לא לפחד מהפחד

זה קורה כל כך הרבה שלצערנו, זו כבר רוטינה. תלמיד רואה חבר מתוסכל, מנסה להרגיע ו”חוטף” בתמורה מילים קשות וגם אלימות פיזית

הורים מודאגים הגיעו לקליניקה. הבן שלהם הושעה עקב אלימות עם חבר מהשכבה. הילד, אתו נגרר בנם לאלימות, מהווה מטרד לבנם מאז נפגשו בבית הספר הקהילתי. ההורים הגיעו יחד עם בנם והתקיימה שיחה, שמטרת להכיר מקרוב מתי, כמה ואיך מגיעה ההתנהגות האלימה עם אותו חבר. הובן שמדובר באלימות שמתפרצת בזמן שה”חבר” מתוסכל מאי הצלחה בלימודים, בספורט ובאינטראקציות עם חברים משותפים. אותה התפרצות מגיעה לעיתים קרובות, כמעט מדי יום. ההורים המודאגים טוענים, וכך מאשר הבן, שהתסכול אף פעם לא תלוי בו, להפך, הוא מבטא את מוסר החברות באכפתיות ובגישה להיות שם בעת צרה, אך איך שהוא, הקלפים נטרפים ומתפתח ויכוח, שמוביל לאלימות מילולית וממנה מהר מאוד ה”חבר” פוגע פיזית. הבן לא מסכים ל”חטוף”, מקבל “ג’אננה” ומחזיר באלימות.

ברגע שהוזכרה המילה “ג’אננה”, נזכרתי בשיר “לתת ולקחת”, של שלמה ארצי. השמעתי את השיר וביחד ניסינו להבין מתי, כמה ואיך קורה שהחבר מביא את הבן למצב של “ג’אננה”, של טירוף חושים ואי שליטה בכעסים. משם, פרצנו לדלת פתוחה, להבין שאותה “ג’אננה” מביאה את הבן “ליפול על התחת”. לאבד מזקיפות קומתו. ממקום שאני החזק ובא למצוא מוצא, להרגיע ולהיות המוביל לרוגע ושלווה, מוצא את עצמי מתרסק מול מילים קשות ולא מוקירות את המוסר והחברות.

הרצף חבר-מחשבות-החלטות מאפשר להתגבר על החלטות שגויות: איזה חבר ממלא אותי בהתנהגות עתירת סיכונים? משם, יש לבחון את ההחלטות המסוכנות הקשורות לאותו אדם – ננסה ביחד לחקור את המחשבות שקדמו להחלטות, לאותן החלטות מסוכנות. משם, ננסה ביחד לבחור החלטה אחרת. להגיע להימנעות מהשפעתו של אותו אדם וננסה להתחבר, להתחזק ולהטמיע את אותה מחשבה שקדמה, להחלטה הטובה יותר. 

מי החבר שלנו? כיצד אנחנו בוחרים חבר? שאלות שחשוב שנשאל את עצמנו, כדי להבין מי מאפשר לנו צמיחה ולהרגיש משמעותי בהדדיות המפרה בין חברים ומי, למעשה, גורר אותי למטה. בשיר של שלמה ארצי ברור שמה שמתבקש הוא “לא לפחד מהפחד”. במקרה של הבן שהגיע לקליניקה, מדובר בפחד להישאר ללא חבר. 

פעם, שכנה שלי אמרה לי: “עדיף לבד מאשר לא נחמד”. חשוב שלא נפחד מסיטואציה שעדיין לא חווינו. שהרי כשנחווה, תמיד ניתן למצוא פתרון. כשחווים אירוע, סיטואציה לא נעימה, תמיד נמצא את האדם, המלאך שיגיע משום מקום להיות לנו לעזר. בתור ילדים, דקלמנו את שיר הפרפר ואמרנו: “שב אצלי על כף היד, אל תירא, ותעוף בחזרה”. תמיד נכון להתיישב, גם במקום שמביא חוסר נוחות, לא לפחד מהפחד של אותה סיטואציה ומשם, לאחר מחשבה וחישוב מסלול מחדש, להגיע להחלטות ולעוף בחזרה לעשייה משמעותית, נטולת סיכונים. 

* למען הסר ספק, ד”ר מרום אינה עוסקת ברפואה

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?