגת שסקרה סוגי פציעות אופייניות לזמן מלחמה, תרגלו מיומנויות שונות כמו פתיחת נתיב אוויר באמצעות אינטובציה עם בוגי, קוניוטמיה, ניקוז חזה אוויר ועצירת דימומים.
ההכשרות כללו גם תדרוך לניהול אירוע רב-נפגעים, שבסיומו נערך תרגול שדימה פינוי מטופלים.
תודה לד”ר ווסט וצוות הרופאים המדריכים שהגיעו לגולן בהתנדבות להעברת המפגשים. תודה והערכה גדולה גם למאור זוהר, מנהל יחידת הבריאות גולן, שיזם את המפגשים הייחודיים הללו.

מרכזי למידה ביישובים/ עדנה אלאור

אומנם כבר עבר שבוע ויותר, אך התמונה המרגשת של יום ראשון במרכזים הלימודיים שנפתחו ביישובים עדיין מלווה אותנו. ילדים מגיעים עם תיקים למתחמי הלמידה, מוציאים קלמרים וחוברות והנה הם כבר מוכנים ללמידה.
התכנית החינוכית הגולנית ביישובים הותאמה לשגרת החירום בה אנו נמצאים. ביישובי הגולן הוקמו מרחבי למידה שהם תוצר של שיתופי פעולה בין מערכות חינוך שונות, החינוך הפורמלי והחינוך החברתי-קהילתי. מרכזי הלמידה פועלים במהלך שעות הבוקר ומשלבים, לצד למידה פדגוגית משמעותית, גם למידה חינוכית וחברתית, חוגי העשרה של מורי “קרן קרב”, חוגים של המרכז הקהילתי וכן שיעורים של אנשי חינוך מהיישובים ומתנדבים שנרתמו לעשייה.
כל הדבר היפה הזה קורה בזכות הרבה אנשים טובים ומסורים וזה המקום להודות לכולם, על עשייה מיוחדת בתקופה מאתגרת. בתפילה לימים שקטים ומלאים בשגרה מוכרת.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?