מיפוי לניבוי רעידות אדמה עתידיות בכנרת

חוקרים מהארץ והעולם, בשיתוף רשות הכנרת, מבצעים מיפוי לניבוי רעידות אדמה עתידיות. השבוע, נפרסו סביב הכנרת חיישנים זעירים לאיתור רעשי קרקע קלים במיוחד


מחקר חדשני ופורץ דרך החל בשבוע האחרון בכנרת. חוקרים בכירים מאוניברסיטת חיפה, המייצגים את ישראל וכן חוקרים משווייץ, נורבגיה ואיטליה, יחד עם הדרגים המקצועיים ואנשי יחידת הפיקוח ברשות הכנרת, מבצעים מיפוי מעמיק לאיתור סדקים בקרקעית האגם. הסריקה מתבצעת באמצעות חיישנים מתקדמים, שהובאו מחו”ל ופוזרו סביב הכנרת, להשגת התרעה מוקדמת ומצילת חיים לרעידות אדמה עתידיות.

ד”ר מייקל לזר, מהחוג למדעים גיאו־ימיים באוניברסיטת חיפה, מוביל את המחקר יחד עם חוקרים מהמכון הגיאולוגי, מעבדות הכנרת (חקר ימים ואגמים), אוניברסיטת תל אביב ורשות הכנרת. ד”ר לזר מציין כי לפני כ-18 מיליון שנים, נוצר השקע הסורי־אפריקני והמחקר עתיד להעניק התרעה מוקדמת מצילת חיים לעשרות אלפי תושבי טבריה וסובב כנרת. המחקר, שהחל בשבוע החולף וכולל שימוש בסונאר, שהורכב על סירת הפיקוח של רשות הכנרת, יימשך כשנה. צוותי יחידת הפיקוח ברשות הכנרת מובילים את החוקרים והסונאר.

ד”ר לזר: “מדובר בפרויקט שיימשך כשנה בכנרת וכולל שלושה שלבים: בדיקות ומדידות בתוך האגם, פריסת חיישנים בעלי רגישות גבוהה ובדיקות כימיות של המים. אנחנו בוחנים את הנושא משלוש זוויות שונות, כדי לקבל תמונה מקיפה”

יוני דותן, מיחידת הפיקוח: “אם המחקר יצליח, זו תהיה בשורה של ממש לאזור הכנרת ולמדינה כולה. הפעילות מתבצעת בתחושת שליחות ותקווה שבאמצעותה נצליח להציל חיי אדם, על ידי השגת התרעה מוקדמת לרעידות אדמה”.

השבוע, נפרסו 12 חיישנים זעירים סביב הכנרת, לאיתור רעשי קרקע קלים במיוחד, כשבמקביל, מתקיימות סריקות באמצעות הסונאר לאיתור העתקים טקטוניים פעילים.

ד”ר לזר: “המחקר הנו חדשני, מתקדם ופורץ דרך, לא נעשה מעולם ועשוי להציל מאות ואולי אלפי בני אדם בכנרת וסביבתה. החלטנו יחדיו, מספר מדענים החוקרים את זרימת הנוזלים דרך העתקים טקטוניים, לקדם את חקר הנושא. מדובר בפרויקט שיימשך כשנה בכנרת וכולל שלושה שלבים: בדיקות ומדידות בתוך האגם, לאיתור אזורים רגישים לרעידות אדמה, פריסת חיישנים בעלי רגישות גבוהה סביב הכנרת שיאתרו אפילו רעידות אדמה קטנות ומזעריות ובדיקות כימיות של המים הנובעים מסביב לכנרת. אנחנו בוחנים את הנושא משלוש זוויות שונות, כדי לקבל תמונה מקיפה ומדויקת ככל האפשר של הפוטנציאל לרעידות האדמה”.

החוקרים אומרים כי לאחר עיבוד הנתונים, ניתן יהיה לדעת באיזה טווח של זמן ניתן להשיג התראה מוקדמת.

מנהל יחידת הפיקוח והאכיפה ברשות הכנרת, חגי לוין, אומר כי מיד עם פניית החוקרים, נרתמה רשות הכנרת לסייע בפרויקט: “מדובר בפרויקט חשוב שעתיד לסייע לסביבה כולה. כמו במקרים שונים נוספים, ברשות הכנרת נרתמים לסייע עם כל האמצעים, המפות, העזרים וכוח האדם המקצועי לפרויקטים החשובים לאגם הלאומי, לנופשים בו ולסביבתו. נמשיך לסייע בביצוע המחקר ויחד עם החוקרים ונבחן סוגיות משמעותיות נוספות המשפיעות על האגם, גם מעבר לנושא רעידות האדמה”.

 

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 1st דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st דצמבר
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?